Çözüldü BIOS Dilini Değiştirme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Teşekkür ederim kardeş. Bir de son bir sorum olacak BİOS menüsü anakarta göre mi değişir yoksa başka bir şeye göre mi?

Tamam da bu özellikler anakarta göre mi değişiyor?

- - - Güncellendi - - -

Mesela Asus ile MSI'nin ana kartalarına bakıyoruz BİOS'ları farklı çıkıyor. Ana karttan mı yoksa başka bir bir şeyden mi?

Tamam da bu özellikler ana karta göre mi değişiyor?
Hayır.
Üretici hangisini kullanırsa.
Mesela bende 1366 soket phoenix bios anakart vardı intel marka. Tabi bozdum güncellerken.
Şimdiki ise gigabyte 1366 soket award bios anakart.
Bu arada sakın ha Hp ve İntel anakart almayın. Bozarsanız programlayıcı cihazda işe yaramıyor.
Anakart konusunda Gigabyte ,Asus ve MSI derim.
Anakarttan değil yazılımdan 3 temel bios yazılımı var Phoenix , award ve american megatrends
American megatrends inde kendi aralarında sürümleri var. 1.0 2.0 gibi Phoenix ve Award içinde vardır da ben görmedim.
Mühendislik 50 seneye yakındır var sonuçta bilgisayarlar birden böyle olmadılar.
Şu anda yapılan herşey geçmişten gelen mühendislik bilgileriyle alakalı. Yazılımın temeli ise 01 makine dilidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam işte o 3 yazılımdan 1'ini ana kartın üstüne mi koyuyorlar işte onu anlamadım? BİOS'u açmamızı sağlayan ney? Anakart mı başka bileşen mi? :D Çok soru sordum kusura bakmayın. :D

Tamam işte o 3 yazılımdan 1 ini ana kartın üstüne mi koyuyorlar işte onu anlamadım? BİOS'u açmamızı sağlayan ney? Ana kart mı başka bileşen mi? :D Çok soru sordum kusura bakmayın. :D
Estağfurullah siz sordukça cevaplamaktan keyif alıyorum. PC açılırken ilk gördüğünüz yazı ekran kartı BIOS'udur. Ordan anakarta geçer.

Yani her parçanın BIOS'u vardır. BIOS'un diğer adı Firmwaredir. En ufak elektronik parçada flash bellek olsun hard disk olsun ram olsun ne olursa olsun firmware vardır. Pc açılırken ilk önce işlemci açılır ekran kartı açılır kendisinde arıza olup olmadığını kontrol eder sonra anakartta gerekli kontrolü yaptıktan sonra os ise RAM'e yüklenir. RAM'den çalışır gerekli kodlar HDD'den RAM yardımıyla alınır. İşlemcide işlenir ordan çalışmaya geçer. RAM işlemci ve HDD arasında bir köprü gibidir. SSD'ler kopyalama hızları yüksek olduğu için RAM'e çok çabuk aktarım yapabilirler. O yüzden os HDD'de 10 sn de açılıyorsa SSD'de 2 sn de açılır. SDD'nin de kendi BIOS'u vardır HDD'nin de olduğu gibi.

Bu sorunuzu bu şekilde cevaplayabilrim. İşlemciyi anakarttan sökerseniz PC'niz görüntü vermez ha ekranda no signal falan yazabilir onu da şöyle izah edeyim monitöründe kendi bios u vardır o bios o yazıyı görmenizi sağlar, monitörün tuşlarıyla ayar yapmanızı sağlar. Tüm elektronik parçaların tüm kodları yani firmwareleri silersek bildiğimiz demir yığınından başka bir işe yaramazlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok teşekkür ederim kardeşim.Sorularıma sıkılmadan cevap verdiğin için. İyi forumlar. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı