BIOS Fan Ayarları

OziMozi

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Elimde 3 adet Akasa Viper 14cm fan, MSI Vampiric 011C 12 cm stok fanı, Gigabyte B450M H anakart ve fan çoklayan bir aparat var. SYS fana taktım anakarttaki. 4 Port Fan Çoklayıcı Y PWM 4353p Splitter 4 pin CPU 12v Switch Po Fiyatları ve Özellikleri

BIOS üzerinde SYS fanda 0 devir gözüküyor. Bunların hepsi 4 pinli. Sıcaklığa göre devir ayarlaması gerekmiyor mu, sıkıntı nedir?
Ayriyeten kasada 5-6 saniyede bir fan sesi artıp susuyor, "vuu" yapıyor, sakinleşiyor. Sonra tekrar oluyor işlemci fanı sanki. Ne yapmam gerekiyor? BIOS fotoğraflarını koydum. Oradan nasıl bir ayar yapmam lazım? Teşekkürler.

IMG_7964.JPG
IMG_7965.JPG

BIOS üzerinde SYS fanda 0 devir gözüküyor. Bunların hepsi 4 pinli. Sıcaklığa göre devir ayarlaması gerekmiyor mu, sıkıntı nedir?
Fanlar herhangi bir şekilde PSU'ya bağlı mı? O şekilde fanlar tam devir çalışıyor olabilir. Açıkcası ben tam verimlilik için çoklayıcı kullanılmasına sıcak bakmıyorum. Çoklayıcı kullanınca da böyle sorunların olması muhtemel gibi. Ama pek emin değilim sorun çoklayıcı kaynaklı mı değil mi diye.

Ayriyeten kasada 5-6 saniyede bir fan sesi artıp susuyor, "vuu" yapıyor, sakinleşiyor. Sonra tekrar oluyor işlemci fanı sanki. Ne yapmam gerekiyor? BIOS fotoğraflarını koydum. Oradan nasıl bir ayar yapmam lazım?
Ryzen işlemcilerde CPB (Core Performance Boost) açıkken sıkça görülen bir şey bu. Dert etmeyin. CPB yerine overclock yapılmış Ryzen işlemcilerde de böyle.

İkince dediğin için sağ ol işlemcim Ryzen 3700X ondan yani bir sıkıntı yok değil mi ve diğeri için fanlar PSU'ya bağlı değil ve ayriyeten çoklayıcı kullanmam lazım çünkü anakartta 1 adet fan girişi var maalesef.

Geri
Yukarı