BIOS güncelleme sonrası performans kaybı

Lemrado

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, iyi sosyaller. Ciddi bir problemim var ve gördüğüm kadarıyla bu forumda ki hocalarım benim normalde kullandığım foruma göre daha bilgili insanlar. Sorunuma gelecek olursak, geçtiğimiz günlerde bilgisayarımda takılmalar başladı bende format atmak istedim, formatı attım ve ilave olarak "şu BIOS'uda güncelleyim" dedim, bilgisayarı GameGaraj'dan hazır sistem olarak almıştım 2020 yılında ve hiç BIOS güncellemesi yapmadım (keşke yapmasaydım) kurulum bittikten sonra tüm sürücüleri manuel ve eksiksiz olarak güncelledim. Daha sonra oyuna girdiğimde normalde 200-250 FPS aldığım oyunda 100'lere düştü. İnternetten çok araştırdım gördüklerimi uyguladım Windows ayarları, performans ayarları ne varsa hepsini yaptım ama değişen bir şey olmadı, normalde Discord'da bazen ekran paylaşıp oyun oynardım ve 180-200 FPS arası alırdım ama şimdi bunu yaptığımda FPS 60'lara kadar düşüyor ve oynanmaz bir hale geliyor. Son çare aklıma gelen tek şey yaptığım BIOS güncellemesi oldu, keşke yapmasaydım dedim ama oldu bir kere, şimdi kara kara eski BIOS sürümüm neydi ve o sürüme geri nasıl dönerim diye düşünüyorum. Eski BIOS sürümüne nasıl dönerim, ve sizin bildiğiniz bu problemin bir başka bir çözümü falan var mı? Konudan anlayan hocamlarım bana yardımcı olursa çok memnun olurum gerçekten köşeye sıkıştım.

Sistem özellikleri;
İşlemci:
AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz AM4
Anakart:
Asus B450M-Dragon 4400MHz (OC) DDR4 AM4 mATX
Ekran Kartı:
Palit GeForce GTX1660 SUPER GP OC 6GB 192Bit GDDR6
Bellek:
Crucial Ballistix 16GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL15
Depolama SATA:
WD 480GB Green Series 3D-NAND SSD Disk WDS480G2G0A
Soğutucu:
Aigo CC94 90mm RGB 4 Copper İşlemci Soğutucu
Güç Kaynağı:
GameGaraj 650Watt 80+ Bronz

Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba, iyi sosyaller. Ciddi bir problemim var ve gördüğüm kadarıyla bu forumda ki hocalarım benim normalde kullandığım foruma göre daha bilgili insanlar. Sorunuma gelecek olursak, geçtiğimiz günlerde bilgisayarımda takılmalar başladı bende format atmak istedim, formatı attım ve ilave olarak "şu BIOS'uda güncelleyim" dedim, bilgisayarı GameGaraj'dan hazır sistem olarak almıştım 2020 yılında ve hiç BIOS güncellemesi yapmadım (keşke yapmasaydım) kurulum bittikten sonra tüm sürücüleri manuel ve eksiksiz olarak güncelledim. Daha sonra oyuna girdiğimde normalde 200-250 FPS aldığım oyunda 100'lere düştü. İnternetten çok araştırdım gördüklerimi uyguladım Windows ayarları, performans ayarları ne varsa hepsini yaptım ama değişen bir şey olmadı, normalde Discord'da bazen ekran paylaşıp oyun oynardım ve 180-200 FPS arası alırdım ama şimdi bunu yaptığımda FPS 60'lara kadar düşüyor ve oynanmaz bir hale geliyor. Son çare aklıma gelen tek şey yaptığım BIOS güncellemesi oldu, keşke yapmasaydım dedim ama oldu bir kere, şimdi kara kara eski BIOS sürümüm neydi ve o sürüme geri nasıl dönerim diye düşünüyorum. Eski BIOS sürümüne nasıl dönerim, ve sizin bildiğiniz bu problemin bir başka bir çözümü falan var mı? Konudan anlayan hocamlarım bana yardımcı olursa çok memnun olurum gerçekten köşeye sıkıştım.

Sistem özellikleri;
İşlemci:
AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz AM4
Anakart:
Asus B450M-Dragon 4400MHz (OC) DDR4 AM4 mATX
Ekran Kartı:
Palit GeForce GTX1660 SUPER GP OC 6GB 192Bit GDDR6
Bellek:
Crucial Ballistix 16GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL15
Depolama SATA:
WD 480GB Green Series 3D-NAND SSD Disk WDS480G2G0A
Soğutucu:
Aigo CC94 90mm RGB 4 Copper İşlemci Soğutucu
Güç Kaynağı:
GameGaraj 650Watt 80+ Bronz

Şimdiden teşekkürler...

Birazcık basit bir öneri olacak ama belki format sonrası ekran kartı driverini kurmayı unutmuşsundur.

Yok hocam tüm sürücüleri %100 doğru olarak kurdum :)

Buradan 2020 yılına ait BIOS sürümlerini tek tek deneyebilirsin. Hatta aldığın tarihe ya da sistemin piyasaya sürülme tarihine göre de sürüm seçebilirsin. "attığım linkin senin anakartın olduğundan emin ol."

Geri
Yukarı