BIOS güncellemek önemli midir?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. MSI B450 Tomahawk Max anakart ve AMD Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum. Temmuz 2020'den beri BIOS güncellemesi yapmıyordum fakat dün BIOS güncellemesi yaparak 3.70 sürümünden 3.B0 sürümüne geçtim.

BIOS güncellemek önemli midir ve neden önemlidir?

3.70'den 3.B0 sürümüne geçerek; işlemci hızı ve uyumluluğu, Resizable Bar teknolojisi (Gerekli donanım ve yazılımlara sahipseniz) ile USB cihaz uyumluluğu gibi alanlarda iyileştirmelere kavuşmuş oluyorsunuz. BIOS güncellemek RAM frekans desteği ve uyumluluğu konusunda da önemli bir durum. Kısacası gerekli bir adım BIOS güncellemek.

Son düzenleme:
3.70'den 3.B0 sürümüne geçerek; işlemci hızı ve uyumluluğu, Resizable Bar teknolojisi (Gerekli donanım ve yazılımlara sahipseniz) ile USB cihaz uyumluluğu gibi alanlarda iyileştirmelere kavuşmuş oluyorsunuz. BIOS güncellemek RAM frekans desteği ve uyumluluğu konusunda da önemli bir durum. Kısacası gerekli bir adım BIOS güncellemek.
BIOS güncelledikten sonra bilgisayar ilginç bir şekilde birkaç saniye daha hızlı açılmaya başladı. :D
Ayrıca eskiden anakartın işlemci sıcaklık ölçümü sıkıntılıydı. Mesela Render alırken birkaç saniye 66 derece olup bir anda 80 dereceye fırlıyor ve anında 66 dereceye geri düşüyordu. BIOS güncelledikten sonra artık bu fırlama olayı kalmadı. Artık Render alırken en fazla 70-72 dereceyi görüyorum.

İşlemci ve anakartımın şu anda Resizable Bar desteği var fakat ekran kartımın Resizable Bar desteği maalesef yok. Ayrıca Ryzen 5000 işlemcim yok ve yakın zamanda da geçemeyeceğim. Fakat BIOS güncelledikten sonra sistemde kararlılık ve hız epey arttı.

Uzun zamandır BIOS güncellemesi yapmamamın sebebi bizim mahallemizde elektriklerin ne zaman gideceğinin belli olmamasıydı.

BIOS güncellerken elektrik giderse ne olur peki? Herkes BIOS güncellerken bilgisayarı açık tutun ve UPS kullanın demiş, o yüzden soruyorum.

Geri
Yukarı