BIOS güncellemesi ve Windows 11 yüklemesinin aynı USB bellek ile gerçekleştirilmesi mümkün müdür?

Semihkya

Hectopat
Yeni bir sistem satın aldım ve USB belleğime Windows 11 ISO dosyasını aktardım. Aynı şekilde Windows'u bilgisayarıma yüklemeden BIOS güncellemesi yapmak istiyorum. Halihazırda Windows yüklü olan belleğime BIOS güncelleme dosyasını atabilir miyim? Yani her iki uygulamayı da aynı bellekte gerçekleştirebilir miyim? Yoksa ayrı iki belleğe mi ihtiyacım var? Beni bu konuda aydınlatırsanız memnuniyet duyarım. Teşekkürler.

Yeni bir sistem satın aldım ve USB belleğime Windows 11 ISO dosyasını aktardım. Aynı şekilde Windows'u bilgisayarıma yüklemeden BIOS güncellemesi yapmak istiyorum. Halihazırda Windows yüklü olan belleğime BIOS güncelleme dosyasını atabilir miyim? Yani her iki uygulamayı da aynı bellekte gerçekleştirebilir miyim? Yoksa ayrı iki belleğe mi ihtiyacım var? Beni bu konuda aydınlatırsanız memnuniyet duyarım. Teşekkürler.

Aynı Flash belleğin içersine klasör açarsın mesela BIOS Update diye BIOS güncelleme ekranında o klasöre girip BIOS dosyasını gösterebilirsin.

Artı -1 Eksi
Evet, yapabilirsiniz.

Ama onemli olan USB bellek FAT32 olmali.

Ve zaten BIOS guncellerken sadece BIOS dosyasini seciyorsunuz, bu yuzden ISO dosyasinin icerisinde BIOS dosyasi olsa bile BIOS dosyasini sectiginiz icin guncellenir.

Denemek istediğiniz şeyi 10 gün önce yaptım. Evet aynı flash bellek ile hem Windows 11 hem de BIOS update kurabilirsiniz. Önce BIOS update yapın sonra da Windows 11 için yeniden formatlayıp işletim sistemini kurun.

USB'ye Windows'u yazarken USB'yi FAT32 olarak biçimlendirmeniz gerek.
Biçimlendirdikten sonra USB'nin içine "BIOS_Update" diye bir klasör oluşturup içine BIOS güncellemesini atabilirsiniz.

USB belleğimin dosya sistemi NTFS olarak gözüküyor. Bahsettiğim mevzu mümkün olur mu? (Şu anki bilgisayarım Windows 7 olduğundan Rufus'un eski sürümü destekleniyor ve hata alıyorum Windows 11 dosyasını aktarırken. Ondan dolayı arkadaşımın bilgisayarını kullanmıştım. Diyeceğim o ki belleğimi yeniden biçimlendirip, yüklemek benim için zor olacak.)

USB belleğimin dosya sistemi NTFS olarak gözüküyor. Bahsettiğim mevzu mümkün olur mu? (şu anki bilgisayarım Windows 7 olduğundan Rufus'un eski sürümü destekleniyor ve hata alıyorum Windows 11 dosyasını aktarırken. Ondan dolayı arkadaşımın bilgisayarını kullanmıştım. Diyeceğim o ki belleğimi yeniden biçimlendirip, yüklemek benim için zor olacak.)

Eger BIOS guncelleme dosyasini gorurse ve kabul ederse, BIOS guncellenir ve NTFS demek ki kabul ediyor. Genellikle FAT32, oneriliyor. Windows'un dosya bicimi NTFS oldugundan. Ama eger NTFS izin vermezse ya BIOS dosyasi gozukmez ya da guncellemez diye dusunuyorum, kesin degil tabii, sonra BIOS cokmesin ya da hatali guncellenmesin.

Ben işimi garantiye alıp ya ikinci belleği devreye sokacağım ya da belleğimi bir şekilde yeniden biçimlendireceğim. Olmadı Windows kurulumunu gerçekleştirdikten sonra BIOS güncellemesini yaparım. Yardımlarınız için teşekkürler.

Geri
Yukarı