BIOS güncellemesi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Makaleler
4
Yer
Denizli
Selamlar, bilgisayarımı alalı yaklaşık 1.5 sene oldu. Hiç BIOS güncellemesi yapmadım. Yakın zamanlarda yapmayı düşünüyorum. Daha önce eski kullandığım bilgisayarlarda da yapmadığım için pek bilgim yok. Technopat videolarını izleyerek yapmayı düşünüyorum. Yaparken nelere dikkat etmeliyim? Anakartın bozulması gibi bir durum olabilir mi? Anakart ne yaparsam bozulur?
Bu gibi bir sürü sorular dönüyor aklımda. Cevaplarsanız çok mutlu olurum cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Not: ASUS Prime B350M-A anakarta sahibim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam. Doğru BIOS dosyasını indirmeye ve güncelleme sırasında bilgisayarın kapanmamasına dikkat edin yeterli, çok zor bir işlem değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Selamlar, bilgisayarımı alalı yaklaşık 1.5 sene oldu. Hiç BIOS güncellemesi yapmadım. Yakın zamanlarda yapmayı düşünüyorum. Daha önce eski kullandığım bilgisayarlarda da yapmadığım için pek bilgim yok. Technopat videolarını izleyerek yapmayı düşünüyorum. Yaparken nelere dikkat etmeliyim? Anakartın bozulması gibi bir durum olabilir mi? Anakart ne yaparsam bozulur?
Bu gibi bir sürü sorular dönüyor aklımda. Cevaplarsanız çok mutlu olurum cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Bölgenizdeki planlanmış elektrik kesintilerini kontrol edin, elektriğin kesilebileceği yağışı havalarda güncellemeyin, eğer yapabilirseniz bir UPS edinin. Kararlılığından emin olduğunuz bir USB bellek kullanın.

Windows açıkken yapacaksanız antivirüs programının devre dışı olmasına dikkat ediniz. Engel olmasın. En güzeli ve garantisi bios ekranından flash işlemine başlamak. Bilgisayarın kapanmamasına dikkat etmek gerekir. Birkaç kez sistem kendini kapatıp açabilir sabırlı olup beklemek lazım.

Merhaba. Evet, anakarttaki BIOS güncellenirken o anda elektrik kesilirse, BIOS' nuz dual BIOS değilse bu anakartınız bir daha açılamaz, yani kesintilerde tek BIOS'lu, UPS'siz yapılan bir güncellemeyle dediğiniz gibi çok tehlikeli olur. Ama bir UPS'yi PC'den önce kullanırsanız bu şartta bir risk olmaz. Çünkü ayda belki 1-2 kere nadiren kesilen elektrik kesintisi bakarsınız sizin güncelleme anına rastlayabilir, UPS yoksa o zaman tek BIOS'la güncellenmesi yarım kalan, tamamlanmamış BIOS'la açılamayan bir anakart felaket olur. Kolay gelsin.

Elektriğin kesilmemesine, BIOS uyumuna vs.

Geri
Yukarı