BIOS "Intel Undi PXE-2.1 (build 083)" hatası

Caraddon

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar BIOS'a giremiyorum. Intel Undi PXE-2.1 (build 083) hatası veriyor.
CD takmamı istiyor ama CD-ROM bozuk bu yüzden BIOS'a girmem gerek ama giremiyorum.
Nasıl girebilirim? BIOS pili çıkarma diye bir şeyler okudum işe yarar mı?

Öncelikle bu bir hata değil, bir bilgidir. PXE, Pre eXecution Environment kelimelerinin kısaltmasıdır. Tercüme etmek gerekirse harhangi bir işletim sistemini çalıştırmadan önceki evredir diyebiliriz. Bilgisayar dünyasında bu, sistemin ağ kartından boot etmesini temsil eder.

Kafanı yeteri kadar bulandırdığıma göre çözüme geçebilirim. Bu bilginin çıkması demek, sistem boot edebilecek, yani Windows'u ya da başka bir işletim sistemini açacak kaynak bulamıyor demektir. Sistem bu yüzden en son çare olan ağdan boot yöntemine, PXE'ye başvurur.

Peki bu neden olur?
  • Sabit diskin arızalanmıştır ve doğal olarak sistem onu görmüyordur.
  • BIOS ayarları değişmiştir ve kurulum UEFI'dir, BIOS Legacy moda geçince UEFI diskten boot edemez.
İkincisi senin sisteme uymuyor sanırım zira sistemin, her ne bir soru sorduğun halde özelliklerini yazmamakta ısrar etsen de, UEFI desteği olmayan eski bir sistem.

BIOS'a giremiyorum diyorsun ama bana göre BIOS'a girilebilir o sistemde. Sen giremiyorsun. Bunnu sebebi de büyük ihtimalle doğru tuşa basmıyor oluşun. Bunun için bir tuş veritabanımız var, bakabilirsin:

Sonuç: Yapman gereken Rufus ile Legacy/MBR bir kurulum USB'si hazırlaman. Sisteme bir SSD alıp takman ve bu SSD'ye Windows kurman.

Sabit diskin çalışıyor ise buna pek gerek yok ama her halükarda Windows 10, 2.5" eski disklerle pek iyi çalışmıyor.

Öncelikle bu bir hata değil, bir bilgidir. PXE, Pre eXecution Environment kelimelerinin kısaltmasıdır. Tercüme etmek gerekirse harhangi bir işletim sistemini çalıştırmadan önceki evredir diyebiliriz. Bilgisayar dünyasında bu, sistemin ağ kartından boot etmesini temsil eder.

Kafanı yeteri kadar bulandırdığıma göre çözüme geçebilirim. Bu bilginin çıkması demek, sistem boot edebilecek, yani Windows'u ya da başka bir işletim sistemini açacak kaynak bulamıyor demektir. Sistem bu yüzden en son çare olan ağdan boot yöntemine, PXE'ye başvurur.

Peki bu neden olur?
  • Sabit diskin arızalanmıştır ve doğal olarak sistem onu görmüyordur.
  • BIOS ayarları değişmiştir ve kurulum UEFI'dir, BIOS Legacy moda geçince UEFI diskten boot edemez.
İkincisi senin sisteme uymuyor sanırım zira sistemin, her ne bir soru sorduğun halde özelliklerini yazmamakta ısrar etsen de, UEFI desteği olmayan eski bir sistem.

BIOS'a giremiyorum diyorsun ama bana göre BIOS'a girilebilir o sistemde. Sen giremiyorsun. Bunnu sebebi de büyük ihtimalle doğru tuşa basmıyor oluşun. Bunun için bir tuş veritabanımız var, bakabilirsin:

Sonuç: Yapman gereken Rufus ile Legacy/MBR bir kurulum USB'si hazırlaman. Sisteme bir SSD alıp takman ve bu SSD'ye Windows kurman.

Sabit diskin çalışıyor ise buna pek gerek yok ama her halükarda Windows 10, 2.5" eski disklerle pek iyi çalışmıyor.
Şöyle uzun uzun anlatayım o halde
Öncelikle hatayı veren laptop lenovo g560 eski bi laptop
Benim asus x555y modelli laptopumun hdd’si bozuldu , bende lenovo g560 model laptopumdan 320gb’lık hdd yi aldım ve yenisini alana kadar asusa taktım windowsu kurup kullandım daha sonra asus laptopuma hdd alınca geri söktüm daha sonra lenovo ya taktım ve böyle bir sorunla karşılaştım
Bios’a giremiyorum derken cidden giremiyorum her tuşu tek tek denedim defalarca daha önce de f2 veya f12 ile giriyordum bu 2 tuşu çok denedim yine de girmiyor sizin attığınız linkte de f12 ile açılacağını söylüyor ama hiç tepki yok eskiden pc yi başlatınca lenovo yazısının altında bios ile alakalı yazı olurdu giriş yapmak için f12 veya f2 basın tarzı bir şey ama şuan oda yok
Umarım anlatabilmişimdir

İyi forumlar herkese. Ben bu yazıyı format atmak için boot order sıralamasını değiştirip bilgisayarı formatladıktan sonra almıştım. Sıralamayı eski haline getirdiğimde ise sorun çözülmüştü. Siz de deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı