BIOS pili ne işe yarar?

TwoBee

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
13
Yer
LTBR
Daha fazla  
Bu pilin hiç bittiğini görmedim. Bir iletken olarak mı orada sadece. Kontak gibi bir şey mi? Ne işe yarıyor bu pil?

Elektrik devrede tamamen gittiğinde, BIOS ayarlarını, saati hafızada tutmaya yarayan enerjiyi sağlar. Kullanılmadığından veya çok az kullanıldğından genelde bitmez.

O pil bir kaç senede tükenir. BIOS ayarlarınızı ve sistem saatini sizin ayarladığınız şekilde korumaya yarar. İdeali en geç 2 senede yenilemek :)

O pil bir kaç senede tükenir. BIOS ayarlarınızı ve sistem saatini sizin ayarladığınız şekilde korumaya yarar. İdeali en geç 2 senede yenilemek :)
2 sene mi. 10 yıllık bilgisayarımda hala ilk aldığım pili kullanıyorum. Belki de 1 kere değiştirmişimdir.

2 sene mi. 10 yıllık bilgisayarımda hala ilk aldığım pili kullanıyorum. Belki de 1 kere değiştirmişimdir.

Aynen. DDR5 cikacak ama eski DDR2 PC'min pili duruyor. Yine ondan daha yasli- 2004-2005 model bir kasaninda pili duruyor.

Edit: Adi ustunde. BIOS pili. BIOS ayarlarini hafizada tutar PC acik degilken. Boot sirasi, tarih-saat ayari, OC mod vs. gibi bilgilerin saklanmasinda rol oynar diyim. Ne diyecegimi sasirdim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı