BIOS şifre sorunu

Burak Suyun

Kilopat
Yer
İstanbul
Samsung NP300E marka laptopum var.

BIOS'a şifre koymuştum. Şimdi laptop her açılışında şifre soracak şekilde ayarlı kaldı. Açılırken BIOS'a girmek için altta F2'ye basın yazısı çıkıyor. F2'ye hızlıca basıyorum ve please wait diyerek hemen şifre sorma ekranı geliyor. Şifreyi giriyorum ama BIOS'u atlayarak Windows'a geçiyor.

Şifreyi kaldırmak için yeniden BIOS'a girmem lazım ama giremiyorum. Pili çıkarmak dışında başka bir çözüm yok mu? Pil çok uyuz bir yerde açmak istemiyorum.

O yöntemi biliyorum. BIOS UEFI değildi o yüzden yapamamıştım. Teşekkürler.

BIOS Update edince düzeldi. Kısaltmalar büyük harflerle yazılıyor diye TDK'da bir kural mı var ki uyarı aldım onu da anlamadım. BIOS kurum ismimi ki büyük harflerle yazmamı istiyorsun. Hadi onu da geçtim konu başlığımı düzeltip neden küçük harflerle yazıyorsun çok bilmiş moderatör? Başlığım cümle değil ki küçük harfle başlasın. Ya hepsini büyük harfle yaz ya da kelimeler büyük harfle başlasın.

BIOS "Basic Input-Oputput System" açılıma sahiptir. Kısaltmaların büyük harfle yazılması Türkçede bir kuraldır. Aynı şey UEFI için de geçerli. Bunun dışında maalesef burada o kadar şeye bakmalarına rağmen başlıktaki her kelimenin büyük harfle başlaması olayına dikkat edilmiyor. Benzeri örnekler de var. Moderatör kontrolünden geçip hatalar içeren içerikler mevcut.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı