Çözüldü BIOS sürümü ekran kartını etkiler mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

axlyy

Hectopat
Selamlar. İkinci el bir ekran kartı aldım. Aldığım yerde FurMark testleri vs. yaptım kart sorunsuz çalışıyordu. Eve gelip kendi APU sistemime takınca görüntü alamadım. HDMI girişini ekran kartından çıkarıp onboarda takınca görüntü geliyor. Aygıt yöneticisinden baktığımda kartım gözükmüyor bile yani PC direkt kartı algılamıyor. Bilgisayarcıya götürdüğümde BIOS sürümümün bayağı eski olduğunu %70 ondan kaynaklandığını söyledi. Kartın soketi de bozuk olabilir ama daha önce hiç kullanmadım bozuk olduğunu sanmıyorum pek. BIOS sürümüm 4 5 sürüm eski. BIOS Update benim sorunumu çözebilir mi?

Anakart: Gigabyte A520M S2H.
Ekran kartı: GTX 1050 Ti.

Çözüm
Konuyu sonradan okuyan arkadaşlar için:
BIOSumu güncelledim ardından sıfırladım. Sonrasında sorun çözüldü ama bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı bi kere açıp kapayın. İlk denememde yine aynı sorunu aldım ama aç kapa yaptıktan sonra düzeldi.
Selamlar. İkinci el bir ekran kartı aldım. Aldığım yerde FurMark testleri vs. yaptım kart sorunsuz çalışıyordu. Eve gelip kendi APU sistemime takınca görüntü alamadım. HDMI girişini ekran kartından çıkarıp onboarda takınca görüntü geliyor. Aygıt yöneticisinden baktığımda kartım gözükmüyor bile yani PC direkt kartı algılamıyor. Bilgisayarcıya götürdüğümde BIOS sürümümün bayağı eski olduğunu %70 ondan kaynaklandığını söyledi. Kartın soketi de bozuk olabilir ama daha önce hiç kullanmadım bozuk olduğunu sanmıyorum pek. BIOS sürümüm 4 5 sürüm eski. BIOS Update benim sorunumu çözebilir mi?

Anakart: Gigabyte A520M S2H.
Ekran kartı: GTX 1050 Ti.
Boşuna BIOS güncellemesi yapın demiyor @Recep Baltaş . Yapın tabii ki.

BIOS sürümünün eski olması başka sorunlara yol açabilir ama görüntü vermemesine etkisi olmaz, açması gerekir kartta sağlamsa anakart ayarlarından PCI Express detected onboard ayarlanmış olabilir onu PCI'e çevirmen lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Boşuna BIOS güncellemesi yapın demiyor @Recep Baltaş. Yapın tabii ki.

Bilgisayarcı sakın kendin yapma mahvedersin falan dedi de eve gelip araştırdığımda çok da zor bir işlem değil gibi siz ne önerirsiniz? Kendim mi yapayım bilgisayarcı mı yapsın? 100 lira dedi BIOS Update için ama 10 dakikalık işlem anladığım kadarıyla. Fazla geldi bana.

Bilgisayarcı sakın kendin yapma mahvedersin falan dedi de eve gelip araştırdığımda çok da zor bir işlem değil gibi siz ne önerirsiniz? Kendim mi yapayım bilgisayarcı mı yapsın? 100 lira dedi BIOS Update için ama 10 dakikalık işlem anladığım kadarıyla. Fazla geldi bana.
@Recep Baltaş 15 yıldır (bkz. CHIP dergisinde staja başlaması) bu işin eri. O daha iyi bilir.

O anakartta sorunun BIOS sürümü kaynaklı olacağını sanmıyorum ama yine de güncelle. Sana asıl önerim BIOS sıfırlaman. GPU özellikle iGPU için ayarlı ise bu sayede harici GPU da devreye girer BIOS sıfırlayınca.

Bir de ekran kartının güç bağlantısı varsa yaptın değil mi?
100 lira dedi BIOS Update için ama 10 dakikalık işlem anladığım kadarıyla.
Yuh! Oha! Çüş! Uzak dur! Al sana rehber kardeşim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O anakartta sorunun BIOS sürümü kaynaklı olacağını sanmıyorum ama yine de güncelle. Sana asıl önerim BIOS sıfırlaman. GPU özellikle iGPU için ayarlı ise bu sayede harici GPU da devreye girer BIOS sıfırlayınca.

Ekran kartı pinsiz tak çalıştır olanlardan.

Yuh! Oha! Çüş! Uzak dur! Al sana rehber kardeşim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet bu videoyu izlemiştim ondan sonra çok olduğunu anladım zor bir işlem değil.

Son düzenleme:

Uzak durun mahalle bilgisayarcılarından. Her yerde aynılar. Bana da virüslü Windows yüklemişlerdi ve 2K'lık PC'yi 3.5k ya satmışlardı. O zamanlar (2021 başı) PC hakkında hiçbir şey bilmiyorum. O zamanlar üzerine az daha eklenip 1660 falan alınırdı hem de sıfır. Mahalle bilgisayarcısına götürmek gibi bir hata yapmayın PC kolay zaten. Rehber videosu izleyin gözünüz kapalı yaparsınız. Vermeyin şunlara şu paraları. 5 dk lık virüslü Windows kurulumu için benden 2 defa 100 TL aldılar. Almayalım aldırmayalım.

Konuyu sonradan okuyan arkadaşlar için:
BIOSumu güncelledim ardından sıfırladım. Sonrasında sorun çözüldü ama bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı bi kere açıp kapayın. İlk denememde yine aynı sorunu aldım ama aç kapa yaptıktan sonra düzeldi.

Çözüm

Geri
Yukarı