BIOS USB ile takılan sabit diski görür mü?

Marked One

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Pripyat
Arkadaşlar benim arkadaşımın eski bir dizüstü bilgisayarı var. Çok eski olduğu için HDD'nin bozulduğunu düşünüyorum. Çünkü bir önceki gün çalışan bilgisayar bugün çalışmıyor. Dün format atmıştık. BIOS içerisinden boot sıralamasında HDD görünmediği için bozulduğundan şüphelendim. Arkadaşım içini açmak istemediği için yeni bir HDD alıp USB ile bağlamayı deneyelim dedi. Bana mantıklı geldi ama BIOS sıralamasında görüneceğinden emin olmadım. Daha önce deneyen var mı? Yanlış bilgi verip boşuna HDD aldırmak istemiyorum. Bu arada çalıştığı son gün HDD kullanımı %100'den inmiyordu. Yani çok yüksek ihtimalle HDD sorunu gibi geldi bana.

Hocam bence hemen almayın. BARAS_BASARAN yapamamış
Bence en iyisi arkadaşınız ikna edin. HDD'yi çıkarıp BIOS geliyor mu bakın.
Hocam galiba kapağı tamamen açılıyor. Bazı dizüstü bilgisayarlarda HDD için ayrı kapak olabiliyor. Bu şekilde olduğu zaman daha kolay oluyor. Hiç açmadığı için ne şekilde olduğunu bilmiyoruz. İkna etmeyi deneyim. Eğer ayrı kapakları varsa ikna edebilirim diye düşünüyorum. Bütün kapak çıktığı zaman hafif güç uygulamak gerektiğinden zarar vermekten korkuyoruz. Kapağı açmaya hiç ihtiyacı olmadığı için bilmiyormuş. Dizüstü ile aram fazla yok. Sonucu yazarım.

Hocam galiba kapağı tamamen açılıyor. Bazı dizüstü bilgisayarlarda HDD için ayrı kapak olabiliyor. Bu şekilde olduğu zaman daha kolay oluyor. Hiç açmadığı için ne şekilde olduğunu bilmiyoruz. İkna etmeyi deneyim. Eğer ayrı kapakları varsa ikna edebilirim diye düşünüyorum. Bütün kapak çıktığı zaman hafif güç uygulamak gerektiğinden zarar vermekten korkuyoruz. Kapağı açmaya hiç ihtiyacı olmadığı için bilmiyormuş. Dizüstü ile aram fazla yok. Sonucu yazarım.
Hocam kapak o kadar narin değildir. Ben kendi laptopumu açarken bir vidayı unutmuşum, kapağı zorlayarak açmaya çalışlıyorum. Sıkışmış zannetim çekiştirdim de çekiştim. Meğer gizli vida varmış. :D

Zaten vidayı fark ettiğim de kendiliğinden attı dışarı, yani bütün vidaları açtıktan sonra rahatça açabilirsiniz. Hiçbir şey olmaz.
Ha birde Teardown izleyin, gizli vida falan kalmasın. :D

Hocam kapak o kadar narin değildir. Ben kendi laptopumu açarken bir vidayı unutmuşum, kapağı zorlayarak açmaya çalışlıyorum. Sıkışmış zannetim çekiştirdim de çekiştim. Meğer gizli vida varmış. :D

Zaten vidayı fark ettiğim de kendiliğinden attı dışarı, yani bütün vidaları açtıktan sonra rahatça açabilirsiniz. Hiçbir şey olmaz.
Ha birde Teardown izleyin, gizli vida falan kalmasın. :D
Hocam vidaları bulurum. Etiket altında falan olduğunu biliyorum ama benim eski dizüstü bilgisayarımda bütün vidaları söktükten sonra bile eline gelmiyor. Her tarafından zorlamak gerekiyor kapağını. Asıl zor kısım burası. O yüzden biraz korkarak hareket ediyorum. Bu arada HDD için ayrı bir kapak varmış. Açıp HDD'yi söküp tekrar taktık. Çok yavaş açıldı ama açıldığında HDD kullanımı yine %100 görünüyordu. Zaten ayrı kapak olduğu için USB olayına gerek kalmadı. Yeni HDD alıp yerine takmayı düşünüyormuş. Yardımlarınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı