Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ogün Güneş

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Gigabyte GA-945GCM-S2L (rev. 1.0) anakarta sahibim. Q9400 işlemci aldım ama BIOS güncel değil diye(internetten baktığımda F7 BIOS sürümünde desteği gelmiş bendeki ise F5) en başta Boot ekranında donuyor kalıyordu. Ne BIOS'a girebiliyordunuz ne bişiye hiçbir şey yapılamıyordu. Ben de eski işlemcimi takıp BIOS güncelliyim dedim. Ama anakart ve işlemcim(E5500) aşırı eski diye. Ne Gigabyte'ın @Bios uygulaması ile masaüstünden kolayca güncelleyebildim çünkü program çalışmıyor. Ne USB'mi gördürtebildim bilgisayara.

Normal açıldığında Windows ekranında USB gözüküyor tabii. Ama BIOS'ta, şu bilgisayarın hangi diskten başlatılması gerektiğini seçtiğimiz yerde ve Q-flashta USB belleğimi göremiyorum. Araştırdığımda BIOS'ta "UEFI Boot" ayarını legacy falan yapma bir de Fast BIOS mu ne o tarz bir ayarı disable yapma ile çözüldüğünü gördüm. Ama benim anakartımda bu iki ayar da yok. Fotoğraf olarak desteklemeye çalışacağım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: Daha önce Windows 7 64 Bit'i aynı USB bellekten Boot menüsü ile öncelik verip kurmuştum. Yani "bence" anakart eski diye USB'yi görmüyor, CD ile dene teorisi boşa çıkmış oluyor.
IMG_20210708_101921.jpg
IMG_20210708_101915.jpg
IMG_20210708_101932.jpg
IMG_20210708_102016.jpg
IMG_20210708_102024.jpg
IMG_20210708_102040.jpg
IMG_20210708_102048.jpg
IMG_20210708_102222.jpg
IMG_20210708_102222.jpg
IMG_20210708_102234.jpg
IMG_20210708_102241.jpg

Son düzenleme:
Çözüm
Gigabyte GA-H110M-S2V anakartıma bios update yapacaktım fakat Q-flash'ta gözükmüyordu. Recep Bey'in mesajındaki gibi usb'yi fat32 olarak biçimlendirip öyle denedim ve sorunum çözüldü.
O anakartta UEFI ve Legacy ayarı yok. Q-Flash'ta göremiyorsan belleği MBR ve FAT32 yapman gerekebilir. Rehberde belirttim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yine olmuyorsa bu yöntemi kullanacaksın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

O anakartta UEFI ve Legacy ayarı yok. Q-Flash'ta göremiyorsan belleği MBR ve FAT32 yapman gerekebilir. Rehberde belirttim:

Yine olmuyorsa bu yöntemi kullanacaksın:

İki videonu da izledim Recep abi. Alttakini denedim en son. Ama onun için önce USB'den başlatabilmem lazım
Hatalı yaptığım bir yer varsa söylersen sevinirim
Öncelikle flashımı FAT32 olarak biçimlendirdim. Sonra indirdiğim BIOS dosyasındaki .bat dosyasını içine attım. Lakin qflash USB mi görmediği için olmadı. Sonra senin 2. videodaki taktiği deneyip Rufus ile "FreeDOS olarak" bootable flash yaptım. İçine yine aynı şekilde .bat dosyasını ve yanına autoexec(videoda bahsettiğin şey bu herhalde) koydum ve Boot menüsüyle deniyecektim ki yine USB belleğimi görmedi.

Gigabyte GA-H110M-S2V anakartıma bios update yapacaktım fakat Q-flash'ta gözükmüyordu. Recep Bey'in mesajındaki gibi usb'yi fat32 olarak biçimlendirip öyle denedim ve sorunum çözüldü.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı