BIOSTAR A320MH RAM frekansı yükseltirken voltaj vermek gerekli mi?

Baslıkta gordugunuz gıbı BIOSTAR A320MH anakartım var. 2933MHz desteklıyor. Benım tek 8 GB 3200MHz RAM'ım var ama BIOS'ta 2667 gozukuyor. Benim de APU sıstem ve 300MHz olsa bıle Dual RAM'ın ve frekansının onemı oluyormus. Bu yuzden bir 8 GB RAM de alacağım ama bu frekans ısınde anlamadıgım şey voltaj cunku az veya fazla voltaj verırsek anakartta yanma gıbı sıstemde sorun cıkabılıyormus. Yanı ozet olarak ben BIOS'tan RAM frekansını yukseltırken voltajını oynamam gerekıyor mu? Internetcafeye gıttım 50TL ıstedı. Bana da fazla geldı. 2dklıl ıs için ama benım bılgım olmadıgı için yanlış bir şey yapıp da bır seylerı bozmak ıstemıyorum.

Dosya Ekleri

• bıos2.jpg
    81,7 KB · Görüntüleme: 42
  • bıos.jpg
    151,4 KB · Görüntüleme: 39
Bir yerde XMP sekmesi olmalı. XMP-2'ye almalısın.
3200 MHz'de çalışırlar. Aldığın RAM'de aynı markanın aynı modeli olsun. Gelir gelmez Memtest86 ile test yap. 3-4 saat süren bir test. Nasıl yapılacağı YouTube'da var. Hata çıkarsa iade et. Bir daha dene.

hocam xmp cıkmadı ona baktım O.N.E. dan gırılıyomus manuele gırıp xmp secmek gerekıyomusda benım dırek xmp1 cıktı ona bastım 3200mhz oldu dogrumu yaptım dogru yaptıysamda voltajı ben ellemedım kendı cıktı sorun olmaz deme
hocam bıde 3200mhz calısıyoda benım anakart 2933mhz desteklıyo bısey olurmu bundan hıcbır bılgım yok boyle seylerde kusurabakmayın

Dosya Ekleri

• bıosyenı.jpg
    104,7 KB · Görüntüleme: 40
  • bıosyenı2.jpg
    135,7 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
XMP 1 veya 2 seçmen pek fark etmez, istediğin hızda ve CL16'da çalışıyorsa sıkıntı yok.
2. Dediğinden de bir şey olmaz. Yani zarar gelmez bilgisayara o konuda diyorum. Tam olarak nasıl oluyor o iş bilmiyorum.

XMP 1 veya 2 seçmen pek fark etmez, istediğin hızda ve CL16'da çalışıyorsa sıkıntı yok.
2. Dediğinden de bir şey olmaz. Yani zarar gelmez bilgisayara o konuda diyorum. Tam olarak nasıl oluyor o iş bilmiyorum.
hocam ram ı cıkartıp baktımda cl19 yazıyo sende cl16da calısıyorsa sorun yok dedın ne olurkı cl19da calıssa bıde bunun yanına cl16ram alamam deme

hocam ram ı cıkartıp baktımda cl19 yazıyo sende cl16da calısıyorsa sorun yok dedın ne olurkı cl19da calıssa bıde bunun yanına cl16ram alamam deme
Dostum sen bir fotoğraf atsana. Barkod gibi bir şey model numarası falan oluyor. RAM'in CL19 3200 MHz'se sıkıntı yok. Ama CL16 3200 MHz destekliyorsa boşuna bir tık az performans alırsın. Hiçbir sıkıntı olmaz, 1-2 FPS düşük olursa olur o kadar.

cl19 kotuymus satılıga cıkardım ben 8x2 3000mhz cl16 ram alcam artık hersey ıcın cok cok tesekkur ederım en azından bıos ayarlarını ogrenmıs oldum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…