Bir dersin ortalaması kaçın altında olursa teşekkür alamam?

vakanda foreva

Hectopat
Ortalamam 72 fakat Türkçe ortalaması 53. Ders etkinlini de 80 80 75. En sondaki 75'i 85 yaparsa 55.8934 bir şeyler oluyor, bu şekilde teşekkür alabilir miyim yoksa illa 56 olması mı lazım?

Teşekkür almak için puanının 70 ve üstü olması lazım.
Ayrıca bir dersten bile 50'nin altında ortalama alırsan alamazsın.
Alsan ne olur, almasan ne olur? Altı üstü bir kağıt.
Ben lisede aldım da ne oldu? Hiçbir şey. İstersen 100 ortalamalarla bitir liseyi, hiçbir işine yaramaz. Üniversite şart. Ben hiç böyle tahmin etmemiştim, yine alırlar işe diye düşündüm ama sabahtan akşama kadar asgari ücretle çalışacağıma ders çalışıp üniversite kazanmak daha mantıklı geliyor. O yüzden derslerine çalış ama 9'dayken ileriki senelerin derslerine de çalış. YouTube konu anlatımı falan bak. Sayısal seçme bence çünkü sayılsal çok zor. Ben hep fizik, kimya 20 alıyordum. Bazen 10.

Teşekkür almak için puanının 70 ve üstü olması lazım.
Ayrıca bir dersten bile 50'nin altında ortalama alırsan alamazsın.
Alsan ne olur, almasan ne olur? Altı üstü bir kağıt.
Ben lisede aldım da ne oldu? Hiçbir şey. İstersen 100 ortalamalarla bitir liseyi, hiçbir işine yaramaz. Üniversite şart. Ben hiç böyle tahmin etmemiştim, yine alırlar işe diye düşündüm ama sabahtan akşama kadar asgari ücretle çalışacağıma ders çalışıp üniversite kazanmak daha mantıklı geliyor. O yüzden derslerine çalış ama 9'dayken ileriki senelerin derslerine de çalış. YouTube konu anlatımı falan bak. Sayısal seçme bence çünkü sayılsal çok zor. Ben hep fizik, kimya 20 alıyordum. Bazen 10.

9.sınıf en çok zorlayan sınıfmış ders konusunda falan ama kötü bir liseyede gitmek istemiyorum çünkü oradaki alışkanlıklar falan alkol sigara bana onları alıştırmaya zorlayan arkadaşlarımın olmasını istemiyorum o yüzden mecbur çalışacağım.

Bu anlatacağım şeyler sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olan kişiler arasında da iyi insanlar olabilceğini anlatmak için yazdığım lise hayatımdır. Öncelikle şu anda 21 yaşındayım ben çok yüksek puanlı 3 farklı lisede okudum ilki arel koleji yenibosna İstanbul ama oraya başladıktan iki ay sonra kaydını al git seni atmak zorunda kalmayalım demişlerdi İstanbul'daki en iyi özel liselerden birisi olmasına rağmen orada sigara içenler çok az da olsa vardı yani her yerde olacak ama bu insanlara ön yargıyla yaklaşamamak lazım. Onlar da arkadaşlarından başlamış. Sonra çok yüksek puanlı Anadolu lisesine geçtim orada sigara içen çok az kişi vardı arkadaşlarımdan içen belki vardır ama ben bilmiyordum hala da bir fikrim yok. Diğer yüksek puanlı Anadolu lisesi ise izmirdeydi ve benim arkadaşlarımın yüzde 90ı sigara içiyordu ben içmedim yani seninle alakalı bir şey. Nöbetçi hocaya gidip hocam tuvalete sis bombası atmışlar dediğimde hoca: Napim kendilerine zarar verıyorlar demişti. İlk senelerde bazı hocalar tuvalet basıp disipline falan gönderiyolardı bazı hocalar hadi çocuklar gidin bir yemek yiyin aç karnına içilmez sonra içersininiz diyorlardı. Koridor duman içinde olurdu. Ama hepsi çok iyi insanlardı. En yakın arkadaşım Kaan, josephine yani ripple alsancak gece kulübünde bilet satıyordu (konser biletleri) çok ünlü bir yer ben hiç gitmedim ama. Hafta sonları buluşmak için arardım bekle 3-4 saat derdi. Okulda ise neden ertelediğini sorduğumda şöyle anlatırdı: Amına koyim telefon gözümü açıyorum önümde güneş ışıkları yanımda sevgilim kim bu deyip açıyorum diyonki kanka ne zaman buluşuyoruz?" yani reşit olmamasına rağmen alkol, sigara, sevgilisiyle beraber uyumak gibi kötü alışkanlıları olsa da çok iyi birisiydi onu hep sevdim benim en yakın arkadaşımdı. Sigara alkol barlarda sabahlama gibi kötü alışkanlıkları olsa da karakter olarak çok düzgün birisiydi. Çok insan tanıdım sayamayacağım kadar çok arkadaşım oldu. Tanımadığım halde yanıma gelip nasılsın reis diye selam verenlerden tut bir olay olduğunda benim gelmem ile olayın yatışması okulun iyi anlamda reisi (saygı duyulan kişisi) olmam bu gibi iyi sonuçlar doğuruyordu fakat üst sınıflardan tut okulda tiyatro salonunda meslek tanıtımı için gelen üniversite mezunu kişilere kardeşim diye hitap etmem diğer insanlardan beni farklı kıldı yine de samimiyetimden, olgunluğumdan, haklının yanında olmamdan ve kaç kişi gelirlerse gelsinler fren yapmamam beni saygı duyulan biri yaptı. Ben 2. reistim okulda. Birincisi en yakın arkadaşım peko'ydu. Son yıllarda Kaan dememe rağmen benim için her zaman pekmez ya da peko olarak kalacak. Başka bir arkadaşım 6 hafta nezarethanede yatmıştı neden? İşlemediği bir suçtan. Bardan çıkıyorlar arkadaşlarıyla hepsi sarhoş ve bıçaklı kavgaya girip bir çocuğu bacağından bıçaklıyorlar ama berkant (arkadaşım) olayla bir ilgisi olmamasına rağmen onların yanında olduğundan 6 hafta boyunca suçsuzluğu kanıtlanana kadar parmaklıklar ardında kalıyor. Sırf bu yüzden sınıfta kaldı. Şimdi üniversiteye hazırlanıyor benim gibi o da daha kazanamadı. Karakter olaraksa düzgün birisi, küfür etmeyen bağırıp çağırmayan kimseye bir kötülüğü olmayan ama sürekli sigara kokan birisi. Sigara kokusu hiç eksik olmazdı üstünden ama çok iyi çocuk. Örnek olarak verebileceğim çok daha fazlası var hatta bir arkadaşım (göktuğ) 11 de bana "ben hocaların üstündeki kötü izlenimimi kırabilmek için çok uğraştım hala da uğraşıyorum" demişti. Kafelerde komilik yapıyordu iyi birisiydi kalıplı biriydi. Başka bir arkadaşım alı ise çok geç saatlere kadar garsonluk yaptığından dolayı okulda hep uyuyordu. Niye paraya ihtiyacı olduğunu sorduğumda da şöyle diyordu: Kanka bana harçlık veriyolarda haftalıkla gidip 2 bira alsam bana bir bok kalmıyor zaten o yüzden garsonluk yapıyorum hem para kazanıyorum ne istiyorsam onu alıyorum hem de sosyalleşiyorum zaman geçiriyorum." demişti. Böyleleri de var ama iyi çocuktu sigara içmiyordu çok nadir birası vardı. Yani uzun lafın kısası kötü alışkanlıları olanlar da iyi olabilir önce bir tanı onları.

Geri
Yukarı