Bir olasılık sorusu

Hayrettin Bayram

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Sınavda görmüş olduğum bir olasılık sorusu kafama çok takılıyor. Bunu nasıl çözebileceğimizi bana anlatmanızı rica ediyorum. Soru şu şekilde;
İçinde biri hilesiz diğerlerı hileli 3 madeni para olan bir çanta olsun. Üç paranın tura gelme olasılıkları sırasıyla 0.5, 0.6 ve 0.1'dir. Torbadan rastgele bir top seçiliyor ve üç kez havaya atıp gelen yüzü not ediliyor.
A) T, Y, y gelme olasılığı kaçtır. (tura, yazı, yazı)

Paranın hileli olması kafamı çok karıştırıyor çözebilen birisi nasıl çözdüğüyle ilgili beni bilgilendirirse çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Torbadan rastgele bir top seçiliyor derken para diyecektiniz galiba :D

Bir parayı seçme ihtimali 1/3 x sonrasında gelen paraların ihtimallerine göre tek tek hesaplayıp 3 paranın ihtimalini toplamalısınız. 302/3000 gibi saçma bir sonuç çıktı bu arada, doğru ise atayım cevabı.

Torbadan rastgele bir top seçiliyor derken para diyecektiniz galiba :D

Bir parayı seçme ihtimali 1/3 x sonrasında gelen paraların ihtimallerine göre tek tek hesaplayıp 3 paranın ihtimalini toplamalısınız. 302/3000 gibi saçma bir sonuç çıktı bu arada, doğru ise atayım cevabı.
Para diyecektim. Bir hata olmuş, malum sınav haftaları...
Çözümünüzü atabilir misiniz?

20210128_223229.jpg

Aslında 3 paradan seçimi kafanızı karıştırmış gibi. Onun için her parayı ayrı ayrı hesaplayıp kaç para varsa ona bölmek gerekiyor.

Geri
Yukarı