Bir programın kodlarını nasıl görürüm ?

Geeks

Hectopat
Daha fazla  
İyi akşamlar arkadaşlar,kodları açık bir programın kodlarına nasıl baka bilirim ? Birde kodları saklı bir programın kodlarına Linux işletim sistemi ile kurcalasam baka bileceğimi söyledi bu ne kadar doğru ?

Açık kaynak kodlu programlar vardir. Mesela linux işletim sistemi açik kaynak kodludur ve C ile yazilmiştir. Programlarin kodlari açik değildir. Yani sadece programi kurcalayarak programin yazildiği dildeki kodlari bulamazsin. Bunu üreticiler yayinlarsa görebilirsin. Ama makine kodlarini her zaman görebilirsin. Hangi program olursa olsun. Mesela Windows'da programlarin "OllyDbg" adli programla sembolik makine diline (assembly) çevrilmiş hallerine görebilirsin.

Uygulamayı veya programı üreten firma veya vatandaş istemezse kodlarını göremezsin.
Android uygulamaları var tonlarca, bunların kodlarına erişilebildiğini düşünsene. Ne anlamı kalırdı? Biri üretir, yirmisi çalardı.

Bu sadece uyglama veya programlar ile sınırlı değil, web sayfaları için de geçerlidir.
Bir bankanın web sayfasını düşünsene, kullanıcı adı ve şifre bölümleri var.
Biz Enter tuşuna bastığımızda veritabanı ile iletişime geçilip sorgulama yapılıyor.
Bu kodlara ulaşılabilse veritabanları yani bankanın müşterilerinin güvenliği nasıl sağlanacaktı?

Mesela ben bile yaptığım web sayfalarındaki uygulamaların kaynak kodlarını saklarım. Çünkü lanet sınıf arkadaşlarım ödevlerini yapmayıp benden çalmaya kalkışıyor :) Yalnızca sitenin taslağını oluşturan kodlara ulaşabiliyorlar hepsi bu, ki bu kimsenin bir işine yaramaz.

Aynı şey .exe uzantılı dosyanın kaynak kodlarına doğrudan ulaşamazsın, cryptol kodlarını falan görebilirsin ancak.
Farklı program ve yöntemler ile farklı sonuçlar alınsa da exe dosyası korumalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı