Bir süre oyun oynadıktan sonra laptop kapanıyor

Kumkum06

Decapat
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Sorunum kısaca şöyle; Tatile geldiğim için babamın bilgisayarına LOL indirdim. Oyun yaklaşık 10-15 dakika sonra kapanıyordu. Sıcaklıktan ötürü olabileceğini düşündüm. Sıcaklığı kontrol ettiğimde şok oldum. LoL'ün yan oyun modu olan Taktik Savaşları, düşük ayarlarda çalışıyorken sıcaklık 80-90 derece civarında geziyordu. Kapanma sorununun bundan kaynaklandığını düşünüp biraz araştırdım ve ThrottleStop adlı program ile işlemci çalışma frekansını düşürüp sıcaklığı 60-65 derecelerde tutmayı başardım. Lakin gelin görün ki kapanma sorunum devam etti. Aşağıda detayları belirtiyorum. ThrottleStop ile ayar yaptıktan sonra sıcaklık aşağıdaki değerlerde geziniyor. Şimdiden teşekkür ediyorum.

İşlemci Sıcaklığı: 65 derece
Ekran kartı sıcaklığı: 60 derece

Sistem Özellikleri
SONY VAIO
İşlemci : i7-740QM 1.73 GHZ
Ekran kartı: Nvidia GT425M
Ram : 8 GB
Windows 10

Ayar falan olmaz. Yapman gereken termal macunları yenilemek ve fanları güzelce temizlemek. Laptopun altında hava giriş delikleri varsa bunları mümkün olduğunca açık tutman lazım. Battaniye gibi şeylerin üzerinde delikler tam tıkanır. Mümkünse alttan hava veren laptop soğutucular var ucuz yollu bir şey alabilirsin.

Ayar falan olmaz. Yapman gereken termal macunları yenilemek ve fanları güzelce temizlemek. Laptopun altında hava giriş delikleri varsa bunları mümkün olduğunca açık tutman lazım. Battaniye gibi şeylerin üzerinde delikler tam tıkanır. Mümkünse alttan hava veren laptop soğutucular var ucuz yollu bir şey alabilirsin.
Şu an sorunum sıcaklık değil. Tam okumadınız sanırım.

Şu an sorunum sıcaklık değil. Tam okumadınız sanırım.
Sorununuz kesinlikle sıcaklık gibi düşündürüyor, lakin laptop ısındığında mutlaka kapanacaktır. Bunun sıcaklık yüzünden olup olmadığını anlamak için bir arkadaşının fanıyla deneyebilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı