Bir uygulamanın benzerini kodlamak telif hakkı sorunu yaratır mı?

thebiscuit

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, bir tane uygulama gördüm ve ona benzer bir uygulama kodlayacağım aynı amaçla. Tüm uygulamalar 1 uygulamada olacak. Aynı amaç olduğu için telif yer miyim adamlardan?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, ama bir şekilde oyunun kodlarının bir kısmını kopyalarsan ya da çok benzer yaparsan telif hakkı devreye girebilir.

Uygulamada Gmail Outlook Google Music gibi şeylere tek bir yazılımla girebilmenizi sağlıyor ben arayüzünü vb değiştireceğim zaten açık kaynak kodlu değil o yüzden kopyalayamam.

Uygulamada Gmail Outlook Google Music gibi şeylere tek bir yazılımla girebilmenizi sağlıyor ben arayüzünü vb değiştireceğim zaten açık kaynak kodlu değil o yüzden kopyalayamam.

Aklıma gelen ilk örnek APK çıkartmaya yarayan uygulamalar oldu. Hepsinin işlevi aynı. Tek fark arayüzleri. Yani sorun çıkmayacaktır.

Hangi yazılımın klonunu yazmaya çalıştığına göre değişir. Bazı firmalar takmaz bazıları ise en ufak şeyden nem kapıp avukat ordusunu üzerinize sürebilir.

Nintendo gibi her şeye telif atan bir firmaya denk gelirseniz işiniz kötü.

Hangi yazılımın klonunu yazmaya çalıştığına göre değişir. Bazı firmalar takmaz bazıları ise en ufak şeyden nem kapıp avukat ordusunu üzerinize sürebilir.

Nintendo gibi her şeye telif atan bir firmaya denk gelirseniz işiniz kötü.
Kazanıyorlar mı peki?
En ufak şey için avukata başvuruyorlar dediniz ya.

Kodları tamamını veya belli bir bölümünü kopyalamak sorun olabilir. Ancak o uygulamanın üstüne bir şey ekleyerek, tamamen kendiniz yazarsanız bile bu uygulamanın yapımcısına göre değişir. "Bizim uygulamamızın üstüne bir kaç şey ekleyerek yayınlamış!"da diyebilir, hiçbir şey de yapmayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı