Birbirine karışmış iki sesi birbirinden ayırma

365436

Hectopat
Makaleler
18
Selam, bir radyo programı sırasında yan odanın istasyonundan verilen sinyalle bizim sinyalimizin karışması sonucu iki ses aynı anda dinleyiciye gitmiş ve kayıtlara da böyle geçmiş. Bir taraftan Vietnam radyosu şarkı söylerken bir yandan Türkçe sohbet edilir. Birbirlerinden bunları ayırma şansım nedir ?

MBP kullanıyorum.

Vokal Ayırma işe yarayabilir. yanlış anlamışsam kusura bakmayın.
Deneyeceğim belki de farklı ses tonlarını algılayabilir. Teşekkürler.

Şarkıdan vokal ayırma gibi yapay zeka çözümleri akla ilk gelen şey oluyor ancak yalnızca şarkının melodisini ayırır, Türkçe radyo ile şarkı sözleri beraber oynamaya devam eder ve bunları ayırmanız imkansız.
Ben de bundan korkuyorum ancak denemekten zarar gelmez. Teşekkürler.

Eğer kaydı çift kanal şeklinde aldıysanız ve iki ses farklı kanallara düşmüşse herhangi bir ses düzenleme yazılımı ile ayırabilirsiniz.

Diğer türlü ayırmak istediğiniz sesleri Audition gibi bir yazılımla gürültü olarak tanımlatıp kaldırmayı deneyebilirsiniz ancak baş ağrıtan bir işlem olur ve sonucu genellikle çok tatmin edici olmaz.

Eğer kaydı çift kanal şeklinde aldıysanız ve iki ses farklı kanallara düşmüşse herhangi bir ses düzenleme yazılımı ile ayırabilirsiniz.
Denedim ancak her kanalda da eşit derecede aynı sesten var nasıl olduysa aynı frekans üzerinden sesler eşit şekilde üst üste binmiş.

Karışan kısmı Vokal ayırıcı ile ayırmaya çalışacağım şimdi sonuçları yazarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı