Birçok bilgisayarda kullanıcı hesaplarını paylaşmak

Makaleler
13
Yer
Hinohara Nishitama
Örneğin 10 ofis bilgisayarının bir odada olduğunu düşünelim. Bilgisayarların kimlikleri de olsa 3 shiftte 30 çalışanı olsun. Her bir çalışan eylemlerinin kaydedilmesi açısından kendi kullanıcı hesabına sahip.

Basitçe her bilgisayara 3 hesap oluşturulur. Böylece istediğimizi kısmen yapmış oluruz.

Ancak ya 30 hesaba da 10 bilgisayardan giriş yapılabilmesini istiyorsak nasıl bir şey yapmalıyız? Kullanıcı verileri her bilgisayarda senkronize olmalı veya bütün bilgisayarlar aynı diskte çalışmalı.

Bir sunucuda uzak masaüstü bağlantısı sağlamak dışında bir yöntem lazım.

Konu Linux kategorisinde olsa da Windows'ta şu şekilde yapılıyor mesajlarına da açığım. Amacım öğrenmek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarlardaki disk faktörünü ortadan kaldırıp 1 sunucu içerisinde diskleri depolaman gerekiyor. Veriyi de ethernet üzerinden aktaracaksın. İnternet kafelerdeki mantık. Sadece ana sunucuda oyun güncellemesi yapılması yeterli oluyor. Diğer bilgisayarlar zaten güncellenmiş oyunu çalıştırıyorlar.

Bilgisayarlardaki disk faktörünü ortadan kaldırıp 1 sunucu içerisinde diskleri depolaman gerekiyor. Veriyi de ethernet üzerinden aktaracaksın. İnternet kafelerdeki mantık. Sadece ana sunucuda oyun güncellemesi yapılması yeterli oluyor. Diğer bilgisayarlar zaten güncellenmiş oyunu çalıştırıyorlar.
ISCSI diyorsunuz. Olabilir. Ancak daha performanslı bir yolu var mıdır acaba? /home dizinini ve kullanıcıları paylaşacak bir yöntem.

@Rona Sistem açılırken /home dizinini ve /etc/-passwd, /etc/-shadow ve /etc/-group dosyalarını ortak bir sunucudan mount etsek iscsi gibi ama sadece bu dosyalar için. Bu dediğim şeyi yapabilir miyiz acaba? 🤔

Tireleri koymazsam Cloudflare beni hacker sanıyor. 😊

Son düzenleme:
Iscsı diyorsunuz. Olabilir. Ancak daha performanslı bir yolu var mıdır acaba? /home dizinini ve kullanıcıları paylaşacak bir yöntem.

@Rona sistem açılırken /home dizinini ve /etc/-passwd, /etc/-shadow ve /etc/-group dosyalarını ortak bir sunucudan Mount etsek iscsi gibi ama sadece bu dosyalar için. Bu dediğim şeyi yapabilir miyiz acaba? 🤔

Bilmiyorum hocam. Sunuculardan anladığını söyleyemem.

Ama dediğiniz şey uygulamaya geçerse olur gibi. Tabii tek sistemde aynı anda çalışan birden fazla kullanıcı sorun çıkarabilir. O yüzden sudo yetkisi vermemekte fayda var. Tek kullanıcı da bile bazen paket yöneticileri kilitlenebiliyor ki aynı anda birden fazla iş yapamıyorlar. Eğer sistemin birden fazla kullanıcıya sorunsuz bir ve hızlı yanıt vermesi sağlanırsa dediğiniz şey daha işlevsel olur ama mevcut durumda pek faydası dokunur gibi değil. Ama GFN gibi belirli eylemlere odaklanan ve kullanıcının yetkilerini ciddi anlamda kısıtlayan servisler ile tek sistem çoklu kullanıcı daha pürüzsüz bir deneyim sunabilir. Bu da gene işlevselliği çoğu durumda baltalıyor.

Bilmiyorum hocam. Sunuculardan anladığını söyleyemem.

Ama dediğiniz şey uygulamaya geçerse olur gibi. Tabii tek sistemde aynı anda çalışan birden fazla kullanıcı sorun çıkarabilir. O yüzden sudo yetkisi vermemekte fayda var. Tek kullanıcı da bile bazen paket yöneticileri kilitlenebiliyor ki aynı anda birden fazla iş yapamıyorlar. Eğer sistemin birden fazla kullanıcıya sorunsuz bir ve hızlı yanıt vermesi sağlanırsa dediğiniz şey daha işlevsel olur ama mevcut durumda pek faydası dokunur gibi değil. Ama GFN gibi belirli eylemlere odaklanan ve kullanıcının yetkilerini ciddi anlamda kısıtlayan servisler ile tek sistem çoklu kullanıcı daha pürüzsüz bir deneyim sunabilir. Bu da gene işlevselliği çoğu durumda baltalıyor.

ISCSI diyorsunuz. Olabilir. Ancak daha performanslı bir yolu var mıdır acaba? /home dizinini ve kullanıcıları paylaşacak bir yöntem.

@Rona Sistem açılırken /home dizinini ve /etc/-passwd, /etc/-shadow ve /etc/-group dosyalarını ortak bir sunucudan mount etsek iscsi gibi ama sadece bu dosyalar için. Bu dediğim şeyi yapabilir miyiz acaba? 🤔

sshfs kullan.

Tek kullanıcı da bile bazen paket yöneticileri kilitlenebiliyor ki aynı anda birden fazla iş yapamıyorlar.
/dev/lib/dpkg/lock dosyası her bilgisayarda ayrı olacağından paket kilitlenme sorunu yaşanacağını düşünmüyorum. Bugün sshfs ile 1 sunucu 2 bilgisayar kurulum yapmayı deneyeceğim.

Stay tuned! New Linux ISO coming out!

İlk topiği 3 defa okudum ama konuyu ve amacını anlamadım maalesef.

İstediğiniz ve yapmak istedikleriniz bir miktar Windows'un terminal server ına, citrix server A, think ve Zero Client yapısına benziyor.

Esenler belediyesinde 2003 server zamanında bir Linux Update ile termianl server lisansı olmadan çalışma yapmıştık ki rack kabinet ve Client installarını ben yapmıştım.
Belediye mikropsoft a terminal server lisansı vermemesi için ofisler ve ve kullandıkları belediye yazılımı 2003 server a yüklendi. Belediyenin evrak kayıt yazılımı yapan kişilerin PC lerinden diskler sökülüp farklı bir 3com marka Ethernet ile 2003 serverdan Linux patch ile terminal hizmeti alındı. Ve yazılımlar server üzerinde idi. Buna çalışanların dosyaları da dahil. Server down durumuna karşı basit bir das/nas yapısı eklenmişti.
Bir de benzer şekilde hardwrae olarak think Client uygulamaları var. Ki ençok bunun için citrix server yazılımı ve lisansı almak kullanmak gerekiyor idi. Bayağı sağlam olmakla oldukça masraflı bir yapı.
Benzer bir uygulama ülkemizde yayılmasa da Zero Client yapısı vardı. Monitörlerin arkasına ufak modem boyutunda bir base Client ekleniyor ve network de WIN2000 Pro gibi wokrstation da oturum açılıyor ve tek lisans ile herkes aynı yazılımları kullanıyor ama bundan kullanıcı sınırlamaları oluyor kullandığınız Windows'a göre.

Çok çok uzun zaman önce de bir tanış Ethernet'ler üzerindeki yazılabilir eprom a Linux server boot bilgilerini yazarak Ethernet üzerinde Linux üzerinde bir çeşit think Client mantığında çalışma yapıyor idi ama halkımız ve firmalar çok rağmet etmeyinde kaldı o çalışma ama uzak doğuda benzer çalışma yapanlar oldukça performanslı sonuçlar aldı ki, lisans bedeli değil asıl sorun. Client Update ve System güvenliği açısından Client-server çalışma en doğru bir yöntem. Eski mainframe yapısı.
Tek sorun cluster çalışmanız gerek. Aksi halde server down olduğunda herkes bayram havasına girebilir.

Winterminal server da lisans sorunu çok büyük. Hem Client kısmı için bir Pro versiyon lisansı var hem de terminal server a bağlantı lisans ücreti var. Normal server üzerinden terminal server ı aktif edebiliyorsunuz ama bunun süresi ne kadar bilmiyorum ve beraberinde 5 adet Client bağlantı beraber geliyor idi çok çok eskiden. Yenilerde lisans nedir haberim yok. Servisden de emin değilim. Mikropsoft un termianl server uygulamasında şu tür sorunlar çok oluyordu. 1'si yazıcılar. İlk planda gerekli yazıcılar server a bağlantı yapılıp çalıştırıldı. Güncellemeler ve gelişmeler ile Client'lar üzerindeki printerlar server üzerinden yönlendirme yapılabilir oldu. Tüm sistem yapısal olarak dengede ve benzer olmaz ise bu sefer yazıcılarda font-karakter sorunları olabiliyor idi. Terminal server hizmetinin yavaşlığı ve sorunsallığı da ayrı konu idi.

Ama sizin ilk yazınızdaki 30 kişi farklı zamanlarda farklı PC'lerde veya Client'larda oturma durumu için en uygunu, tüm Client dosyalarının o user için özel ayrılmış bir alt dizinde durması ki mümkün. Sorun burada farklı Client'ların aynı dosyaya erişim ve güncellemesi esnasında çıkıyor. Bunun içinde her/istenilen kullanıcının erişime izin verilecek bir dizin ve Client'ların desktoplarındaki erişim kısayol u ile ortak bir dizin/nas da bunların bulunması.
Ufak bir muhasebe bürosunda tam bu yapı yok idi ama şu şekilde çalışma yaptım. Server a bir ufak nas bağladık. Herkes in ortak dosyaları grublandırılmış dizinlere konuldu ve masaüstlerine de kısayollar eklendi. Herkes o dosyalara erişip veya o dizin içinde hazırladıkları dosyaları paylaşarak kullandı. Yedekleme için de bir USB disk bağlandı ama ona server ın kendisinden başkasının erişimine izin verilmedi. Hazırlanan batch script mesai dışında MSSQL server ı durudurup yedeklemeyi önce Das'a sonra da USB diske taşıyordu. Ve ortak paylaşımdaki nasdaki önemli dizinlerde USB'ye aktarılarak yedekleme yapılıyordu.
Bugün ki windows ların user dizinleri altındaki AppData dizinleri içinde "Local - LocalLow ve Roaming" diye 3 dizin bulunur. Bu Roaming dizini client ın başka bir pc de oturum açması durumunda taşınacak yazılım ve ayarlarını temsil ediyor diye biliyorum.

Yıllar önce Win95 zamanında bir dongel ekran klavye çağaltma işlemi yapıyordu. Win95'e bu dongel takılarak çıkışından diğer monitör ve klavye aynı kasaya erişim sağlıyor ve 1 kasa üzerindeki lisanslı yazılım ile 2 ekran da kullanım yapıyordu (2 PC gibi). Bu bir pastal çizim yazılımı. Kullanıcılar o PC de başka hiçbir program çalıştırmıyor ve kullanmıyor. Tabii çok eski dönemlerde internet de olmadığı için kullanıcılar açısından işden başka yapabilecekleri tek şey soliter açmak. Ona da vakit bulamıyorlardı zaten.

Sizin düşündüğünüz veya anlatmak istediğiniz bunlardan biri mi idi ben mi farklı anladım?

Son düzenleme:
Çok çok uzun zaman önce de bir tanış Ethernet'ler üzerindeki yazılabilir eprom a Linux server boot bilgilerini yazarak Ethernet üzerinde Linux üzerinde bir çeşit think Client mantığında çalışma yapıyor idi ama halkımız ve firmalar çok rağmet etmeyinde kaldı o çalışma ama uzak doğuda benzer çalışma yapanlar oldukça performanslı sonuçlar aldı ki, lisans bedeli değil asıl sorun. Client Update ve System güvenliği açısından Client-server çalışma en doğru bir yöntem. Eski mainframe yapısı.
Tek sorun cluster çalışmanız gerek. Aksi halde server down olduğunda herkes bayram havasına girebilir.
Sanırım benim dediğim anlatmak istediğim şey buydu.

25-30 yıllık kültür kazandım mesajınızdan, teşekkür ederim katkınız için.

Sanırım benim aklımdaki şey FreeIPA.

Son düzenleme:
Ben birçok açıdan hafıza sorunları yaşıyorum özellikle kısa süre içinde olanlar. Odaklanma sorunum da arttı. COVID mi sebep oldu yoksa emeklilik mi emin değilim.

Yapmayı düşündüğünüz çalışma ne olursa olsun Linux ve kullanıcıların birim satın alma maliyetlerini düşürecek, network takip ve destek sürelerini kısaltacak bir o kadar da güvenli olabilecek ise "yardım edebileceğim bir şey var mı?" demek isterim.

Yeni yazılım ve hardwareler maalesef OS üzerine Client başına ihtiyaç duyulan performans ihtiyacını yükseltiyor, bu da her açıdan maliyetleri yükseltiyor.

Bugün için geliştirilen projelerin büyük kısmı Client tarafında hala yüksek performanslı CPU ve disk gibi maliyetlerin olmasının gerekçesi?

Misal bir kamu çalışanının bir diske ihtiyaç duymasını anlamıyorum. Ve tür bir yazılım ve network ü satın alma gerekçesini de hiç anlamıyorum.
Personelin amacı belirlenmiş programda kısıtlanmış şartlarda veri girişi yapmak ve buna bağlı olarak döküm almak değil mi?
4 kişilik bir büroda 4 adet yazıcı bulunması ki günlük ortalama print sayıları 20-30 arası iken. En yoğun zamanda 100 bile değil iken.

Ülkemizde özellikle kamu da aşırı bir gereksiz ıt harcaması yapılıyor ve elektrikden daha yüksek print maliyeti var.

Printerları takip ediyorsanız eğer, artık lazer yazıcılarında torba şeklinde tank değişim modelleri çıktı. Kartuş takar gibi torba içindeki toz torbasını takıyorsunuz ve hayat devam ediyor.
Tanklı dediğimiz network e bağlı ama torba şeklinde yine mürekkeb ile döküm alınabilen ve günlük print baskı kapasitesi 5-10k arasında yazıcılar var. Bunları kullanmak yerine kişiye özel bilgisayar yazıcı tarayıcı veriliyor.

Umarım çalışmanız ve amacınız bu konularda hem maliyet - hız - performans odaklı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı