Ubuntu 21.04 birden fazla ekran kartına hız aşırtma

TheAny

Megapat
Makaleler
13
Daha öncesinde yaşadığım bazı stabilite sorunları nedeniyle Ubuntu'ya bir şans vermek istiyorum. Ubuntu değil başka GNU/Linux dağıtımı da kullanabilirim fakat geçmişte en uzun süre kullandığım dağıtım olduğu için aşinayım. Elimde üç ekran kartı var ve ikisini overclocklamak istiyorum. Son denemelerimde başarısız oldum. Mining için bu ayarları yapmam gerekiyor.

Green with envy ile ana gpum gözüküyor fakat alt GPU'ları görmediği için bir şey yapamıyorum. NVIDIA-smi ile Power limit atayabildim ve coreclock değerlerini düşürebildim. Fakat Memory değerlerini yükseltemedim. Ne yaparsam yapayım Memory yükseltmeyi bir türlü başaramadım. Nasıl Memory OC yapabilirim?

Merhaba,

Elimde 2x3080 1x2060 Super bulunan, mining yaptığım bir sistem bulunmakta. Bu sistemi aynı zamanda günlük olarak da kullanmak istediğim için Windows ile mining yapıyorum. Bazı stabilite sorunları nedeniyle Ubuntu üzerinde mining yapmayı denedim. Sorunsuz bir şekilde mining yapabiliyorum. Ancak overclock yapamıyorum. Normalde Windows üzerinde MSI Afterburner ile +1300 MHz ile mining yapıyorum. Ubuntu'ya geçtiğimde 240W güç limiti uygulayabiliyorum. Çekirdek hızlarını 1250'ye düşürebiliyorum. Söz konusu belleklere hız aşırtmak olduğu zaman ne hızı düşürebiliyorum ne yükseltebiliyorum.

Bash:
sudo nvidia-smi -i 0 -lmc 10000,10500
Bunu denediğimde başarıyla uyguladığını söylüyor ancak ne artı, ne eksi yönde hashrate'te bir değişim görmüyorum.

Bash:
sudo nvidia-settings -a [gpu:0]/GPUPowerMizerMode=1
sudo nvidia-settings -a [gpu:0]/GPUMemoryTransferRateOffset[2]=700
sudo nvidia-settings -a [gpu:0]/GPUMemoryTransferRateOffset[3]=700
Bunları denediğimde ilk satırda başarılı cevabını alıyorum. İkinci ve üçüncü satırlarda terminalden hiç bir geri dönüş olmuyor.

Green with Envy adında Afterburner alternatifi bir program var. Onda da görüntüyü aldığım 2060 Super haricinde hiç bir cihazı kontrol edemiyorum. xorg.conf dosyasında bütün kartlar için CoolBits=28 ayarlanmış durumda. 2060 Super'e Green with Envy ile oc yapabiliyorum. 3080'ler Green with Envy'de görünmüyor. Komut satırıyla nasıl hız aşırtma yapabilirim? Eğer komut satırıyla yapamıyorsam Green with Envy üzerinden diğer iki ekran kartını nasıl kontrol edebilirim.

(Not: Bilgisayarı kapatıp görüntüyü 2060'dan söküp 3080'e aldığımda Green with Envy ile OC yapabiliyorum. Yani eğer GWE'nin kartları göstermesini sağlarsam komut satırına ihtiyaç duymadan rahat rahat oc yapabilirim.)
Gerçekten daha çaresiz olmamıştım. Bunu çözebilecek bir kullanıcı bile yok sanırım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı