Bireysel kullanımda browser incelemelerim

Hepinize merhabalar, en son tarayıcılar ile performans testi yapmıştım bu konuda bireysel kullanım üzerinde kullandığım tarayıcılar üzerinde yorumlarımı paylaşacağım. Performans testleri için bu konuya bakabilirsiniz.
Testlerimi yorumlarken, gündelik kullanım olan, video izleme, sekmeler arası geçiş, sayfa yüklenmeleri gibi şeyler üzerinden yorumlayacağım. Sayfa 1 saniye, 2 saniye erken açılsa ne olacak, bir şey olmaz demeyin. Bir tarayıcıda aynı sayfa 1 saniye geç açılıyorsa günde 50 kere o sayfaya girseniz 50 saniye eder. Vaktinizin çoğunu buralarda geçirmiyorsanız bu çok önemli değil fakat sürekli burada geçirenler için toplamda bir zamandan tasarruf söz konusu.
  • Mozilla
    • Bana göre eski performansı yok şu anda. Eski tarayıcılardan daha hantal bir durumda. Hatırlayanlar belki vardır bir on sene önce uçak gibi olan tarayıcı nasıl bu kadar hantal bir hale geldi anlamıyorum. Bu yüzden kullanmak isteyenlere çok önerebileceğim bir tarayıcı değil.
  • Opera
    • Yaklaşık 3-4 sene önce kullanmaya başladığım ve son bir yıl içinde kullanmayı bıraktığım tarayıcılar içerisinde yerini aldı. Özellik getireceğiz derken kendini kaybeden bir tarayıcı oldu gözümde, bir de verileri aldım, verdim gitti olayları da çıkınca bayağı bir keyif kaçırdı. Performans olarak çoğu tarayıcıdan iyi durumda fakat en iyisi değil.
  • Brave
    • Zaman zaman kullandığım bir tarayıcıydı şu an bu yazıyı bunun üzerinden hazırlıyorum fakat son dakikalarını yaşıyor benim için. Gizlilik diyor sağ altta tanıtım bildirimleri yolluyor :) Bu bildirim kapanıyor biliyorum ama böyle bir şey olmaz. Eski günlerindeki tarayıcı yok artık onun farkına vardım ve son test videosundan sonra Google'ye göre bayağı hantal olduğunu gözlemledim.
  • Vivaldi
    • Forum üzerinde gördüğüm tarayıcılar arasında, zaman zaman fırsatlar verdim ama performansını beğenmedim. Mozilla / Brave arasında bu tarayıcıyı çok uzun kullanmadım bu yüzden fazla eleştirisel yorum yapamayacağım.
  • Chromium
    • Saf bir tarayıcı istiyorsanız tam sizlik. Kullanmak istediğim fakat Twitch ve Instagram gibi yerlerde video oynatmasında sorunlar yaşadığım için kullanamadığım bir tarayıcı. Sorun Windows sürümümü mü, tarayıcı kaynaklı mı bilmiyorum, uğraştım fakat sorunları çözemedim. Destek ile iletişime geçtim en sonunda sorunları çözümlersem kullanacağım bir tarayıcı olacak, Google eklentileri olmayan saf bir tarayıcı.
  • Edge / Google Chrome
    • Şu ana kadar bu iki tarayıcıya şans vermedim. Sebepleri veri toplamaları ve yedikleri haltın ne olabileceğini bildiğim için sıcak bakmıyordum. Son geldiğim noktada özellikle Web testinden sonra gerçekten fark yaratan tarayıcılar arasında ikisi de. Chrome, Chromium tabanlı fakat testte buna rağmen yaklaşık 200 puan fark atabiliyor. Gerçekten fark yaratıyor. Chromium ile yaşadığım sorunları çözemezsem kalan süreçte bu ikileye şans verip, kullanmaya devam edeceğim.
Kullandığım eklentiler de şu şekilde.
TarayiciEklentileri.png

Yazımızın sonuna geldik, siz de eklemek istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu yazdıklarım tamamiyle benim sistemimde gözlemlediğimdir. Bunların hepsi sizin için geçerli olmayabileceğin notunu düşeyim. İyi Sosyaller.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı