Birinci dereceden bir bilinmeyenli denklemlerin genel ifadesi ile ilgili soru

mathLearner

Zeptopat
Daha fazla  
Birinci dereceden bir bilinmeyenli denklemlerin genel ifadesi: ax+b=0
Bir adet denklem veriliyor ve bu denklemi genel ifadeye çeviriyoruz daha sonra genel idadede belirtilen a ve b katsayılarını buluyoruz örneğin;
1) -3+5x=8 --> -3+5x-8=0 --> -11+5x=0 --> a=5, b=-11
2) 3x-11=23 --> 3x-11-23=0 --> 3x-34=0 --> a=3, b=-34
Bu iki örnekte olduğu gibi çözüm yapıyoruz. Ben yukarıdaki gibi olan denklemleri genel ifadeye çevirip katsayılarını bulabiliyorum ama aşağıdaki gibi olanların katsayılarını bulamıyorum.
1)
1659616839319.png

2)
1659616920399.png

Çözdüğüm matematik kitabında çözümleri var tabi. 1. denklemin çözümü (a=8, b=-6), 2. denklemin ise (a=4, b=-15). Bu sonuçları nasıl elde ediyoruz bunun mantığını anlatabilir misiniz?

ilk soruda paydaları eşitlemek için 2/x i 3 ile çarparsın 6/3x olur
8/3 üde x ile çarparsın 8x/3x olur.
3x i diğer tarafta atıp üste yazarsın 3x ler birbirini götürür 6 = 8x => 0= 8x -6

ilk soruda paydaları eşitlemek için 2/x i 3 ile çarparsın 6/3x olur
8/3 üde x ile çarparsın 8x/3x olur.
3x i diğer tarafta atıp üste yazarsın 3x ler birbirini götürür 6 = 8x => 0= 8x -6
diğeride aynı şekilde paydaları eşitliyerek

İçler dislar çarpımı yapicaksin. İlk denklem için 6=8x oradan 8x-6=0 yani a=8, b=-6. Diğeri de aynı şekilde.

@erturull @garrch Çok teşekkür ederim 🥰 Bir şey daha sormak istiyorum Birinci dereceden bir bilinmeyenli tüm denklemler için içler dışlar çarpımı yöntemi kullanabilir miyim?
Bu denklem çözümü ile ilgili bir şey yani sadece birinci derece denklemler için değil, tüm denklemlerde bu tarz ifade görürsen icler dışlar yapabilirsin.

@erturull @garrch Çok teşekkür ederim 🥰 Bir şey daha sormak istiyorum Birinci dereceden bir bilinmeyenli tüm denklemler için içler dışlar çarpımı yöntemi kullanabilir miyim?
evet. dikkat etmen gereken kısım sayının bütünlüğü. yani mesela 5x olursa çarpa olduğu için x.5 şeklinde ayırıp sadece x'i yada sadece 5'i atabilirsin.
ama x+5 i ayıramassın illa atıcaksan karşıya birleşik atıcaksın ve parantezde olacak mesela;

20/5+x= 6
=> 20= (5+x) . 6
=> 20 = 30 + 6x

Yeni konular

Geri
Yukarı