Birisi verilerimi ele geçirdi

Burakgtx

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. 2023'te enayi gibi Adobe indirdim kaçak antivirusum de vardı Kaspersky Premium. Gittim tarattım programı bir şey algılamadı sonra açtım Kaspersky erişim engellendi dedi. Sonra endişelenmeye başladım gittim tam tarama yaptım virüs buldu sildi. Sonra 3 gün önce gittim dosyalarimi bir kariştiriyim dedim bir dosya buldum sıkıştırılmış sonra baktım için girdim txt vardı ve içine baktım içinde tüm bilgilerim içindeydi. Oyunlardaki sitelerdeki şifrelerim her şeyim yazıyordu. IP adresim konum vesaire stealer açıldı filan yazdı bukdr sonra gittim tam tarama yaptım bayağı bir şey çıkmadı. Bu zaman kadar hesaplarımda hiçbir sıkıntı yaşamadım gittim hesaplarimin şifresini degiştirdim txt dosyanin içinde çerezler de vardı. Neyse bütün hesaplarin şifresini degiştirdim bu zamana kadar hesaplarimda bir sıkıntı olmadı gittim baktim hesaplarimda kimler var diye tek ben vardım. Sizce bilgisayara format atmaya gerek var mı? Tedirgin oldum.

İçin rahat edecekse atabilirsin. Ama bence var.

Temiz farklı bir cihazdan şifrelerinizi tekrardan değiştirin. Tedirginseniz farklı Av'ler ile de tarayabilirsiniz. Önemli dosyalarınız yoksa format atmakta fayda var tabii.

Şahsen ben olsam o bilgisayara format atmadan YouTube'a bile girmem.

Info Stealler yemişsin, geçmiş olsun. Tavsiyem:
  1. Önemli verilerini yedekle ve tüm diskleri formatla,
  2. Windows yeniden temiz kurulum yap
  3. Güvenlik ayarlarından, Çekirdek yalıtım ve Bellek bütünlüğü (Core Isolation and Memory Integrity) özelliklerini aktif et. (Bluestack vb. android emulatorleri ve bazı anti-cheat programları(Riot Vanguard, Easy Anti-Cheat, Valve anti-cheat hariç) çalışmayabilir.)
  4. Şifrelerini tekrar değiştir ve 2FA (iki faktörlü kimlik doğrulama) özelliğini tüm hesaplarında aktif et. Hesaplarında, mümkünse kullanıcı adı ve/veya email adreslerini de değiştir.
  5. Sanal veya fiziksel kredi kartı numaralarını tarayıcıda kayıtlı kaldıysa, onları da değiştir.
  6. Kaspersky kullanmaya devam et. Tavsiyem cr*ckli antivirus yerine, orjinal kullanman çünkü o cr*cklerin içinde de malware, trojan, rootkit olabilir. Kaspersky Standard yıllık 150TL civarı 1 PC için. (Kaspersky Standard - Gelişmiş İnternet Güvenliği Yazılımı | Kaspersky)
  7. Controld veya NextDNS gibi zararlı siteleri ve reklamları engellecek, aynı zamanda log tutmayan bir dns hizmeti kullan.

Info stealler yemişsin, geçmiş olsun. Tavsiyem:
  1. Önemli verilerini yedekle ve tüm diskleri formatla,
  2. Windows yeniden temiz kurulum yap.
  3. Güvenlik ayarlarından, çekirdek yalıtım ve bellek bütünlüğü (Core ısolation and Memory ıntegrity) özelliklerini aktif et. (BlueStacks vb. Android emulatorleri ve bazı anti-cheat programları(Riot Vanguard, Easy Anti-Cheat, Valve anti-cheat hariç) çalışmayabilir.)
  4. Şifrelerini tekrar değiştir ve 2FA (iki faktörlü kimlik doğrulama) özelliğini tüm hesaplarında aktif et. Hesaplarında, mümkünse kullanıcı adı ve/veya email adreslerini de değiştir.
  5. Sanal veya fiziksel kredi kartı numaralarını tarayıcıda kayıtlı kaldıysa, onları da değiştir.
  6. Kaspersky kullanmaya devam et. Tavsiyem cr*ckli antivirus yerine, orijinal kullanman çünkü o cr*cklerin içinde de malware, trojan, rootkit olabilir. Kaspersky standard yıllık 150TL civarı 1 PC için. (Kaspersky Standard - Gelişmiş İnternet Güvenliği Yazılımı | Kaspersky)
  7. Controld veya NextDNS gibi zararlı siteleri ve reklamları engellecek, aynı zamanda log tutmayan bir DNS hizmeti kullan.

Kanka bilgisayarimi zaten Kaspersky'dan tam tarama sonra mrt antivirusten tam tarama Windows Defender'dan tam tarama çevrimdışı bile tarama yaptım virüs çıkmadi 3gün önce yaptım ve hesapların Google hesaplarin şifresini bile değiştirdim format atmaya ne gerek var bir de Kaspersky crackli değil kanka direk kendi sitesinden yükledim premium aldım.

Şahsen ben olsam o bilgisayara format atmadan YouTube'a bile girmem.

Kanka hesapların tüm şifresini değiştirdim 3gün önce zaten tam tarama da yaptım bir şey çıkmadı bilgisayara format atmaya ne gerek var.

İçin rahat edecekse atabilirsin. Ama bence var.

Kanka virüs yok PC'de 3-4 kez tam tarama yaptım hem Windows Defender'dan hem de Kaspersky premiumdanda virüs çıkmadı en son 2023 çıkmıştı silmişti antivirüs o virüsü ve Google'dan hesaplarimin şifrelerini bayağı degiştirdim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı