Bisiklet jant büyüklüğü ölçüsü neye göre belirlenir?

desperado38600

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 27.5 inç tekerli bisikletim var. 1.65 inç genişliğinde yol lastiği taktım. Şimdi 27.5 inç dediğimiz ölçü sadece jantın çapının ölçüsü mü yoksa lastikle birlikte mi 27.5 oluyor? Bu birinci sorum. İkinci sıkıntı evde 2 farklı metreyle ölçtüğüm halde lastikle birlikte tekerimin çapı 67 cm çıkıyor yani 26.5 inç yaklaşık olarak ben mi bir yerde hata yapıyorum yoksa bu değerler normal mi? Lastikle bile 27.5 inç olmayan tekere neden 27.5 deniyor?

Ben yol bisikleti kullanıyorum bende ki ölçü şekli 700x23 700x25 şeklinde gidiyor 700 jantın byutunu 23ya da 25 ya da 27 ise lastiğin dış çapı ile ilgili bir şey oluyor.

Ben yol bisikleti kullanıyorum bende ki ölçü şekli 700x23 700x25 şeklinde gidiyor 700 jantın byutunu 23ya da 25 ya da 27 ise lastiğin dış çapı ile ilgili bir şey oluyor.

700 jant büyüklüğünü sonraki sayı lastiğin genişliğini belirtir.

Jantin ölçüsü iç kısımdan ölçülür inç bazında ama sizin ölçünüzde niye farklı bilemedim.
Bir daire hayal et ve daireye çap çiz uzunluğu inç olarak hesap et. Yaptığım işlem bu.

Ben de anlam veremiyorum yani neden söylenenden kısa çıkıyor. Bisiklet Salcano NG750 bu arada.

Yani eğer deneyebilecekseniz bisikletinizde bir ölçüm yaparsanız iyi olur yani herkeste benim gibi olursa demek ki normaldir yani olmazsa tazminat açar parasını yerim 😝

Yeni konular

Geri
Yukarı