Bisikletin arka aktarıcı kısmı kırıldı

tahtakapı

Decipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bisiklete araba çarpması sonucu koltuk az bir şey yırtıldı, yamuldu. Arka aktarıcıya vurmuş. Oradaki izi görebiliyorum. 1'e atınca sorun oluyordu. Diğer vites geçişlerinde problem yoktu. Elime toplu para geçsin koltuğu da duzelttirecektim, vitesi de. Dün de kardesim maça giderkene 1899 kez tembihlememe rağmen 1'e atıp bir şeyler yapmış. Ben de bire attım, jantın arasına girdi. Durdum duzelttim. Bu nasıl yaptı anlamadım. Hani mekanizmada sorun olduğunu kökten fark ediyorsun zaten de neyse.

İşin üzücü olan 2 kısmı var. Birincisi ben bu bisikleti satacaktim. İkincisi ise parça Shimano Altus. İnternetten baktığımda 528 TL falan tutuyor. Ben kuruş koymayacagim. 430 TL parası var bende, bununla olmazsa 100 falan eklerim. Baktığımda onu tutan parçası yok gibi duruyor. Bisikletçi yapıp 100-200 falan alır mı? Satılır mı? Ne yapılır? Bir yol gösterirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bisikletçi internette gördüğün aynı parçayı takıp üstüne senden para alır zaten işçilik parası, bisikleti satacaksanız orijinal parça takmak mantıklı olacaktır fakat bisikletçi de bütçenize uygun veya orta kalite düşük kalite aktarıcı başka bisikletten çıkma aktarıcıda olabilir, en azından daha ucuz olur. Size seçenek sunar illaki. He ben biliyorum takmayı internetten alıp kendim takarım ayarını kendim yaparım diyorsanız öyle daha kârlı olur.

Şimdi viteste(aktarıcı) birşey olabileceğin gibi en başta sorun kadro kulağında. Paralelliğini yitirmiş. Vitesi sıfırı ile değiştirseniz bile yine aynı vites atmama problemi olacaktır. Şunun gibi
bir alet ile düzeltiliyor. Kadro kulağı düzeltme aleti. Bu işlem yapıldıktan sonra aktarıcıya bakıp fonksiyonunu gösterebiliyormu diye incelemek lazım. Jantı da tabi bir akort ayarı yapılması doğru olur. Sele tamir edilir belki sadece vidasını gevşetip düzeltmek mümkün olabilir.
unior-1602-2-kadro-kulagi-duzeltme-aparati-5063-jpg.jpeg

Şimdi viteste(aktarıcı) birşey olabileceğin gibi en başta sorun kadro kulağında. Paralelliğini yitirmiş. Vitesi sıfırı ile değiştirseniz bile yine aynı vites atmama problemi olacaktır. Şunun gibi
bir alet ile düzeltiliyor. Kadro kulağı düzeltme aleti. Bu işlem yapıldıktan sonra aktarıcıya bakıp fonksiyonunu gösterebiliyormu diye incelemek lazım. Jantı da tabi bir akort ayarı yapılması doğru olur. Sele tamir edilir belki sadece vidasını gevşetip düzeltmek mümkün olabilir.
Eki Görüntüle 1976739
Hocam selenin altında 2 tane ince çubuk var onlardan biri yamulmus. Artık eliyle mi duzeltir napar bilemiyorum. O ayar için arkadaş benden para bile almadı diyor. Ek olarak bu benimki altustu. Yine sahibinden üzerinde Altus buldum 250 TL ye, Trendyolda da tourney var. Hangisi daha iyidir? Parası neyse ödeyeceğim artık yapacak bir şey yok.

Bu şekilde satarsan değerinin altına gider o yüzden sorunun ne olduğunu tam anlamak için bisikletçiye göstermende fayda var
Okula da gidip geldiğim için Pzt ye kadar yapması lazım. Ha bakarım çok yüksek der. İnternetten alırım hocam. Dediğim gibi bir toruney bir de Altus var hangisi iyi derseniz onu alacagim. İscilik parası da Max 50 alır. O da sıkıntı değil.

Bisikletçi internette gördüğün aynı parçayı takıp üstüne senden para alır zaten işçilik parası, bisikleti satacaksanız orijinal parça takmak mantıklı olacaktır fakat bisikletçi de bütçenize uygun veya orta kalite düşük kalite aktarıcı başka bisikletten çıkma aktarıcıda olabilir, en azından daha ucuz olur. Size seçenek sunar illaki. He ben biliyorum takmayı internetten alıp kendim takarım ayarını kendim yaparım diyorsanız öyle daha kârlı olur.
Bizim bisikletci iyi esnaf hocam. Sorduğunda yılmadan, terslemeden cevaaplayan, işini duzgun ve hızlı yapan bir abi. Geçen eski 26 jant peguotun arka tekeri patladiydi, frenler zaten tutmuyodu. Götürdüm. Bı bisikletten çıkan lastik150, yamaya30 yane 180 aldı. Yanında da frenleri de tutturdu. (Frenleri tutturmasi o kadar zor değil biliyorum ama bisiklet eski olduğu için zorlaniyoduk.) Tekerlere hava bastı.Bir de yağ çekti,mis gibi oldu.

Bu son kısımdakini yazma sebebim yane çok fazla para alacağını düşünmüyorum.

Geri
Yukarı