Bisikletin iyisi nasıl anlaşılır?

Yokuşta yorulmama gibi bir durum hiçbir bisiklet türünde olmaz. Olsa olsa az yoran-çok yoran ayrımı yapılabilir. Yokuşta yorulmak istemiyorsanız önce kendi kilonuzu düşürmekle işe başlayın. Ardından kondisyonunuzu güçlendirin. En son seçenek bisikletin hafifliğidir bence. Ciğer ve bacak yetmiyorsa isterseniz 50 bin liralık bisikletiniz olsun hakkını veremiyorsanız anlamı yok.

Aynakol ve ruble dişli oranları da çok önemlidir. Ben yol bisikletimde 53/39 aynakol ve 11-28 ruble kullanıyorum. Başlarda zorlasa da alıştım. Mesela bu oranları 50/34 ve 11 - 34 gibi oranlar ile değiştirsem daha rahat tırmanırım.

Rahatlık ise tamamen vücut ölçülerin ve bisiklet kadro ölçüleri arasındaki ilişki ile tanımlanabilir. Doğru kadro seçimi yapmak için şu adresteki bilgileri girmen gerekiyor. Kol, bacak, gövde uzunluğun ile uyumlu bir bisiklet alırsan rahat edersin. Sele de rahatlık konusunda önemlidir. Kalça kemiğine göre genişliği olan bir sele alırsan rahat edersin. Bu konularla ilgili bolca kaliteli video var internette.
Zaten zayıfım. Kondisyon da iyi. Ama bisiklet artık emekliye ayrılmayı bekliyor gibi. Yarın son tamirini yapacağım bir daha da yapmam heralde. 7 8 yılını doldurdu bisiklet.Bu arada dediginiz degerlerin ne olduğunu ve nasıl ölçüldüğünü, benim bisiklette o değerlerin ne olduğunu bilmiyorum. Nasıl ölçebilirim?

cinsiyet-bisiklet türü ve ölçüm türünü cm seçerek devam edin. Sonrasında kutucuklar gelecek. Her kutucuğa tıkladığınızda nasıl ölçüm yapacağınızı gösteren kısa videolar göreceksiniz.
Sagolun sabah kalkınca ilk is bunları ölçeceğim. Ama en sonda yazan 3 fit olayı nedir? French eddy ve competitive.

Onlar bisiklet sürüş pozisyonları. Kısaca özetleyecek olursam:
Competitive fit: Günümüzdeki profesyonel yarışçıların kullandığı agresif sürüş pozisyonu
Eddy Fit: Daha çok 1970 ve 80'lerde kullanılan, günümüz agresif yarış pozisyonuna göre daha dik sayılabilecek sürüş pozisyonu. Adını efsane bisikletçi Eddy Merckx'den alır.
French Fit: Uzun süreli sürüşlerde hem rahatlık hem de performans için ideal sürüş pozisyonu.

Actual inseam (iç bacak boyu) ölçümünde pantolonunuzu çıkartıp ölçüm alın. Sürüşlerde tayt kullanıyorsanız onu giyin.

Onlar bisiklet sürüş pozisyonları. Kısaca özetleyecek olursam:
Competitive fit: Günümüzdeki profesyonel yarışçıların kullandığı agresif sürüş pozisyonu
Eddy Fit: Daha çok 1970 ve 80'lerde kullanılan, günümüz agresif yarış pozisyonuna göre daha dik sayılabilecek sürüş pozisyonu. Adını efsane bisikletçi Eddy Merckx'den alır.
French Fit: Uzun süreli sürüşlerde hem rahatlık hem de performans için ideal sürüş pozisyonu.

Actual inseam (iç bacak boyu) ölçümünde pantolonunuzu çıkartıp ölçüm alın. Sürüşlerde tayt kullanıyorsanız onu giyin.
Sagolun. Yarın geri dönüş yapacağım.

Geri
Yukarı