Bitcoin Madenciliği nedir? Nasıl üretilir ve para kazanılır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

dincer degre

Hectopat
Daha fazla  
Bitcoin Madenciliğine insanları çeken ilk olarak Bitcoin’in devamlı artan değeri ve insanların zengin olma tutkusu. Bu iki değer birleşince bu sorunun cevabını arayanlarda çoğalıyor. Aslında Bitcoin Madenciliği şu an için çokta iyi bir seçim değil. Çünkü sistemdeki zorluk seviyesi yüzünden kazandığınız ile harcadığınız arasında çok ufak bir fark size kalacaktır. Ben yine de bu işi yapmak istiyorum, en azından nasıl yapıldığını bilmek istiyorum diyenler için konuyu yazıyorum.
Bitcoin nasıl üretilir? Nasıl kazanılır?

Bitcoin üretim aşaması için Bitcoin mining yani Bitcoin madenciliği adı verilmektedir. Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek, madenciliğin tek amacı değildir. Burada Madencilik dense de madenciler, hesaplama yetkisiyle işlemi gerçekleştirme, sisteme ait ağı koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir.
Bitcoin sistemi merkezsiz bir yapı olduğu için sistemi çalıştırmak, onayları vermek ve işlemleri kaydını yapmak için birilerinin olması gerekiyor. Bu birileri yaptıkları işlemler karşılığında bir bedel alıyorlar. İşte bu işi yapanlara Madenci deniyor.

Bitcoin madenciliği ilk başladığında bilgisayarlardaki işlemci (CPU)'lerle yapılmaya başlanmıştı. Daha sonra bunlardaki hızlar yetmedi ve yerine Ekran Kartlarının (GPU) işlemcileri aldı. Bunlardan sonra da Bitcoin Madenciliği için özel olarak hazırlanmış Çiplere sahip ASIC adı verilen sistemler kullanmaya başlandı. Şu an için ASIC sistemlerden kurulmuş Pool‘larda (Havuz) Bitcoin Madenciliği yapılmaya devam ediliyor.
Eğer bu konuda acemiyseniz (Ki bu konuyu okuyorsanız acemi olmanız muhtemel) en iyi yol Bitcoin Madenci havuzlarına dahil olarak (Mining Pool) Mining (Madencilik) yapmanızdır.

Madencilik için Donanım Satın Alın

CPUve GPU ile yaptığınız Bitcoin Madenciliğinden pek bir şey kazanamayacağınızı anlamışsınızdır. Bitcoin madenciliği yapabilmek için üretilen özel donanımlar (ASIC gibi) almanız gerekmektedir. Bu ürünler size en az elektrik harcatarak en çok işlem yapmayı sağlar. Buna imkan veren bu donanımların fiyatları kazanca oranla birkaç yüz dolardan binlerce dolara kadar çıkabilmektedir.

Tek Başınıza mı? Havuzla mı Bitcoin Çıkaracaksınız?

Bu aşamaya geldiğinizde en önemli kararınız bu olacaktır. Sahip olduğunuz Bitcoin Madenciliği donanımızın özelliklerine ve Bitcoin madenciliğinden beklentilerinize göre bu tercihi yapmalısınız.

Madencilik Donanımlarınızın Aşırı Isınmamasına Dikkat Edin

Madencilik uygulamaları cihazlarınızı yüksek hızlarda kullanacağı için donanımınız aşırı ısınabilir, bu ısıyı azaltmaya özen gösterin. Yoksa sonuçları kötü olan yangın gibi şeylerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gelir-Gider Hesabı Yapın

Sonuçta Bitcoin Madenciliği yaparken cihazlar belli oranda elektrik harcayacak, bu da gider anlamına geliyor. Bu yüzden Bitcoin’den kazandığınızla Aylık veya Haftalık Giderlerinizi karşılaştırın. Karlılığı olmayan bir madenciliğin yapılması anlamsızdır.

Kaynak: Senhesapla.com

Çok detaylı olmamış. Ama bu konuyla ilgili olanlar zaten internetten yeterli bilgiye ulaşabilir.

Bana göre bitcoin kazmak bu saatten sonra mantıklı sayılmaz. Bu işin içinde fazla kişi var, zorluk çok arttı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı