Bitkili akvaryum tavsiyeleri

Bende 1 tane balık bakayım diye girdim,

60 lt akvaryum
2 adet bitki
5 adet canlı türü
Dış motor
Isıtıcı
Derece
Led
Yemleri
İlaçları
Kum

liste bu şekilde gidiyor şuanda.

Sadece akvaryuma 200tl vermiştim. Dış motor 250tl. Sen iç motor kullanarak daha uyguna kapatabilirsin.

200-250₺ bütçe ile nasıl bitkili akvaryum kurabilirim veya bütçem yeterli olur mu?
Ayrıca akvaryuma sahip olmak çok zahmetlidir. Dikkat etmeniz gereken çok çeşitli meseleler var, tek bir şeyi göz ardı ettiğinizde kolayca ölebiliyor balıklar. Ben size o bütçede kuş sahibi olmanızı öneririm çünkü balıkların hem ekipmanı pahalıdır hem de açıkçası bir kimya deneyi gibidir.

Ayrıca akvaryuma sahip olmak çok zahmetli ve dikkat etmeniz gereken bir iş tek bir şeyi göz ardı ettiğinizde kolayca ölebiliyor balıklar. Ben size o bütçede kuş sahibi olmanızı öneririm çünkü hem ekipmanı pahalıdır balıkların hem de kimya deneyi gibidir.
Evet gerçekten zahmetli, haftalık dip çekimi ve su değişimi var. Dinlenmiş kattığım suyun derecesi akvaryumdaki suyun derecesi ile aynı olmadığı için bir balığımı kaybetmiştim.
2 hafta tatile gideceğim balıkları bırakacak kimse yok, haftasonu yemi verip gideceğim. Birde kamera aldım anlık izlemek için ölen kalan varmı diye.

Bu hobide sadece balık ucuz.

200-250₺ bütçe ile nasıl bitkili akvaryum kurabilirim veya bütçem yeterli olur mu?
İçine balık koymayacaksan başlangıç için ucu ucuna yeterli olabilir. (ısıtıcı, yem, balık ücretinden kurtulmuş olursun)

Bitkili akvaryumlar, hatta akvaryum bitkileri hi-tech ve Low-tech olarak ikiye ayrılır, hi-tech'in farkı mutlaka CO2 desteği, kuvvetli ışık ve özel substrat (taban malzemesi/kumu) gereksinimidir.

Hi tech bitkili akvaryumun toplam maliyeti bütçenizi çok aşar hocam, "low tech" hem daha uygundur hem bakımı, temizliği budaması vs daha az olur.

Uygun bitki türlerinin de "low tech akvaryum bitkileri" diye Google'da aratırsan rahatça bulursun.

Benim sana tavsiyem, malzemelerini "DIY - DoItYourself" şeklinde yapman, yani kendin yapman, mesela bir led akvaryum lambası 300 liraya satılıyorsa, hemen hemen aynı lambayı kendin led şeritlerle 60 liraya filan getirebiliyorsun. Veya bir dış filtre mesela 700 800 liraysa, aynı performansı verebilecek "yandan sumplu filtre sistemini" sen elindeki akvaryuma 200 lira civarı maliyetle kendin yapabiliyorsun, hatta su motoru yerine hava motoru kullanırsan pompa maliyetini 40-50 liralara bile indirebilirsin ama verimi de o ölçüde düşük olur. Veyahut 2 bin liralaraı bulabilen CO2 sistemini hazır almak yerine, kendin evde mayalı sistem kurup neredeyse 20-30 lira maliyetle CO2 takviye sistemi yapabiliyorsun, tabi dezavantajları var ama balık beslemiyorsan işini görür (DIY maya sistemi ayarsız olduğu için balıkları strese sokabiliyor)

Yukarıda dediğim gibi, Lambayı, Yandan sump sistemini, CO2 sistemini kendin yapmayı başarabilirsen 250-300 liraya high tech akvaryum bile kurarsın hocam, yapması zor olur ama çok keyiflidir.

Çok büyük bir akvaryum ile başlamayın. Zaten bütçenize göre büyük akvaryum kurmanız imkansız. Önce Betta türü bir balık alarak 20 LT'lik bir akvaryum kurmanız daha iyi olur.

Akvaryum kurmak çok zahmetli ve pahalı bir hobidir. Işıklandırma, suyun ısı derecesi, su dip çekimi, genel temizlik, balık türlerinin uyumu, akvaryum genel şartları vs. diye giden birçok unsur var. Özellikle bitkili akvaryuma girişmek en zoru. Bakım yapmak gerekir. Bakım gerektirmeyen bitki türleri var fakat sizi tatmin eder mi bilemem. Ekipmanları saymıyorum bile.

Yani masrafınız çok olacak. Bütçenize göre en uygunu dediğim gibi Betta akvaryumu kurmak. Yalnız tek balık besleme taraftarı olurmusunuz bilmiyorum. Onlar tek yaşamayı sever. Agresif bir balık türüdür. Kendi yansımasını görse cama kafa atar. O derece psikopatlar :) Balık besleme hobisine giriş olarak iyi bir seçenek olur. Betta'lar sağlamdır çünkü. Koyduğunuz adı bilirler. Sizi benimsedikleri zaman su içinde minik dokunuşlarla kendini sevdirebilirler. Ama sağlıkları açısından tavsiye etmem tabii.

Ben de küçük bir akvaryum ile başlayıp 300 litrelik akvaryuma geçiş yapmıştım (Hortumla 15 dakikaya anca dolar). Evde 3 tane akvaryum oldu, sadece biri aktif :) Bakımından şikayetçi olmayacaksanız mükemmel rahatlatıcı bir hobidir. Oturup saatlerce izlersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı