Blog Tavsiyeleri

Daha fazla  
Heves ettim ve WordPress üzerinden bir blog açtım. Kendimce bir şeyler karalayıp paylaşmak istiyorum. Bir konu üzerine değil de biraz ondan biraz bundan bir içeriğim olacak. Çok fazla okunma gibi bir derdim yok şimdilik, kendimi tatmin edecek yazılar yazmak istiyorum. Hem yazı yazma konusunda tecrübesizim hem de bir blog nasıl çekilip çevrilir bilmiyorum. Bu konulardaki tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Bir sürü blog var. Edebiyat üzerine, felsefe üzerine, müzik aletleri üzerine, filmler veya yabancı dil üzerine de var. Senin hangisine karşı ilgin ve bilgi birikimin varsa, ona uygun şekilde ilerlemeni öneririm bu konuda. İstersen de sen de ilgi alanlarını anlatırsan, kafanda nasıl bir yol çizdiğini aktarırsan belki daha çok yardımcı olabilirim.

Benim bu forumdaki uzun yazılarıma hiç denk geldin mi, bilmiyorum ama ben de hobi olarak yapmayı düşünüyorum. Bazen bu konularla alakası olan arkadaşlara yazılarımı atıp, sıkıldı mı, yoksa beğendi mi, diye fikirlerini de alıyorum. Açarsam toplum, kişisel hayat, dertleşme, üniversite-eğitim, din, yabancı dil, tarih, felsefe ve kitaplar üzerine birikimlerimi paylaşır, birkaç düşüncemi yazar, takipçilerim ile bilgi alışverişinde bulunur ve birlikte tarih yorumlar, ayriyeten hayattaki edindiğim kritik noktalardaki birtakım tecrübelerimi-kararlarımı aktarır, muhabbet tarzı bir blog açarım diye düşünüyorum. Kafamda böyle fikirler var uzun süredir ama forumda da takılıp kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Ben buraya ilk geldiğim zaman bolca saçmalardım. Üstelik yazılarım da sıkıcıydı ve arkadaşın dediği gibi yazı dilim yoktu. Gerçi şu anda da var mı, bilmiyorum. :D Ama kıyaslayınca eskisine oranla çoook daha iyi yazdığımı görebiliyorum.

Dediğim gibi fazlasıyla bilgi birikimi, dil, hoş bir üslup ve bolcana da malzeme yani fikir gerekli. Şahsımda da o bilgi dediğimiz şey istediğim kadar yok. 🙃 Ben yukarıdaki saydıklarımın üzerinden ilerlerim. Bir gün edebiyat hakkında yazar, bir gün eğitim üzerine yazarım. Belki de bir gün çıkıp, Türkiye'de var olan 2000'li yıllardaki şarkı anlayışı üzerine yazılar yazar, sanatçılar üzerine konuşurum. Belli olmaz yani. Bu şekilde düşünüyorum. Bolca eleştirinin ve anıların olduğu bir blog. :)

Edebiyata sararsan daha gelişebilir ve çekilebilir bir dile sahip olacağını düşünüyorum. Zaten edebiyat olmadan bu iş olmaz gibi gözüküyor. Ayriyeten yazarken olduğundan çok daha dikkatli olur ve daha fazla düşünürsen, yazdıklarına dikkat edersen de gelişebilirsin. Bir de düzenli olarak günlük yazmak da iyi gelebilir. Tabii sorarsan diye söyleyeyim dedim. Belki de bu saydıklarımı çoktandır yapıyorsundur. Başarılar.

Son düzenleme:
@AsjasFıdas1000 Öncelikle güzel yazınız için çok teşekkür ederim. Sosyal'de zaman geçirmem benim için faydalı olacak gibi hissediyorum. Aslında film, müzik, kitap, sosyal sorunlar vb. konularda konuşmak ilgimi çekiyor. Ama bunlarla ilgili bir şeyler yazıp paylaşma fikrini düşününce "kim ne yapsın benim yazılarımı" gibi düşünüyorum hep ve bu da ilk adımımı atmakta beni engelliyor. Bu düşüncenin kendi fikirlerimi düşük gördüğüm için değil bu konularda zaten içerik üreten başarılı insanlar olduğu için oluştuğunu düşünüyorum. Ama bunu yenmek için de ilk adımları atıyorum sanırım.

Kitap okuma alışkanlığı olan biri değilim. Son zamanlarda bunu kazanmak için uğraşıyorum, ve yakın zamandan beri de severek ve sıkılmadan kitap okumaya başladığımı farkediyorum. Bu beni sevindiriyor, çünkü hem kitap okumak çok güzel bir şeymiş hem de kalemime katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Cevaplarınız için teşekkür ederim çok faydası olduğuna emin olabilirsiniz.

@Halil Sümertaş ücretli olarak mı açtın yoksa henüz standart olanı mı açtın? Başında wordpress ifadesi ile olan yani.

Blog ilgi alanımsa okumayı severim açıkçası. Ama bu dedikleri gibi bana nasıl anlattığına da bağlı biraz. Yani beni o sayfada tutabilmelisin okurken:)

Bir tane de ben mi açsam acaba n'apsam🤔🤣

Blog açacaksan illa güzel makale yazmana gerek yok. Domain + Hosting (.com) 20 TL paket halinde satanlar var. Siteyi güzelce kurarsın logo vs. ayarlarsın iç SEO ve dış SEO bağlantılarını ayarlarsın.

Makale kısmına gelirsek R10 ve WMAraci gibi sitelerde 100 kelimesi 1.5 TL'den satanlar var. Açtığın konuya göre bir kaç makale alırsın zamanla girersin.

Blog açacaksan illa güzel makale yazmana gerek yok. Domain + Hosting (.com) 20 TL paket halinde satanlar var. Siteyi güzelce kurarsın logo vs. ayarlarsın iç SEO ve dış SEO bağlantılarını ayarlarsın.

Makale kısmına gelirsek R10 ve WMAraci gibi sitelerde 100 kelimesi 1.5 TL'den satanlar var. Açtığın konuya göre bir kaç makale alırsın zamanla girersin.
Şimdilik ücretsiz WordPress blogu ile idare etmeyi düşünüyorum belki daha sonra WordPressin ücretli paketlerine geçiş yaparım. Dediğim gibi okunma gibi bir kaygım yok tek isteğim düzgün yazılar yazabilmek.

@AsjasFıdas1000 Öncelikle güzel yazınız için çok teşekkür ederim. Sosyal'de zaman geçirmem benim için faydalı olacak gibi hissediyorum. Aslında film, müzik, kitap, sosyal sorunlar vb. konularda konuşmak ilgimi çekiyor. Ama bunlarla ilgili bir şeyler yazıp paylaşma fikrini düşününce "kim ne yapsın benim yazılarımı" gibi düşünüyorum hep ve bu da ilk adımımı atmakta beni engelliyor. Bu düşüncenin kendi fikirlerimi düşük gördüğüm için değil bu konularda zaten içerik üreten başarılı insanlar olduğu için oluştuğunu düşünüyorum. Ama bunu yenmek için de ilk adımları atıyorum sanırım.

Kitap okuma alışkanlığı olan biri değilim. Son zamanlarda bunu kazanmak için uğraşıyorum, ve yakın zamandan beri de severek ve sıkılmadan kitap okumaya başladığımı fark ediyorum. Bu beni sevindiriyor, çünkü hem kitap okumak çok güzel bir şeymiş hem de kalemime katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Cevaplarınız için teşekkür ederim çok faydası olduğuna emin olabilirsiniz.
Rica ederim. Evet, Sosyal'de vakit geçirmek senin açından faydalı olabilir. İncelemelere/Yorumlamalara göz atabilirsin.

Valla ben de o kadar yazıyorum ama bazen hiç görmeyen de doluyor. Evet, bu biraz motivasyon düşürüyor ama yine de hemen pes etmemek lazım. Hiç kimseyle paylaşmayacak olsan bile yine de bilgisayarına kategorilere ayırarak birkaç metin belgesi açıp, oraya incelemelerini veya yorumlamalarını yazabilirsin. Ben öyle yapıyorum. Bunu yaparsan da sana + olarak döner.

Kitap içinse daha ilk zamanların ise ve tam anlamıyla alışkanlık kazanamadıysan her gün düzenli olarak biraz uzun yazılar, makaleler vesaire okuyabilirsin. Bir noktadan sonra kitap da devede kulak kalıyor. Her türlü hallediyorsun yani. Hatta ben kitap kategorisine birkaç gün önce bununla ilgili bir konu açıp, oraya daha detaylı şekilde yazmıştım. Faydası olacaksa okuyabilirsin. Yazılarına ise elbette katkıda bulunur. Hatta dediğim gibi edebiyat ile ilgili kitaplar okursan çok daha fazla katkıda bulunur. Yine de böyle bir adım atmana sevindim. Tekrardan başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı