Boot menüsünde HDD gözükmüyor

Ömer Keskin

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarıma Pardus işletim sistemi kurdum ve kurulumdan sonra USB belleği çektim fakat bilgisayar kurulumdan sonra yeniden başladığında "No bootable device" hatası verdi. Boot menüsüne girdiğimde HDD gözükmüyor yardım edin, şimdiden teşekkürlr.

Bilgisayarıma Pardus işletim sistemi kurdum ve kurulumdan sonra USB belleği çektim fakat bilgisayar kurulumdan sonra yeniden başladığında "no bootable device" hatası verdi. Boot menüsüne girdiğimde HDD gözükmüyor yardım edin, şimdiden teşekkürlr.

HDD kablolarını sök tak veya değiştir başka kablo dene.

Format yarıda kesildiyse veya bir sorun oluşmuşsa bu hatayı verebilir. ISO'ya md5 doğrulaması yapıp doğru şekilde format atmayı dene. Dizüstü bilgisayarda HDD kabloları kolay kolay yerinden oynamaz eğer ki bilgisayarı yerden yere çarpmadıysanız veya formattan sonra bilgisayarın içini açmadıysanız.

Formattan önce şunları dene:
Çözüm 1) Laptopa bağlı USB'leri çıkart.
Harddisk boot priority ayarına gir. Harddiski varsayılan olarak seç.

Çözüm 2)

Boot seçeneğini (UEFI olan) Legacy olarak değiştir dene. Zaten Legacy ise UEFI olarak değiştir.

Ve varsayılan olarak Legacy geliyorsa, iso dosyasını yazdırırken disk bölüm düzenini GPT değil, MBR olarak ayarla.

Son düzenleme:
Bilgisayarıma Pardus işletim sistemi kurdum ve kurulumdan sonra USB belleği çektim fakat bilgisayar kurulumdan sonra yeniden başladığında "No bootable device" hatası verdi. Boot menüsüne girdiğimde HDD gözükmüyor yardım edin, şimdiden teşekkürlr.
Merhaba. Harddiskinizin görünmesi lazım.
  • BİOS menüsünden herhangi bir ayarı değiştirdiniz mi?
  • BİOS menüsü üzerinde HDD görünüyor mu?
  • Pardus kurulumunu tekrar başlatmak için USB belleğinizi bağlayıp yeniden BOOT ettiğinizde kurulum ekranında HDD'niz görünüyor mu?

Format yarıda kesildiyse veya bir sorun oluşmuşsa bu hatayı verebilir. ISO'ya MD5 doğrulaması yapıp doğru şekilde format atmayı dene. Dizüstü bilgisayarda HDD kabloları kolay kolay yerinden oynamaz eğer ki bilgisayarı yerden yere çarpmadıysanız veya formattan sonra bilgisayarın içini açmadıysanız.

Harddisk Boot priority ayarına gir. Harddiski varsayılan olarak seç.

Çözüm 2)

Boot seçeneğini (UEFI olan) Legacy olarak değiştir dene. Zaten Legacy ise UEFI olarak değiştir.

Ve varsayılan olarak Legacy geliyorsa, ISO dosyasını yazdırırken disk bölüm düzenini GPT değil, MBR olarak ayarla.

Format yarıda kesilmedi.
MD5 doğrulaması yaptım sorun yok gibi gözüküyor.
Benim BIOS'um biraz eski bir BIOS sürümü harddisk Boot priority ayarını bulamadım onun yerine Boot menüsüne girip HDD'yi 1. sıraya aldım.
Boot seçeneğini UEFI'den legacy ye alıım denedim olmadı.

Merhaba. Harddiskinizin görünmesi lazım.
  • BIOS menüsünden herhangi bir ayarı değiştirdiniz mi?
  • BIOS menüsü üzerinde HDD görünüyor mu?
  • Pardus kurulumunu tekrar başlatmak için USB belleğinizi bağlayıp yeniden Boot ettiğinizde kurulum ekranında HDD'niz görünüyor mu?

BIOS ayarlarıyla fazla oynamadım sadece Boot seçeneğiyle ilgili değişiklikler yaptım bios menüsünde HDD gözüküyor. 1. sıraya alıyorum PC'yi yeniden başlatıyorum ama yine olmuyor.
Pardus kurulumunu yeniden yaptım ama yine de olmadı.
Format yarıda kesildiyse veya bir sorun oluşmuşsa bu hatayı verebilir. ISO'ya md5 doğrulaması yapıp doğru şekilde format atmayı dene. Dizüstü bilgisayarda HDD kabloları kolay kolay yerinden oynamaz eğer ki bilgisayarı yerden yere çarpmadıysanız veya formattan sonra bilgisayarın içini açmadıysanız.

Harddisk boot priority ayarına gir. Harddiski varsayılan olarak seç.

Çözüm 2)

Ve varsayılan olarak Legacy geliyorsa, iso dosyasını yazdırırken disk bölüm düzenini GPT değil, MBR olarak ayarla.
BIOS menüsünde HDD gözüküyor 1. sıraya alıyorum Pardus kurulumunda da gözüküyor kurulumu yapıyorum. PC'yi yeniden başlatıyorum ama yine aynı hatayla karşı karşıya kalıyorum.
Arkadaşlar şimdiye kadar sunduğunuz çözümler için teşekkür ederim ama hala aynı sorunla karşılaşıyorum. :(

Son düzenleme:
Format yarıda kesilmedi.
MD5 doğrulaması yaptım sorun yok gibi gözüküyor.
Benim BIOS'um biraz eski bir BIOS sürümü harddisk Boot priority ayarını bulamadım onun yerine Boot menüsüne girip HDD'yi 1. sıraya aldım.
Boot seçeneğini UEFI'den legacy ye alıım denedim olmadı.

BIOS ayarlarıyla fazla oynamadım sadece Boot seçeneğiyle ilgili değişiklikler yaptım bios menüsünde HDD gözüküyor. 1. sıraya alıyorum PC'yi yeniden başlatıyorum ama yine olmuyor.
Pardus kurulumunu yeniden yaptım ama yine de olmadı.

BIOS menüsünde HDD gözüküyor 1. sıraya alıyorum Pardus kurulumunda da gözüküyor kurulumu yapıyorum. PC'yi yeniden başlatıyorum ama yine aynı hatayla karşı karşıya kalıyorum.
Arkadaşlar şimdiye kadar sunduğunuz çözümler için teşekkür ederim ama hala aynı sorunla karşılaşıyorum. :(
Tüm BIOS ayarlarını fabrika ayarlarına döndür. Daha sonra;
Çözüm 1) Rufus ile yazdırırken disk bölüm düzenini GPT değil, MBR olarak ayarla.
İşe yaramazsa:
Çözüm 2) MD5 doğrulaması doğru çıktıysa, rufus yerine başka bir yazılım kullan.
Çözüm 3) Yukarıdaki çözümler işe yaramazsa, başka bir USB dene.

Çözüm 1) Rufus ile yazdırırken disk bölüm düzenini GPT değil, MBR olarak ayarla.
İşe yaramazsa:
Yalnız pardus kurulumunda bir sorun yok gibi gözüküyor
ama yinede deniyeceğim
İşe yaramazsa:
bıosu fabrika ayarlarına döndürdüm
rufusta disk bölüm düzenini mbr yaptım
rufus yerine iso to usb yazılımını kullandım
ve bunların hepsini başka bir usb den denedim olmadı :(

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı