Boş bellek varken yetersiz bellek hatası

Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, bilgisayarımda (2x2) 4 GB RAM bulunmakta. Bilgisayarı açtığımda her şey sıkıntısız şekilde ilerlerken bir süre sonra yine aynı RAM kullanımındayken boştaki RAM'i kullanmak yerine yetersiz bellek hatasını çıkartıyor. Örneğin bugün Discord üzerinden arkadaşlarla oyuna girecektik ancak tarayıcım fazla ve gereksiz RAM kullandığından Discord'u indirmeye karar verdim, sonrasında setupı açtım, bir iki saniye sonra yetersiz bellek hatası aldım. Oysa boşta 1 GB RAM duruyordu (Ayrıca bilgisayarım 32 bit olduğu için en fazla 3 GB RAM kullanabiliyor.), yani 1 GB'lik alanın bir setup dosyası için yeterli olacağını düşünüyorum, yoksa yanılıyor muyum? Yani aynı setup işlemini bilgisayarımı yeniden açıp aynı RAM kullanımının olduğu zamanda yapsaydım yetersiz bellek hatasına maruz kalmazdım. Bu bellek hatasını düzeltmeyi istiyorum. Çok sinir ediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu her zaman için mi böyle? 32 Bit sistemler 4GB kullanabilirler 3 değil, eğer RAM kullanımı 2'yi geçemiyorsa belleklerin biri hatalı olabilir.

Bu her zaman için mi böyle? 32 Bit sistemler 4GB kullanabilirler 3 değil, eğer RAM kullanımı 2'yi geçemiyorsa belleklerin biri hatalı olabilir.
2 GB RAM'i geçtiği oluyor bazen ancak geçtiğinde sıkıntı olmuyor yine aynı şekilde devam ediyor. Ancak bigisayarı gün boyu kullandığım için bazen uzun süre kalınca bu sorunu yaşamaktayım. Hata almaya başlayınca bilgisayarı yeniden başlatıyorum sorun düzeliyor, ancak sürekli yeniden başlatmaktan gına geldi. Ayrıca görev yöneticisinde 4GB RAM takılı gösteriyor ancak 3GB RAM kullanıyor.

Windows kaç kullanıyorsun? Neden 64 bit değil? Sanal bellek otomatikte mi? C diski çok mu dolu? Disk temizleme çalıştırmayı dene.
Windows 10 Pro, normalde 64 bit yapacaktım ancak bios sürümü eski ve anakartımın esonic adında cenabet bir marka tarafından yapılmış olmasından ötürü yükseltemedim. C diskinin toplam alanı 96,6GB ediyor, boş olanı 16,7GB ancak önceden yaklaşık 50GB boş alan olmasına rağmen aynı hatayı yapıyordu. Sanal belleği kendim ayarladım en küçük 8192 en büyük 16384 değerlerinde.

Windows 10 Pro, normalde 64 Bit yapacaktım ancak BIOS sürümü eski ve anakartımın Esonic adında cenabet bir marka tarafından yapılmış olmasından ötürü yükseltemedim. C diskinin toplam alanı 96, 6 GB ediyor, boş olanı 16, 7GB ancak önceden yaklaşık 50GB boş alan olmasına rağmen aynı hatayı yapıyordu. Sanal belleği kendim ayarladım en küçük 8192 en büyük 16384 değerlerinde.

4 GB RAM ile Windows 10 Pro? O sisteme Windows 8.1 64 Bit kurup tekrar deneyin. Ve Memtest yapın.

Windows 10 Pro, normalde 64 bit yapacaktım ancak bios sürümü eski ve anakartımın esonic adında cenabet bir marka tarafından yapılmış olmasından ötürü yükseltemedim. C diskinin toplam alanı 96,6GB ediyor, boş olanı 16,7GB ancak önceden yaklaşık 50GB boş alan olmasına rağmen aynı hatayı yapıyordu. Sanal belleği kendim ayarladım en küçük 8192 en büyük 16384 değerlerinde.
Herhangibi bir ramin çiplerinde sıkıntı olabilir veya ramler farklı MHz lerde olabilir. Ramlerinin tam modelini atar mısınız?

Geri
Yukarı