Broadcom 802.11N Wi-Fi bağlantısı düzgün çalışmıyor

AslanHamza123

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle güncelleştirdim ve her yere baktığımda en güncel sürüm yüklü, fakat bazen çöküyor tamamen kayboluyor ve 1, 2 dk sonra geri geliyor. İnternetim 24 Mbps olmasına rağmen 2, 3 Mbps alıyorum genelellikle bazen 10 Mbps oluyor. Ne yapmam gerek sizce? İsterseniz Aygıt Yöneticisi'nden falan fotoğraf atabilirim.

Öncelikle güncelleştirdim ve her yere baktığımda en güncel sürüm yüklü, fakat bazen çöküyor tamamen kayboluyor ve 1, 2 dk sonra geri geliyor. İnternetim 24 Mbps olmasına rağmen 2, 3 Mbps alıyorum genelellikle bazen 10 Mbps oluyor. Ne yapmam gerek sizce? İsterseniz Aygıt Yöneticisi'nden falan fotoğraf atabilirim.

Bahsettiğiniz durumlar genellikle Wi-Fi menzil sorunlarından kaynaklı. Eğer ki Router'a ya da modeme yeterince yakın değilseniz dediğiniz durum kesinlikle normal. Eğer ki yeterince yakınsanız ve sorunlar halen devam ediyorsa ya kullandığınız cihazın antenleriyle ve chiple ya da modem/router anteni chip'iyle ilgili bir problem vardır. Ağ ayarlarınız ekteki gibi olan yerde hızı kaç gösteriyor bağlandığınızda?

1701602884939.png

Bahsettiğiniz durumlar genellikle Wi-Fi menzil sorunlarından kaynaklı. Eğer ki Router'a ya da modeme yeterince yakın değilseniz dediğiniz durum kesinlikle normal. Eğer ki yeterince yakınsanız ve sorunlar halen devam ediyorsa ya kullandığınız cihazın antenleriyle ve chiple ya da modem/router anteni chip'iyle ilgili bir problem vardır. Ağ ayarlarınız ekteki gibi olan yerde hızı kaç gösteriyor bağlandığınızda?

Bu şekilde gösteriyor.

Dosya Ekleri

• 1701670260782.png
    1701670260782.png
    7 KB · Görüntüleme: 16
Bu şekilde gösteriyor.

Kullandığınız modem nedir ve de bilgisayarınızın kullandığı Wi-Fi Chip'i nedir? 150 Mbps günümüz şartlarına göre bayağı düşük. Çok eski modemlerde bu şekilde gösterir. Ayrıca bu hız değeri siz modeme yakınken mi böyle gösteriyor?

Kullandığınız modem nedir ve de bilgisayarınızın kullandığı Wi-Fi Chip'i nedir? 150 Mbps günümüz şartlarına göre bayağı düşük. Çok eski modemlerde bu şekilde gösterir. Ayrıca bu hız değeri siz modeme yakınken mi böyle gösteriyor?

Yardım ettiğin için çok teşekkür ederim öncelikle. Modem konusu yaklaşık 1,5 ay önce Türk Telekom'dan Superonline'a geçtik ve modem yeni ZTE'nin modemi. Modemle aramdaki uzaklık ise Max 2 3 metre arada 1 duvar var sadece kullandığım chip ise Broadcom 802.11n

Yardım ettiğin için çok teşekkür ederim öncelikle. Modem konusu yaklaşık 1,5 ay önce Türk Telekom'dan Superonline'a geçtik ve modem yeni ZTE'nin modemi. Modemle aramdaki uzaklık ise Max 2 3 metre arada 1 duvar var sadece kullandığım chip ise Broadcom 802.11n

Arada 1 duvar olması olayı bayağı değiştirir. Bu sebeple sormuştum. Bu arada Broadcom markası fakat 802.11n yazan ise modeli değil IEEE standardıdır. Eğer ki bu standarttan bir Wi-Fi chipi kullanıyorsanız teoride 72 Mbps hıza da sahip olabilir 600 Mbps hıza da sahip olabilir. 72 Mbps'lik bir chip varsa aradaki 1 duvardan yarı yarıya kayıp yaşanır. Ayrıca router/modemin yanı başındaysanız bile 72 Mbps göstermesine rağmen bandwith packet sıralamasından dolayı alacağınız hız 50 Mbps hızlarda olacaktır. Sizde görünen şu anki anlık hız 150 Mbps'ye kadar diye gösteriyor. 100 Mbps'ye kadar Max hız alabilirsiniz. Aradaki duvarın etkisiyle ciddi kayıplar yaşanabilir. Yaşadığınız durum normal olabilir. Modeminizin hemen yanı başındayken testi gerçekleştirdiğinizde ne hız alıyorsunuz? Eğer ki modemin/router'ın da yanı başında bu hızları alıyorsanız modemin/router'ın yetersizliğinden ya da Wi-Fi chipinizin arızasından kaynaklı olabilir. Ayrıca telefonunuzun Wi-Fi bağlantısından da aynı hız sorunlarınızı yaşıyor musunuz aynı mesafede?

Resimde de göründüğü gibi bir hız alıyorum. Modemin güçsüz olduğunu pek sanmıyorum çünkü şu an bu testi yaptığım oda da telefonumdan ping test yapınca 14 15 Mbps alıyorum ve telefonum 2017 model. Ve telefonumda daha hiçbir internet problemi yaşamadım. Bu arada bir Wi-Fi adaptörü buldum insanlar gayet güzel demiş, alırsam sorunum çözülür mü?

Dosya Ekleri

• 1701878433143.png
    1701878433143.png
    40,1 KB · Görüntüleme: 10
Resimde de göründüğü gibi bir hız alıyorum. Modemin güçsüz olduğunu pek sanmıyorum çünkü şu an bu testi yaptığım oda da telefonumdan ping test yapınca 14 15 Mbps alıyorum ve telefonum 2017 model. Ve telefonumda daha hiçbir internet problemi yaşamadım. Bu arada bir Wi-Fi adaptörü buldum insanlar gayet güzel demiş, alırsam sorunum çözülür mü?

Eğer ki telefonunuzda da sorun yaratmıyorsa laptopunuzun Wi-Fi chipi, anteni ya da yazılımlarından birinde bir sorun olabilir. Adaptör sorununuzu çözebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı