Btwin Rockrider 8.1 incelemesi

Frknhrmnc

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle bisikletler hakkında bana bilgi veren. @BilgisayarKurdu ve @Bulut Uzer'e çok teşekkür ederim. Gerçi bu bisikleti alırken onlara sormadım çok fazla boğduğumu düşündüm ama her konuda üşenmeden yardımcı oldukları için teşekkürler.

Bisikleti alalı 1 hafta oldu ve çok memnun kaldığım ve bisiklet sezon sonu indirimi sayesinde 1440 tl gibi çok uygun fiyatta olduğu için belki bisiklet almayı düşünen arkadaşlara bir seçenek olur diye bu incelemeyi yazmaya karar verdim.

Öncelikle bisiklet üzerindeki donanımlar ve yanında verilen ürünlerden bahsetmek istiyorum.
Kadro : Btwin'in kendi üretimi olan ömür boyu garantili m boyda 1.850 gr olan nispeten ağır bir kadro.
Maşa : Rockshox Recon Silver Tk 100 mm ön amortisör.
Gidon ve Gidon boğazı : Btwi'nin üretimi olan Rr. Gidon orta kısıma doğru kalınlaşıyor. Gidon ve gidon boğazı da ömür boyu garantili.
Jant seti : Btwinin kendi üretimi olan jant ve göbek seti. (Rockrider Comp 32 trous)
Fren seti : Sitesinde tektro auriga comp yazmasına rağmen bisikletin üzerinde Avid elixir 3 fren seti var.
Furç yatağı : Aheadset VP furş yatağı.
Sele : Rockrider üretimi güzel görünümlü ama çok uzun ömürlü olmayacak gibi duran bir sele.
Sele borusu: Sele borusuda aynı şekilde Rr üretimi.
Lastikler : Michelin Country Trail 26 x 2.00 ama çok kalın görünümlü bisiklete çok güzel bir hava katan yüksek hava bastığımda çok fazla yormayan araziye girerken havasını biraz indirdiğimde daha güzel performans aldığım güzel bir dış lastik seti. İç lastikler emin olmamakla birlikte sanırım Btwin üretimi uzun siboplu.

Çekiş sistemi
Ayna kol :
Shimano Deore M590
Ruble : K7 SRAM PG950 9lu çok kaliteli olmayan bir donanım.
Ön aktarıcı : Sram X7
Arka aktarıcı : Sram X7
Vites kolları : Sram X5
Pedal : Wellgo 823 Wpd Kilitli pedallar. Kilitli ayakkabım olmadığı için deneme fırsatım olmadı ama iyi duruyor.

Yanında ücretsiz verilenler.
Ön arka ışık çok güzel bir şey olduğunu söyleyemem ama gece sürüşünde hayati donanımlar olduğu için edinmem gerekiyordu şimdilik idare etmesi için yanında verilmesine çok sevindim.

Bisikletin üzerinde ufak bir zil var.
Kadro koruma bandı da ufak gibi görülse de düşünülüp ücretsiz olarak verilmesi çok hoş.
Pedalın kalleri frenleri kullanmadığında arasına koymak için olan plastik parçalar.
2 adet siyah cırt kelepçe pedal reflektörleri.
Kullanım kılavuzları ve garanti belgeleri.

Bisikletin sürüşü genel olarak rahat ve hem şehir hemde bozuk yollarda rahat kullanım sağlayan tek amortisörlü bir bisiklet. Amortisör performansı beni çok etkiledi ilk defa kendi boyuma uygun Xl kadro bir bisiklet kullandığım için bisikleti kontrolünde zorlanıyordum merdivenlerden inerken amortisör bu kadar aktif olarak çalışmasaydı düşebilirdim.

Bisikletten çok anlayan bir çok amortisör kullanmış birisi değilim ama en basit şekilde fiyat kıyaslaması yaparsam 780 liralık bir ön amortisör. Bisikletin 1440 liraya alınmış olduğunu düşünürsek bu fiyat aralığında hele ki sıfır bisikletlerde böyle bir ön amortisör bulmak mümkün değil.

Kadrosunun renkleri de çok hoş mat yapısıyla çok albenili duruyor. Kadrosundan dayanıklılık konusunda bir şüphem yok ancak diğer kadrolara göre ağır olduğu açık. Ancak fiyatı etkileyen en önemli noktalardan biriside bu zaten bisikletin kadrosu hafifledikçe daha kaliteli malzeme daha iyi bir mühendislik gerekiyor buda fiyatları astronomik seviyelere çekiyor.

İlk defa hidrolik frenli bir bisikletim oluyor çok ayrıntılı fikir veremem ama bastığında duruyor. Önceki arka V Ön mekanik disk 20 kiloluk Bianchi Diamonddan sonra bu bisiklet bir lütuf gibi. Fren performansı beni tatmin etti. Hidrolik disk fren olması bakımını zorlaştırıyor profesyonel birisine bakım yaptırmam gerekecek. Yeterince tecrübe ve ekipman edinince bakımda daha az sorun olacaktır.

Vites sistemi olarak Sram x7 ön arka aktarıcı ve Sram x5 vites kolları kullanılmış en üst seviye olmasa da yüksek bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Çok yumuşak geçişleri var ancak vites kollarındaki üst kola alışması biraz zaman alıyor. Fiyat performans olarak çok iyi bir vites sistemi olduğunu düşünüyorum üstelik istediğim zaman biraz masraf yapıp üst seviye donanımlara geçebilirim.

Üzerinde gelen sele spor biniş için tasarlanmış biraz rahatsız ama zaten çok rahat bir seleye gerek duymuyorum bisikletin üzerinde seleye oturmayı pek sevmem patates çuvalı gibi oturmak hoşuma gitmiyor. Hele ki kilitlenir maşaya geçtikten sonra ayağa kalkıp asıla asıla yüksek hızlara çıkmak mükemmel bir his.

Sonuç olarak iyi bir başlangıç bisikleti almak isteyenlere tavsiye edeceğim güzel bir makine. Üretimi bittiği için fiyat çok uygun ancak tüm bedenleri bulmak mümkün değil.

Bisikletle ilgili donanımlarımı yavaş yavaş tamamlamayı planlıyorum. Öncelikle bir kask edinmem gerekiyor. Kaskla ilgili öneriniz varsa yorum yaparsanız sevinirim bütçe olarak 100-200 arası bir şey düşünüyorum. Umarım ihtiyacım olmaz ama düştüğüm zaman gerçekten koruyan bir kask olmalı.

Zaman ayırıp incelememi okuduğunuz için teşekkür ederim. Merak ettiğiniz şeyleri sormaktan çekinmeyin.

Decathlon Türkiye

^03BB5D7186BB8A7C0B35D5F9A3B2D4C18C966B917C9E55EA03^pimgpsh_thumbnail_win_distr.jpg

^7580614A684050055884E7B38759BCE8DE17403F5C7BBEA976^pimgpsh_thumbnail_win_distr.jpg

^B7ED303EF85A468FFC3456D50C5790429591146C435803F972^pimgpsh_thumbnail_win_distr.jpg

Ufak Bir fiyat analizini de paylaşmak istiyorum.
Maşa 780 Tl
Ayna kol 270 Tl
Ön aktarıcı 70 Tl
Arka aktarıcı 170 Tl
Ruble 60 Tl
Fren seti 410 tl

Jant, kadro, gidon, gidon boğazı, elcik, zil, pedal, furç, jant seti, sele, sele borusu, zincir, sele kelepçesi ve diğer tüm malzemelere de 700 tl gibi bir fiyat olacağını düşündüm. O yüzden çok mantıklı geldi.
Toplamda 2460 gibi bir fiyat çıkıyor. Tabi ki daha ucuza olan yerler vardır ama toplanmaya kalkılsa 2000 tl'den daha aşağı toplanmaz diye düşünüyorum.

Kaliteli kilit ve kask önerisinde bulunursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonunda almışsın, hadi hayırlı olsun. :D Btwin güzel deniliyordu zaten. Sadece önemli olan nokta kadro garantisi vermeleri gerisi zaten senin için gayet yeterli bana kalırsa. :)

Hayırlı olsun. Aynakol yükseltmen biiskletin görünüş ve performansını değiştirir. Bütçen yoksa firex varsa set olması amacıyla 170 mm krank kollu x7 öneririm

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı