Bu Anakart Yanmış mı?

• Konuyu başlatan Silinen üye 182733
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 3B
S

Silinen üye 182733

Ziyaretçi
Merhabalar arkadaşlar. Anakarta güç verince anakartın ışığı yanıyor ancak power tuşuna basınca bilgisayarım açılmıyor. Bugün bir mahalle bilgisayarcısına gittim, bana anakartın yandığını, garantisi varsa garantiye yollamamı tavsiye etti. En azından sorunun anakarttan kaynaklı olduğunu öğrendim. Ben anakartı pazartesi garantiye yollayacağım ancak ben anakartın yandığına pek inanamadım. Yandıysa nasıl anlarım?

20190615_202655.jpg

Anakart'ın üzerinde olan kondansatör şişmiş akmış olabilir. Arkasına bakın bacaklarda kararma lehimler'de kararma var mı? Power tuşu arızalı olabilir.

@Silinen üye anakartın bulunduğu bölge nem almaya müsaitse oksitlenme olmuş olabilir. Aynı problem ASUS P5KPL-AM SE anakartında başıma geldi. Tabi yine de garantiye gönderin çünkü bu, bu kadar küçük birşey bile olsa, garantisi varken, ne mahalle bilgisayarcısı ne de sizin halledebileceğiz bir problem değil.

Yandıysa ne yapacaksın dostum tamir mi edeceksin? Gönder servise baksınlar sorun yoksa söylerler zaten. Ayrıca bilgisayarcı anakarta bir işlem yaptıysa garanti dışı bırakabilirler.
Yandıysa tamir etmeyeceğim tabii ki. Sadece merak ettim. Anakartı da söküp kutuladım zaten yarın garantiye gidiyor. Sadece anakartın ışığı yandığı halde nasıl yanmış deniyor buna şaşırdım. Adamlar da işlem yapmadılar kartın üzerinde.
@Silinen üye anakartın bulunduğu bölge nem almaya müsaitse oksitlenme olmuş olabilir. Aynı problem ASUS P5KPL-AM SE anakartında başıma geldi. Tabi yine de garantiye gönderin çünkü bu, bu kadar küçük birşey bile olsa, garantisi varken, ne mahalle bilgisayarcısı ne de sizin halledebileceğiz bir problem değil.
Oksitlenme değil de, anakartın işlemci pinlerinde biraz macun kalmıştı belki ondan temassızlık yapıyor da olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı