Bütün diski biçimlendirmeden Ubuntu/önyükleyici/grub kaldırma işlemi

Önemli değil bir yanlış anlaşılma olduğunu sezmiştim zaten veya anlatımımda bir eksiklik olduğunu sezmiştim zaten :) Tabi çok sevinirim bekliyorum

Öncelikle merhaba,
TEK BAŞIMA OLMADIĞIMI BİLMEKTEN MUTLUYUM!
Benim durumum ve sorunum da hemen hemen aynı.

1 ) i5 hp notebook win7 kurulu idi.
2) harici harddiske Ubuntu 15.4 kurdum.
3) ubuntu kurulurken "ubuntuyu önce başlat, Windows'un içine kur, ikisini bir arada kullan" gibi boot seçenekleri sordu sistem.
4) ben, ubuntu kurulumu aşamasında bootu önce ubuntuya verdim.
4) harici harddisk bağlandığında iki sistem de sorunsuz açılmaktadır.

SORUN: harici harddiski takıp boot seçeneklerinden Windows'u seçmediğim sürece Windows'u başlatamıyorum. Bios'tan firstbootu sabit diske verdiğimde ise "grub yüklenemedi" hatası alıyorum.
ubuntu' yu yeniden yüklemem sorunu değiştirmedi. ikinci yükleme denemesinde grub kurulumu ile ilgili uyarı almadığım için boot seçeneklerini değiştiremedim.

YAPMAK İSTEDİĞİM:
Günlük kullanımı Windows üzerinden öncelikli boot olarak kullanmak; istediğim zaman harici hdd'yi takarak ubuntuyu seçip ubuntu kullanmak.

MEVCUT DURUM:
3 haftadır yarım kiloluk harici harddiski laptop çantamda taşımazsam bilgisayarı açamıyorum.

Windows recovery yapmadan başlangıç seçeneklerini düzeltmek istiyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vee ..
Muhtesemim ben!
Az evel yazdigim mesajdan sonra yaptigim easy bcd yuklemesi ve degisiklikleri sayesinde artik sistem harika oldu!..

No hdd
press ctrl+alt+del

Diyor.
Yaktin beni yine linux!....
Sana feda ettigim kacinci system?

İnadina seni kurmaya devam edecegim linux...
inadina linux. İnadina "format c:"

Gitti 280 gb veri...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ya bütün sistem duruyor yerinde şu an win7 den yazıyorum bu mesajı ama c'den boot alamıyorum. Grub çöktü uyarısı alıyorum. Nasıl düzelir acep?

Ben sanırım bir çözüm buldum ama tam olarak emin değilim.
Öncelikle bize EasyBCD lazım. Bizim sıkıntımız Windows'un açılış dosyalarından olan bcd 'yi sistemin bulamaması ya da bcd 'yi ubuntu kurarken bozmuş olmamız.

- Windows çalıştırılır, Easy BCD kurulur, açılır.

- C'de ya da Windows'un derinliklerinde bir "bcd" dosyası olacak sanırım onun da anlamı "boot config document" yani başlatma konfigürasyon belgesi gibi bir şey, neyse, o dosyanın olduğu yer bulunur.

- Easy bcd nin içinde önce "ayarları göster" kontrol ediyoruz.
Daha sonra "Önyükler Mönüsü" kontrol et.
"YENİ KAYIT EKLE"ye *GİRME* (ben girince sıkıntı çıkarmıştım)

BCD Yedekleme/onarım'a gel ;
"Önyükler Yedekleme - Geri yükleme " satırına bulduğun bcd dosyasının yolunu göster,

-En yukarıdaki BCD Yönetim Seçeneklerinden "Açılır Dosyalar Oluştur - Onar" ı seç,
"Eylemi Gerçekleştir"e tıkla.

Vee sistemi yeniden başlat.

EMİN OLMAMAKLA BİRLİKTE işe yarayacağını DÜŞÜNÜYORUM.

Yüksek RİSKLİ olduğunu, geri dönülemez yollara girilebileceğini, sorumluluğun SADECE SİZDE olduğunu lütfen unutmayalım.

Faydalı olması ümidiyle.

---------------------------------------------------------------------------------------
Bu mesajı da Ubuntu 15.04 kurulu harici HDD'deki sistemimi bağlayarak yazıyorum.
Sanırım sonunda istediğimi gerçekleştirdim.
-nasıl yaptığımı tam olarak anlayamasam da-
İşin sırrı bcd ve ve onu onaran easybcd 'de.
Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı