Çözüldü C++5 ile 17 arasında rastgele üretilen 10 sayı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Undisputed.

Hectopat
-5 ile 17 arasında rastgele üretilen 10 sayıdan çift ve tek sayıların toplamını ekrana yazdıran programın kodlarını C dilinde yazınız.

Arkadaşlar ödevim var, yardımcı olur musunuz? Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kod:
#include <stdio.h>
#include <time.h>
#include <stdlib.h>

int main(){
    srand(time(0));

int random = 0;
    int evens = 0;
    int odds = 0;

for(int i = 0; i < 10; ++i){
        random = rand()%22 - 5;

if(0 == random%2){
            evens += random;
        }
        else{
            odds += random;
        }
    }

printf("Evens: %d, odds: %d\n", evens, odds);

return 0;
}
Başlıkta C++ , konuda ise C diyor ama mantık aynı mantık.

Random oluşturacaksın daha sonrasında sayının 2ye bölünüp bölünmediğini bulman gerek. Son olarak for döngüsü kullanarak toplayıp ekrana yazdıracaksın.

Kod:
#include <stdio.h>
#include <time.h>
#include <stdlib.h>

int main(){
    srand(time(0));

int random = 0;
    int evens = 0;
    int odds = 0;

for(int i = 0; i < 10; ++i){
        random = rand()%22 - 5;

if(0 == random%2){
            evens += random;
        }
        else{
            odds += random;
        }
    }

printf("Evens: %d, odds: %d\n", evens, odds);

return 0;
}

Çözüm
Başlıkta C++ , konuda ise C diyor ama mantık aynı mantık.

Random oluşturacaksın daha sonrasında sayının 2ye bölünüp bölünmediğini bulman gerek. Son olarak for döngüsü kullanarak toplayıp ekrana yazdıracaksın.
10 tane sayı oluşucak ama 10 tanesini nasıl kontrol ettireceğim.

-5 ile 17 arasında rastgele üretilen 10 sayıdan çift ve tek sayıların toplamını ekrana yazdıran programın kodlarını C dilinde yazınız.

Arkadaşlar ödevim var, yardımcı olur musunuz? Teşekkürler şimdiden.

Başlıkta C++ demişsiniz ancak konu içinde C ödevi olduğunu belirtmişsiniz.

@Undisputed. Attığım kodu görmüşsündür diye düşünüyorum. Yeterli mi? Anlamadığın bir yer var mı? Başlıkta C++ desen de içerikte C dediğin için C'de yazdım. C++'da random daha farklı şekilde kullanılıyor genel olarak. Yine de kod ufak değişiklikler ile C++'ta da çalışacaktır.

Dev++ programında yazılacak anlamında yazmıştım kusura bakmayın hocanın verdiği soruda da C dilinde yazıyordu direk kopyala yapıştır yaptım.
Verdiğiniz kodu anca deneme fırsatım oldu fakat dev++ programına yazdığımda istediğim sonucu alamadım.

Dev++ programına yazdığımda istediğim sonucu alamadım.
İstediğiniz sonuç neydi? Toplanan sayıları görmek istiyorsan For döngüsünün içine printf("Random number: %d\n", random); yazabilirsin. Bunun dışında o kodun, yazdığın işi yaptığını düşünüyorum.

@Undisputed. Attığım kodu görmüşsündür diye düşünüyorum. Yeterli mi? Anlamadığın bir yer var mı? Başlıkta C++ desen de içerikte C dediğin için C'de yazdım. C++'da random daha farklı şekilde kullanılıyor genel olarak. Yine de kod ufak değişiklikler ile C++'ta da çalışacaktır.
İstediğiniz sonuç neydi? Toplanan sayıları görmek istiyorsan For döngüsünün içine printf("Random number: %d\n", random); yazabilirsin. Bunun dışında o kodun, yazdığın işi yaptığını düşünüyorum.
Tamamdır şimdi oldu teşekkür ederim ilginiz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı