C: diski genişletilmiyor

Daha önce hiç harici program kullanmadım bu işlem için. Tamamen kendi şahsi görüşüm olarak böyle işlemler için harici programlara güvenemem muhtemelen. Çünkü bu işlemleri kritik işlemler olarak görüyorum ve harici programlar sanki zarar verecekmiş gibi geliyor bana :D

Hani biraz cahil kafası diyebilirsin ama Windows izin vermiyorsa bu işleme harici program bunu yapıyorsa bir şeyleri bozarak yapıyordur kafasında bakıyorum. Belki teknik olarak öyle değildir ama bu benim kendi görüşüm tabii :D
Bir şeyleri bozmadan, negatif sonuçlar deneyimlemeden sorunu çözebilirsem paylaşırım. Ben de bunun kritik bir işlem olduğunu düşünüyorum.
Yapabilirsen yapın ama sağlıklı olacağını düşünmüyorum D diski veya diğer diskler buyutme olur çünkü isletim sistemi kurulu olmadığı için.
Söylediğim gibi C diskini de büyütebiliyorum. Sorun şu ki D diski küçültülerek elde ettiğim alanı C diskini büyütmek için kullanamıyorum ve sanırım bu disk birleştirme yapamadığım anlamına geliyor fakat bunu yapmanın da bir yolu muhtemelen vardır.

Bir şeyleri bozmadan, negatif sonuçlar deneyimlemeden sorunu çözebilirsem paylaşırım. Ben de bunun kritik bir işlem olduğunu düşünüyorum.

Söylediğim gibi C diskini de büyütebiliyorum. Sorun şu ki D diski küçültülerek elde ettiğim alanı C diskini büyütmek için kullanamıyorum ve sanırım bu disk birleştirme yapamadığım anlamına geliyor fakat bunu yapmanın da bir yolu muhtemelen vardır.

Şöyle yapabilirsin, başka diske Windows kurarsın, C diskini normal diskmiş gibi gösterip o disk üzerinde dilediğin gibi birleştirme yapabilirsin.

Her hâlükarda dosyalarının yedeğini almanı öneririm olası bir yanlış işlem sonucu diske & işletim sistemine zarar vermen durumu için.

Son düzenleyen: Moderatör:
ÇÖZÜM: Minitool Partition Wizard Pro Aracını kullanarak büyütmek istediğim diske (C) sağ tıklayıp birleştire (merge) tıklayın. Boş alanın solundaki diski seçin. Tekrar C'ye sağ tıklayıp genişlete (extend) tıklayın ve diski boş alanı kaplayacak şekilde genişletin. Soldan uygulaya (apply) tıklayarak işlemi onaylayın ve yeniden başlatmanız istenirse izin verin.

UYARI: Birleştirdiğiniz diskin ikincil diskin içerisindeki dosyalar ilk diskin içerisindeki bir klasör oluşturulup içerisine taşınır. Kısayollarınız ve ikincil diskteki uygulamalarınız çalışmayabilir.
Ben sadece kısayollardaki A yolunu C ile değiştirdim ve her şey yolunda.

Bu tarz birleştirme işlemi için Windows Disk Yönetimi yetersiz kalıyor.
Aşağıdaki konuda birleştirme/genişletme işlemini görsellerle anlatmıştım. İşinizi görebilir.

Benim ihtiyacım olan işlem disk birleştirmeydi. Şuan indirip uygulamanın ücretsiz sürümü ile birden fazla diski birleştirmeyi deneyin, eskiden yapmış olabilirsiniz ama şuan da ücretsiz sürüm bu işlem için yetersiz kalıyor.
Mesajınızdan sonra MiniTool PW ücretsiz indirip denedim. Halen iş görüyor. Örneğin, aynı disk içerisinde sırasıyla A-B-C birimlerinden "C" biriminden alan küçültüp, bu alanı "A" birimine ekleyebiliyorum.​

Yeni konular

Geri
Yukarı