C# Form 1'deki Bir Metodu Form 2'de Çağırma

Pixel_x

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
C# Form 1'deki bir Metodu Nasıl Form 2'de çağırabilirim?
Yapmak istediğim 2. form da veri ekleyeceğim. 2. Form da veri ekledikten sonra 1. Forma da olan GridView yenilensin ki 2. Formda Eklediğim veri gözüksün. Bunu nasıl yapabilirim ne kod yazmalıyım, yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsanlar sana yön gösteriyor ama sen bilmişlik taslıyorsun. Bu tavırlarından sonra yardım falan bekleme zaten. Yapacağın işlem çok basit ve temel dibin dibi bir işlem.
Ben hangi yorumda bilmislik gosterdim ki sen buruda yardim edecegime tartısma yaratiyorsun ve yardımci olmuyorsun ki.

Cevap veremeden edemedim, bir programlama dilini herhangi bir düzeyde biliyor olmanız her şeyi bildiğinizi göstermez. Burada insanlar yardımlaşmak için varlar ve seninde yardıma ihtiyacın olduğundan burada bir konu açmışsın. Saygı duyman gerek, senden daha bilgili insanlar burada sorununu çözmek için vakitlerini ayırıyorlar.

Cevaplamak gerekirse...

Çağırmak istediğin metodu public static olarak veya public olarak ayarlayabilirsin. Her ikisi de işini görecektir fakat aralarında fark var.

public static olarak ayarlarsan eğer bir anlamı olmaz çünkü resimdeki metodda return işlemi yok bu nedenle Form üzerinde bir işlem yapması gereken bir metod. Yani public static kullanmak bir şey ifade etmez çünkü tanımlama yapmadan çağırabilsen de uygulayabileceği bir tanımın olmayacak. Bu nedenden ötürü sadece public olarak ayarladığında - Form1 form1 = new Form1(); - veya farklı bir şekilde tanım yapmadan ulaşamazsın ancak metod işlevini yerine getirir ve tanımın içerisinde tutarsın. Kısacası return işlemi olmadığı sürece static kullanmak senin için bir anlam ifade etmez.

Önünüzde çok yol var, yardım almak istiyorsanız onları dinlemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayınız.

Cevap veremeden edemedim, bir programlama dilini herhangi bir düzeyde biliyor olmanız her şeyi bildiğinizi göstermez. Burada insanlar yardımlaşmak için varlar ve seninde yardıma ihtiyacın olduğundan burada bir konu açmışsın. Saygı duyman gerek, senden daha bilgili insanlar burada sorununu çözmek için vakitlerini ayırıyorlar.

Cevaplamak gerekirse...

Çağırmak istediğin metodu public static olarak veya public olarak ayarlayabilirsin. Her ikisi de işini görecektir fakat aralarında fark var.

public static olarak ayarlarsan eğer bir anlamı olmaz çünkü resimdeki metodda return işlemi yok bu nedenle Form üzerinde bir işlem yapması gereken bir metod. Yani public static kullanmak bir şey ifade etmez çünkü tanımlama yapmadan çağırabilsen de uygulayabileceği bir tanımın olmayacak. Bu nedenden ötürü sadece public olarak ayarladığında - Form1 form1 = new Form1(); - veya farklı bir şekilde tanım yapmadan ulaşamazsın ancak metod işlevini yerine getirir ve tanımın içerisinde tutarsın. Kısacası return işlemi olmadığı sürece static kullanmak senin için bir anlam ifade etmez.

Önünüzde çok yol var, yardım almak istiyorsanız onları dinlemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayınız.
Burada yaptigim bir saygisizlik yok bende zaten biliyor olsaydim yamazdim bilmislik yaptigim bir konu yok yardiminiz icin tesekkurler fakat bana yaIlan kodlari yazdigim zaman calismayonca ben karsimdaki insana kod calismayinca deyince lutfen bilmislik olarak anlamasin eger bir sorun cozulmediyse ben sonuna kadar yardim ederim o kisi bilmiyor diye assalamam veya bilmiyorsun demem o yuzden lutfen kod calismadigi zaman bilmis demeyin. Bilgi paylastikca coğalır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı