C ile okul ortalamasını hesaplama uygulaması nasıl yapılır?

İsmailerg

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, derslerimde array konusunda iken okul ortalaması olan bir uygulama çalışması yapmak istedim bir yere kadar geldim inputları almayı başardım ama matematik işlemlerini nasıl yapacağımı şaşırdım yardım beklerim..

1658495685131.png

C:
#include <stdio.h>
#include <stdbool.h>

int main()
{
    int i;
    int j;

int dersayigir;
    int kacnotgir;

float ilktop = 0.0;
    float ilkort;

float sontop = 0.0;
    float sonort;

int dersayi[dersayigir];
    int aynot[kacnotgir];
    int sont[dersayigir];

printf("E okul ortalama sistemine Hos geldiniz. Kac ders girmek istiyorsunuz ?   ");
    scanf("%d",&dersayigir);

for (i = 1; i <= dersayigir; i++)
    {
        printf("%d. dersten kac not gireceksiniz ?   ",i);
        scanf("%d",&kacnotgir);
        for (j = 1; j <= kacnotgir; j++)
        {
            printf("%d. notu giriniz..",j);
            scanf("%f",&aynot[j]);
            ilktop += aynot[j];
        }
    }

printf("Iste yil sonu ortalamaniz : %.2f",sonort);

return 0;
}

Merhaba,
For döngüsünün içinde 2 yeni değişken tanımladım. Senin değişkenlerini tam olarak anlayamadığım. Eğer hazırda değişkenlerin varsa onları da kullanabilirsin. Canlı olarak kodu deneyemedim ama mantığını anlamanda yardımcı olur.

{
printf("%d. dersten kac not gireceksiniz ? ",i);
scanf("%d",&kacnotgir);
{
scanf("%f",&aynot[j]);
ilktop += aynot[j];
}
ders_ortalaması = ilktop / kacnotgir; // toplam ders notunu girilen not adetine bölüp ders ortalamasını alıyor
dersler_genel_toplam += ders_ortalaması // ders ortalamasını direkt topluyorum üst üste
}

printf("Iste yil sonu ortalamaniz : %.2f",dersler_genel_toplam /dersayigir); // topladığım değeri girilen ders adetine bölüyorum.

Merhaba,
For döngüsünün içinde 2 yeni değişken tanımladım. Senin değişkenlerini tam olarak anlayamadığım. Eğer hazırda değişkenlerin varsa onları da kullanabilirsin. Canlı olarak kodu deneyemedim ama mantığını anlamanda yardımcı olur.

{
printf("%d. dersten kac not gireceksiniz ? ",i);
scanf("%d",&kacnotgir);
{
scanf("%f",&aynot[j]);
ilktop += aynot[j];
}
ders_ortalaması = ilktop / kacnotgir; // toplam ders notunu girilen not adetine bölüp ders ortalamasını alıyor
dersler_genel_toplam += ders_ortalaması // ders ortalamasını direkt topluyorum üst üste
}

printf("Iste yil sonu ortalamaniz : %.2f",dersler_genel_toplam /dersayigir); // topladığım değeri girilen ders adetine bölüyorum.
mantığını anladım float ders_ortalamasi; ve float dersler_genel_toplam; diye iki değişken oluşturup copy paste yapıp çalıştırdım ama bu seferde hiç bir şey söylemeden programı kapatıyor

Geri
Yukarı