C++ nasıl öğrenilir?

Son düzenleme:
Hocam cisimleri algilayabilen rota dan giden robot yapmak istiyorum.

Hocam işte hangisine seçsem kararsızım.
Ücretli kurslara gerek olduğunu düşünmüyorum ben. İnternette bolca ücretsiz materyal var. Kopyala yapıştır programcılık yapmayacaksan datayı ve donanımı simüle ederek kod yazmayı düşünebilirsin. Çok üst düzey bir simülasyona gerek yok. Atıyorum Arduino kodluyor olsan bir pinden gelen değerleri okuyor olacaksın, okunan değerlere göre de rotayı ve cisimleri algılayıp algılamadığını göreceksin. Kendin datayı elle bir listede tutup oradan okuyarak işleyebilirsin. Temel mantığı kavraman önemli yani.

İstediğin şeyin bir çizgi izleyen robot olduğunu düşünüyorum. Eğer öyleyse, bir çizgi sensörüne ihtiyacın var, bir de nesneleri algılaması için mesafe sensörüne. Mesafe/yakınlık sensörü önünde bir nesne olduğunda onunla arasındaki mesafeyi bildirecek.

Eğer çizgi izleyen değilde çevredeki nesnelere göre yol alan bir şey istiyorsan kameraya ve yine mesafe sensörüne ihtiyacın var. Tek kameradan derinlik algısı edinemeyeceğin ve nesnelerin yeri sürekli değişeceği için mesafe sensörüyle aracın nesnelere uzaklığını hesaplatmak iyi bir fikir olacaktır. Bunun algoritması yukarıdakinin algoritmasından daha zor olacak, onu diyeyim baştan.

İngilizce şart ama numpadli klavye ile alakayı anlayamadım.
Numpadli klavyede rakamlar daha kolay bulunuyor, ayrica arti eksi carpi bolu gibi ise yarayan karakterler var.

Çok saçma yerlere çektiniz konuyu. Tebrik ederim.

@Kayra.oz Youtube'a girilir, giriş seviye dersi açılır, programlar kurulur, videodakinin aynısı yapılarak ne nedir öğrenilir. Ardından pratik de girer işin içine, kendin yazmaya başlarsın.

Yok numpad zorunludur, ingilizce önerilir... Ne alaka?

ayrica arti eksi carpi bolu gibi ise yarayan karakterler var.
Numpad olmasa da var.
Numpadli klavyede rakamlar daha kolay bulunuyor
Eli numpad'e alışmamış birisi için bir fark yok.

Yok numpad zorunludur, ingilizce önerilir... Ne alaka?
İyi o zaman sen numpad'siz kullan senin essegin kancik.

Cogu yazilim dili ingilizce tabanlidir. 0 ingilizceyle hem cok daha gec ve zor ogrenirsin, hem de terimleri aklinda zor tutarsin.

İyi o zaman sen numpad'siz kullan senin essegin kancik.

Cogu yazilim dili ingilizce tabanlidir. 0 ingilizceyle hem cok daha gec ve zor ogrenirsin, hem de terimleri aklinda zor tutarsin.
İngilizce klavye önerisine sitem ediyor. İngilizce'nin kendisine değil. Farklı konularda ki mesajlarına bakarsan yanıtladığın kişinin zaten normal şartlar altında İngilizce gerektiğini belirttiği cevaplar olduğunu da göreceksin. İngilizce klavye önerisi anlamsız. Türkçe Q klavyede de ingilizce karakterler var. Noktalı virgül ve slash kötü bir konumda denebilir belki ama yine de o kadar zor değil alışması. Vakit kaybettirdigini de sanmıyorum.

Numpadli klavyede rakamlar daha kolay bulunuyor, ayrica arti eksi carpi bolu gibi ise yarayan karakterler var.
60% klavyede kod yazıyor insanlar. Numpad o kadar büyük bir gereksinim değil. Aksine numpadin 10 parmak yazima ters olduğunu düşünüyorum. Elimi kaldıracağım klavyenin öteki tarafina götüreceğim sonra bir daha geri 10 parmak konumuna koyacağım... Bunun US klavyenin kazandıracağından daha çok vakit kaybettirecegine eminim. Gerek yok numpade. Klavyenin üstünde rakamlar yer alıyor. - shift gerekmeksizin yer alıyor. + shift 4, / shift 7, * ve virgül yine tek başına yer alıyor. Numpad baska özel karakter sunmuyor. Kısaca numpad olmazsa olmaz değil.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı