C++ Öğrenerek Uzmanlaşmak

tentago

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese kolay gelsin öncelikle. 3.5 - 4 senedir C++ kullanmaktayım. C++'nın ana işlevlerini ve sık kullanılan kütüphaneleri iyi bir şekilde kavradım. Kendime güvenerek temiz kodlar yazabiliyorum, ancak tıkandım. Haritasız çölün ortasında duruyor gibiyim. Kendimi C++'da "Uzman" diyebileceğim bir seviyeye taşımak istiyorum ama daha neler öğrenmem gerektiğini bilmiyorum. Udemy tarzında sitelerde kursların kapsadığı kısımlara baktığım zaman hep bildiğim yerler oluyor. Elbet vardır bunun ötesi ama bulmakta zorlanıyorum. Yardımcı olabilecek, fikir verebilecek herkese şimdiden teşekkürler.

Github üzerinde projelere katkıda bulunabilirsiniz hocam. Açıklama kısımlarında //TODO şeklinde bir bölüm olur ve burada projeye eklenmesi planlanan şeyler yazılır. Bunlardan gözünüzün aldıklarını yazmaya çalışabilirsiniz. Zaten zamanla ekosisteme de alışırsınız.

Hangi alanda ilerleyeceksen onunla ilgli kütüphaneler öğren. örneğin oyunlarla ilgilisin sfml ve opengl ogren

Geliştirici takımlara katılın, çok zevkli oluyor. Örneğin Android ROM geliştirme takımları var biliyorsanız. Onlara katılabilirsiniz. Ya da oyunla ilgilencekseniz, mod takımlarına katılabilirsiniz. Böyle böyle alışıp uzmanlaşırsınız.

C++'ta uzmanlaşılmaz dil çok büyük, STL kütüphanesinden bahsetmiyorum bile. Öğrenme süresi ömür boyu yani C# gibi MVC öğrenmekle bitmiyor. 3 yılda bir yeni özellik ekliyorlar bi okadar da STL büyüyor. Öğrenme kaynağı olarak yabancı kaynaklardan başka seçeneğin yok çünkü Türkiye'de C++ biliyorum diyenlerin çoğu C++ bilmiyor. En basitinden std::cin'i komut zanneden var ama gerçekte o stdout'u temsil eden sınıf nesnesi ostream türünden.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı