C programlama dilinde anlatılmak istenen nedir?

Gayet açık değil mi? Matematik'ten 70 ve üstü, Fizikten 80 ve üstü aldığında ekrana "Başarılı" yazdırıyor. Eğer bu koşul sağlanmayıp, Fizikten 80 altı, Matematik ve Kimyanın toplam ortalaması 80 üzerinde ise yine ekrana "Başarılı" yazdırıyor, aksi durumda ekrana "Başarısız" yazdırıyor.

Merhaba arkadaşlar. Hocam bu kodda ne demek istemiş? Lütfen açık bir dilde açıklarsanız sevinirim.
Kardeşim ben alert("deneme") haricinde kodlamayla alakalı hiçbir şey bilmem. Ben bile basit İngilizce ile ne olduğunu anladım. Basitçe okuyarak siz de bu tip kısa şeyleri anlayabilirsiniz bence. Yeni mi başladınız yoksa yazılım mı okuyorsunuz bilmiyorum ancak, bu temelde takılmamanız gerekir.

Gayet açık değil mi? Matematik'ten 70 ve üstü, Fizikten 80 ve üstü aldığında ekrana "Başarılı" yazdırıyor. Eğer bu koşul sağlanmayıp, Fizikten 80 altı, Matematik ve Kimyanın toplam ortalaması 80 üzerinde ise yine ekrana "Başarılı" yazdırıyor, aksi durumda ekrana "Başarısız" yazdırıyor.

Çok teşekkür ederim
Kardeşim ben alert("deneme") haricinde kodlamayla alakalı hiçbir şey bilmem. Ben bile basit İngilizce ile ne olduğunu anladım. Basitçe okuyarak siz de bu tip kısa şeyleri anlayabilirsiniz bence. Yeni mi başladınız yoksa yazılım mı okuyorsunuz bilmiyorum ancak, bu temelde takılmamanız gerekir.
Daha yeniyim )

Gayet açık değil mi? Matematik'ten 70 ve üstü, fizikten 80 ve üstü aldığında ekrana "başarılı" yazdırıyor. Eğer bu koşul sağlanmayıp, fizikten 80 altı, matematik ve kimyanın toplam ortalaması 80 üzerinde ise yine ekrana "başarılı" yazdırıyor, aksi durumda ekrana "başarısız" yazdırıyor.

Çok teşekkür ederim. Bir ricamda olacaktı. Resime bakıp yorumlarsan sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG-20211227-WA0003.jpg
    IMG-20211227-WA0003.jpg
    126 KB · Görüntüleme: 40
Çok teşekkür ederim. Bir ricamda olacaktı. Resime bakıp yorumlarsan sevinirim.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki kodun okunabilirliği açısından döngülerde girinti kullanmanız çok daha iyi olacaktır.

ilk for döngüsünde 1'den 10'a kadar (1 dahil 10 dahil değil) çıktı olarak
"j'i ekrana .kez yazıyor" çıktısını alıyor olmalısınız. Burada i değişkenini kullanmadığınız için aynı çıktıyı sürekli alacaksınız.

kodu şu şekilde yazsaydınız, cout << "i'yi ekrana " << i << ".kez yazdırıyor."
çıktıyı,
"i'yi ekrana 1.kez yazdırıyor."
"i'yi ekrana 2.kez yazdırıyor."
"i'yi ekrana 3.kez yazdırıyor."
...

gibi 9'a alacaktınız.

Tabi sonradan farkettim bir olay var, for dongüsünde i değişkenini kullandı iseniz, aynı şekilde j yerine de i kullanmanız gerekiyor.

2. for döngünüzde ise 10'dan 0'a kadar yine 10 dahil 0 dahil değil, j'nin değerini çıktı olarak alıyorsunuz. Yalnız 5 durumunda continue olduğu için 5'i direk geçiyorsunuz. Yani çıktı şu şekilde olacaktır.
10
9
8
7
6
4
3
2
1

Geri
Yukarı