C/C++ C sadece Back-End'den mi ibaret?

Arayüz için ImGui, win32 apiler( eğer windows ise ) ya da CLI gibi şeyler kullanabilirsin. Rad studio da var kolay arayüz geliştirirsin ama leştir. Daha fazla seçenek var ama ben bunları kullandım şu ana kadar en memnun olduğum imgui.

Backend den kastın web değildir diye düşünüyorum. Bu sebeple evet genelde arkaplanda çalışır. Arayüz için C veya C++ pek tercih edilmiyor. Tabi bu projenin isterlerine bağlı. Arayüz basit bir yapıda ise kullanırsın, ama karmaşık animasyonlar, menüler iç içe yapılar vs ise pek tercih edilmiyor. Bunun yerine yorumlanan dillere yöneliyorlar. JavaScript, Python gibi. C++ da yazdığın fonksiyonu python da kullanabilirsin. Aynı şekilde JSI (Javascript Interface) kullanarak yine C++ kodlarını çağırırsın. C++ da C kodlarını kullanabilir.

Python kullanan ve gördüğüm en büyük örnek: Metin2. Oyunun kaynak kodlarını incelersen GUI tamamen Python. Asıl işlevleri yapan kısım ise C++. Bir butonu göstermek için Python kullanılırken butonun işlevi C++ da olabiliyor. Adamlar C++ kullanarak Python da kullanabileceğin UI kitaplık yazmışlar.

JavaScript kullanan en büyük örnekler; League of Legends Client ve Cocos Creator.

Mesela android arayüz için Java backend için C++ kullananda var. Örneğin Clash of Clans.

Dediğim gibi tamamen isterlere bağlı. Qt kullanarak da güzel işler yapabilirsin. SDL kullanarak oyun da geliştirebilirsin vs.

Güç derken ne kastetmek istediğini anlamadım.

Benim Şöyle bir kodum var ben nasıl bu koda arayüz eklerim mesela ?
C:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main()
{
int x,y,z; //x=1.sayımız y=2.sayımız ve z ise hesaplamak için kullanıcağımız değer.

printf("Lutfen 1.Sayiyi Giriniz:");//konsola yazı bastırıyoruz...
scanf("%d",&x); //kullanıcıdan değer istiyoruz...

printf("Lutfen 2.Sayiyi Giriniz:");
scanf("%d",&y);

printf("*****Lutfen Yapacaginiz Islemi Seciniz*****\n");
printf("1-Toplama\n2-Cikaram\n3-Carpma\n4-Bolme\n");
printf("Islem No Giriniz:");
scanf("%d",&z);

if(z == 1)
{
    printf("Toplam Iseleminizin Sonucu:%d",x+y);
}
else if(z == 2)
{
    printf("Cikarma Iseleminizin Sonucu:%d",x-y);
}
else if(z == 3)
{
    printf("Carpma Iseleminizin Sonucu:%d",x*y);
}
else if(z == 1)
{
    printf("Bolme Iseleminizin Sonucu:%d",x/y);
}

}
Bu koda arayüz eklenmez. Terminale yazdırmak yerine text fielda yazdırırsın sonucu. :D Fonksiyonları kullanmayı öğren. Sonra QT araştır.

Arayüz Frontend değil. Frontend Web'de olur. Arayüzün tanımı, görsel ise GUI olur. Terminal/Konsol da da arayüz olabilir. C ve C++ veya benzer diller (Python da dahil) harici Grafik kütüphaneleri (GTK+, Vulcan, WXwidget v.s.) kullanır.

Backendden kastın web değildir diye düşünüyorum. Bu sebeple evet genelde arka planda çalışır. Arayüz için C veya C++ pek tercih edilmiyor. Tabii bu projenin isterlerine bağlı. Arayüz basit bir yapıda ise kullanırsın, ama karmaşık animasyonlar, menüler iç içe yapılar vs ise pek tercih edilmiyor. Bunun yerine yorumlanan dillere yöneliyorlar. JavaScript, Python gibi. C++ da yazdığın fonksiyonu Python da kullanabilirsin. Aynı şekilde jsı (JavaScript ınterface) kullanarak yine C++ kodlarını çağırırsın. C++ da C kodlarını kullanabilir.

Python kullanan ve gördüğüm en büyük örnek: Metin2. oyunun kaynak kodlarını incelersen GUI tamamen Python. Asıl işlevleri yapan kısım ise C++. Bir butonu göstermek için Python kullanılırken butonun işlevi C++ da olabiliyor. Adamlar C++ kullanarak Python da kullanabileceğin UI kitaplık yazmışlar.

JavaScript kullanan en büyük örnekler; League of Legends Client ve cocos creator.

Mesela Android arayüz için Java backend için C++ kullananda var. Örneğin Clash of Clans.

Dediğim gibi tamamen isterlere bağlı. Qt kullanarak da güzel işler yapabilirsin. Sdl kullanarak oyun da geliştirebilirsin vs.

Değerli cevabınız için teşekkür ederim. Yazınızda c/c++ kodlarını Python veya JavaScript ile GUI oluşturabileceğinizi söylemişssiniz bu kısmı biraz daha açarsanız müteşekkür olacağım.

Qt kütüphanesini bir araştırın hocam.

Ücretli uygulamalar yapılamıyormuş qt ile.

Değerli cevabınız için teşekkür ederim. Yazınızda c/c++ kodlarını Python veya JavaScript ile GUI oluşturabileceğinizi söylemişssiniz bu kısmı biraz daha açarsanız müteşekkür olacağım.

Ücretli uygulamalar yapılamıyormuş qt ile.
Yeterince araştırmamışsın demek ki. QT Community araştır bakalım bir de.

C ve C++ el işi. Diğerleri Makina işi.
El işi daha değerli ama çok uğraştırıyor ve ustalık istiyor.
GUI kütüphaneleri de (genelde) C veya C++ ile yazılmışlar. Hatta Python, PHP, Ruby JS yorumlayıcıları kendileri de C veya C++ ile yazılmışlar.

C ve C++ el işi. Diğerleri makine işi.
El işi daha değerli ama çok uğraştırıyor ve ustalık istiyor.
GUI kütüphaneleri de (genelde) C veya C++ ile yazılmışlar. Hatta Python, PHP, Ruby JS yorumlayıcıları kendileri de C veya C++ ile yazılmışlar.

Evet C ile programlama dili bile yazılabiliyor diye biliyorum.

Güç derken ne kastetmek istediğini anlamadım.

Benim Şöyle bir kodum var ben nasıl bu koda arayüz eklerim mesela ?
C:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main()
{
int x,y,z; //x=1.sayımız y=2.sayımız ve z ise hesaplamak için kullanıcağımız değer.

printf("Lutfen 1.Sayiyi Giriniz:");//konsola yazı bastırıyoruz...
scanf("%d",&x); //kullanıcıdan değer istiyoruz...

printf("Lutfen 2.Sayiyi Giriniz:");
scanf("%d",&y);

printf("*****Lutfen Yapacaginiz Islemi Seciniz*****\n");
printf("1-Toplama\n2-Cikaram\n3-Carpma\n4-Bolme\n");
printf("Islem No Giriniz:");
scanf("%d",&z);

if(z == 1)
{
    printf("Toplam Iseleminizin Sonucu:%d",x+y);
}
else if(z == 2)
{