C# Sayaç Kodu

Doğukan09

Kilopat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Arkadaşlar, kullanıcının başlangıç ve bitiş sayılarını girdiğinde o sayılar arasındaki rakamları yazdıran programı yazıyorum .
başlangıç ve bitiş sayısı giriliyor ve arasındaki sayılar yazılıyor fakat kullanıcı başlangıç sayısını bitiş sayısından büyük girer ise sayıları yeniden yazıdırıcak bunu da yapıyorum.

asıl mesele şu kullanıcı başlangıç sayısını hep büyük yazarsa ?

nasıl bir kod ve ya döngü gerekiyor..?

Hocam for döngüsü ile sayıları yazdırabilirsin. 2 adet değişken tanımlayıp bunları for döngüsünün içine aktarıp oradan çıktı alabilirsin. Eğer kullanıcı başlangıç sayısını büyük yazarsa diye if ve else ile kontrol ettirmen gerekiyor. Örneğin;

Kod:
int bas = Convert.ToInt32(txtbas);
int bit = Convert.ToInt32(txtbit);

if(bas < bit)
{
  for(int i = bas; i < bit; i++)
   {
    listBox1.Text=i.ToString();
   }
}
else
{
for(int i = bas; i > bit; i--)
   {
   }
}

şeklinde kodlayarak yapabilirsin. Kolay gelsin...

Hocam for döngüsü ile sayıları yazdırabilirsin. 2 adet değişken tanımlayıp bunları for döngüsünün içine aktarıp oradan çıktı alabilirsin. Eğer kullanıcı başlangıç sayısını büyük yazarsa diye if ve else ile kontrol ettirmen gerekiyor. Örneğin;

Kod:
int bas = Convert.ToInt32(txtbas);
int bit = Convert.ToInt32(txtbit);

if(bas < bit)
{
  for(int i = bas; i < bit; i++)
   {
   }
}
else
{
for(int i = bas; i > bit; i--)
   {
   }
}

şeklinde kodlayarak yapabilirsin. Kolay gelsin...

Yazılım mantığı olarak doğru ama bir ufak yanlışlık gördüm gibi :) listbox'a yeni veri eklemek için
Kod:
listbox.items.add( i.ToString() )
kullanmak gerek. @Doğukan09 muhtemelen gerisini halledersin artık =)

Teşekkür ederim fakat programı console application 'da yazıcam @Emircan16 ayrıca programı anladım ama sorunum bu değildi zaten bunu yapabiliyorum bu programı yazarsak kullanıcı sadece 1 defa yanlış sayı girebilecek benim amacım kullanıcı hep yanlış sayı girdiğinde hata mesajı verip sayıları yeniden istemesi..

Öncelikle belirtmek isterim ki @Emircan16 'ın yönteminde yanlış sayı girmek diye bir durum yok. Kullanıcıya otomatik olarak uyum sağlayan bir kod yapısı var. Adam önce küçük sayıyı da girebilir, büyük sayıyı da en ufak sıkıntı olmayacaktır. Senin istediğin duruma gelirsek
Kod:
do
{
Console.WriteLine("Sayıları girin");
string ilkSayiText = Console.ReadLine();
string ikinciSayiText = Console.ReadLine();

int ilkSayi = int.Parse(ilkSayiText);
int ikinciSayi = int.Parse(ikinciSayiText);
}while(ilkSayi > ikinciSayi);
gibi yanlış girildiği sürece sınırsız döngüye sokacaksın insanları. Kodda hata olabilir ama mantık budur ;)

Try Catch ile Do While farklı şeyler. Aynı şekilde kullanılamaz. Ayrıca Try Catch bir döngü olmadığı için Do While gibi sürekli kontrol etmeyecektir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı