C# Sürekli Else Komutunu Uygulama Program Sorunu

Scream_00

Kilopat
Daha fazla  
Ortalama 50'ye eşitse sonuç kısmına geçti, değilse kaldı yazdıran bir program yaptım. Ama inatla ortalama 100 dahi olsa kaldı yazdırıyor. Nerede hata var? ben çözemedim.

Screenshot_2.jpg

Ancak, sınav 1 ile sınav 2'yi 50 yazarsam geçti yazıyor.

sadasas.JPG

Çözümü buldum.

Büyüktür işaretini koymayı unutmuşum.

Yani 34. satır if komutu böyle olmalı.

C#:
if (ortalama >= 50)

Bakın ne güzel çalışıyor.

asdasdsad.jpg

Konu kilitlenebilir.

Son düzenleme:
5 tane farklı listbox kullanacağına 1 tane listview kullansaydın keşke :)
Adsız.png

Birkaç dakikada bu kadar oldu. :D 2. ve 3. textboxlara sadece sayı girilmesini sağlayabilirsin, yada "Try-Catch" kullanabilirsin. Diğer türlü not girme yerine harf yazarlarsa program crash verir. Ayriyetten sonuç kısmında eğer geçti yazıyorsa sadece o alana ait item rengini yeşil, kaldı yazıyorsa kırmızı yapabilirsin. Tamamen sana kalmış bir şey. Ama gidip beş tane listbox oluşturursan adama gülerler :D Sanırsam yeni başladın bu işlere. Kolay gelsin dostum, hayırlı çalışmalar.
C#:
private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
int sınav1 = Convert.ToInt32(textBox2.Text);
int sınav2 = Convert.ToInt32(textBox3.Text);
int ortalama = (sınav1 + sınav2) /2 ;
string sonuç;
if (ortalama >= 50)
sonuç = "Geçti";
else
sonuç = "Kaldı";  
string[] myArray = { textBox1.Text, textBox2.Text, textBox3.Text,ortalama.ToString(),sonuç };
var listViewItem = new ListViewItem(myArray);
listView1.Items.Add(listViewItem);
}

Son düzenleme:
5 tane farklı listbox kullanacağına 1 tane listview kullansaydın keşke :)
Tabi ya onun adı listview'di Onun adını bilseydim kesin kullanırdım.
2. ve 3. textboxlara sadece sayı girilmesini sağlayabilirsin, yada "Try-Catch" kullanabilirsin. Diğer türlü not girme yerine harf yazarlarsa program crash verir.
2. ve 3. textboxlara sadece sayı girilmesini sağlayabilirsin, yada "Try-Catch" kullanabilirsin. Diğer türlü not girme yerine harf yazarlarsa program crash verir.
Onu ben şu kodlar ile sağladım. Properties kısmında event'ten key press kısmına çift tıklayıp aktif hale getirdikten sonra bu kodları yazdım

C#:
Metin girmek için:

e.Handled = !char.IsLetter(e.KeyChar) && !char.IsControl(e.KeyChar) && !char.IsSeparator(e.KeyChar);

Sayı girmek için:

e.Handled = !char.IsDigit(e.KeyChar) && !char.IsControl(e.KeyChar);

Bunun nasıl yapılacağını da internet'ten buldum. :D "Try-Catch" bilmiyorum ama benim yaptığımda 3. yoldu galiba.
Ayriyetten sonuç kısmında eğer geçti yazıyorsa sadece o alana ait item rengini yeşil, kaldı yazıyorsa kırmızı yapabilirsin. Tamamen sana kalmış bir şey.
Aaahhh aahhh onları yapmayı bilmiyorum yoksa kesin yapardım. Onları nasıl yapabiliriz?
Ama gidip beş tane listbox oluşturursan adama gülerler :D
Videodaki adam'da 5 tane listbox koyuyordu bire bir aynısını yaptım. Kodlamanın daha 3. dersindeyim. :D
Sanırsam yeni başladın bu işlere. Kolay gelsin dostum, hayırlı çalışmalar.
Kendi başıma sadece
C#:
MessageBox.Show("Merhaba dünya","Sınav sonuç programı diyor ki;");
Ekran Alıntısı.JPG

yazdırabiliyorum. virgülden sonra başlık kısmına istediğini yazdırabiliyorsun programlamada en sevdiğim şey bu. Bayılıyorum buna. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı