C sürücüsü biçimlendirmesi sonrası sistem açılmıyor

Nurettin5405

Hectopat
IMG_20200914_005222.jpg

Öncelikle merhaba. Bu konu biraz uzun kalacak bir konu sanırım. En başından anlatmaya başlayayım. Biz babam ile bir webcam aldık bu online derslere katılabilmek için, fakat kamera bozuk çıktı ve babam da sinirlendi. Öbür günü gittik ve kamerayı değiştirdik. Geldiğimiz zaman babam bilgisayarın karşısına geçti ve kamerayı takmaya çalıştı. Takacak yer bulamadı yani tüm USB girişleri doluydu ve o anda sinirlenip kulaklığımı kablosunun bilgisayara bağlı olan kısmından sert bir şekilde asıldı. Bilgisayar mavi ekran verdi. Zaten ne olduysa buradan sonra oldu. Benim elimde 320 GB 7200 RPM bir HDD var. 2 gün önce bozuk bir laptoptan sökmüştüm. Bu harddiski takıp sistemi çalıştırdım. Ve bu harddisk üzerinden hasar gören harddiske format atmaya çalıştım. Ama gelin görün ki bu harddiski biçimlendirdim ve içindeki her şey silindi. Ne sistem dosyaları ne de bir tane normal dosya kaldı. Şimdi sistemi o harddisk üzerinden açmaya kalktığımda sistem onarıma hazırlanıyor diyor. Ama sonra mavi ekran geliyor. Hiçbir şekilde sisteme erişemiyorum. Ne güvenli mod ile, ne komut ile. Hiçbir şekilde giremiyorum. Öteki harddisk ile 2 harddiske birden sıfırlamayı denedim. Fakat sonuç yine olumsuz oldu. Şimdi yarın Recuva ile dosyaları kurtarmayı deneyeceğim fakat tekrardan mavi ekran hatası verecek. Bir flash ile gerçek bir format atsam harddisk kendine gelir mi yoksa bu harddiski çöpe mi atmalıyım? Ne yapmalıyım? Çalılıyor harddisk 500 GB 7200 RPM 3.5 inç ama sistemi açmıyor yani ne yapacağımı bilmiyorum. Elim ayağıma dolandı, sabahtan beri ne yapabileceğimi düşünüyorum. Lütfen bir çözümünüz vs. var ise yardımcı olun. Tek yolum bu harddisk ile sistemi çalıştırmak. Sistem onarılıyor dedikten sonra gelen mavi ekrandaki yazıları da sizlerle paylaşayım, normal mavi ekran değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum büyük olasılık sistem dosyaları silindiği için bu ekran ile karşılaşıyorsun, USB üzerinden boot edip temiz bir kurulum yaptıktan sonra tahminimce düzelicektir.

Windows'un dosyalarını sildiğin için başlangıç yöneticisi Windows'un dosyalarını bulamıyor ve otomatik kurtarma/onarım moduna giriyor.

Technopat'ın kurulum videolarını seyrederek sistemine uygun (UEFI/Legacy) kurulumu bir USB bellek vasıtası ile yap. Ardından bilgisayarın sürücülerini kurmayı unutma.

Birde, silinen dosyaları kurtarmak istiyorsan eğer dediğin gibi 320'lik diskten sistemi başlat ve Recuva gibi (daha iyi alternatif yazılımlar mevcut) onları kullanarak derin tarama yaptırabilirsin. Eğer 500'lük diske bir yazılma yapılmadıysa çoğu dosyanı kurtarabilmen gerekli.

Windows'un dosyalarını sildiğin için başlangıç yöneticisi Windows'un dosyalarını bulamıyor ve otomatik kurtarma/onarım moduna giriyor.

Technopat'ın kurulum videolarını seyrederek sistemine uygun (UEFI/Legacy) kurulumu bir USB bellek vasıtası ile yap. Ardından bilgisayarın sürücülerini kurmayı unutma.

Bir de, silinen dosyaları kurtarmak istiyorsan eğer dediğin gibi 320'lik diskten sistemi başlat ve recuva gibi (daha iyi alternatif yazılımlar mevcut) onları kullanarak derin tarama yaptırabilirsin. Eğer 500'lük diske bir yazılma yapılmadıysa çoğu dosyanı kurtarabilmen gerekli.

Şimdilik bana dosyalar lazım değil. İçinde oyunlar ve edit programları vs. vardı. Çok da önemli değil yani harddiski kurtarsam yeter.
Dostum büyük olasılık sistem dosyaları silindiği için bu ekran ile karşılaşıyorsun, USB üzerinden boot edip temiz bir kurulum yaptıktan sonra tahminimce düzelicektir.
Saolun. Dediğinizi bugün deneyeceğim. Olumlu yada olumsuz sonuç alırsam belirtirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı