C#'ta Form1'den Form2'ye veri aktarma

Emircan16

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Arkadaşlar stajdayım ve patron bir iş verdi. Benden bir kayıt formu oluşturmamı ve kayıt alanları doldurulduktan sonra kaydet butonuna bastığımda yazılan verileri veri tabanına kaydetsin dedi. Bende uğraşlarım sonucu kayıt formu ve veri tabanını oluşturdum ancak yazdığım verileri kaydet butonu ile veri tabanına aktaramadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

Form1 ile Form2 arasında veri aktarımına gerek yok bahsettiğiniz şeyde ..
veritabanına kayıt konusunda şöyle yardımcı olayım ..

aşağıdaki örnek OleDB yani Microsoft Access veritabanı ile bağlantı kurmak için, sqlServer için değiştirmeniz gereken tek yerler
"örn : OleDbConnection / SqlConnection" olacak.
birde "ConnectionString"de olan bağlantı cümlesi tabii .. Kısaca kayıt ekleme örneği bu şekildedir.
Kod:
OleDbConnection baglan = new OleDbConnection();
string konum = Application.StartupPath.ToString();
baglan.ConnectionString = "Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" + konum + "\\veri.accdb";

baglan.Open();
OleDbCommand kmt = new OleDbCommand("INSERT INTO kitap(BarkodNo,KitapAdi,YazarAdi,YayinEvi,KitapTuru) VALUES(@BarkodNo,@KitapAdi,@YazarAdi,@YayinEvi,@KitapTuru)", baglan);

kmt.Parameters.Add("BarkodNo", textBox1.Text);
            kmt.Parameters.Add("KitapAdi", textBox2.Text);
            kmt.Parameters.Add("YazarAdi", textBox3.Text);
            kmt.Parameters.Add("YayinEvi", textBox4.Text);
            kmt.Parameters.Add("KitapTuru", comboBox1.Text);

int eklemeDurumu = kmt.ExecuteNonQuery();
            if (eklemeDurumu > 0)
            {
                MessageBox.Show("Kkitap Başarılı Bir Şekilde Eklendi !");
            }
            baglan.Close();

başarılı bir connection sağlaman lazım önce , bağlantında hata varsa önce onu düzeltmelisin , , bu sorunu başka yaşayıp buraya gelen arkadaşlar için söylüyorum günümüzde artık entity framework var,dupper var vb teknolojiler var bknz:farklı sql bağlantı yolları, çok daha hızlı geliştirmeler yapabilirsiniz

sonrasında bu yetmiyor , insert ederken de hatasız işlem yapmalısın , basit işlemlerini entity framework ve linq ile yapabilirsin

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı