Canon 600D için tripod önerisi

18-135mm çok amaçlıdır. Yani "tak kullan" lenstir hem geniş açı hem de tele lens olarak rahattır ama diyaframı çok düşük değil yani gündüz çekimlerinde işinizi görür. Benim dediğim daha çok alan derinliği. Yani arka plan bulanıklığı ve düşük ışıkta 1.8 diyafram ile ISO düşürüp daha temiz fotoğraflar elde edersiniz. Eğer sadece Zoom istiyorsanız 18-135 size yetecektir. Ya da daha yüksek mm olan ef 75-300 tavsiye ederim. Ama loş ışık, düşük ışıkta vs fotoğraf çekecekseniz kesinlikle 50mm 1.8.

Ef 75-300 ve 18-135 lens yüksek mm değerlerinde 4.5 / 5.6 vs diyafram vereceği için akşam fotoğrafçılığı işkence olur. Ama gündüz çekimleri için yeterlidir.

Anladım hocam. Düşük ışıkta beni tatmin etsin istiyorum. Bu yüzden 50 kafama yattı. Peki şimdi ben 18 55 ile ya Zoom yapıyorum ya da açıyı tekrar genişe alıyorum. 50mm alırsam tek bir Zoom seviyesinde mi çekebileceğim yoksa yine yakınlaşıp uzaklaşabilecek miyim?

Anladım hocam. Düşük ışıkta beni tatmin etsin istiyorum. Bu yüzden 50 kafama yattı. Peki şimdi ben 18 55 ile ya Zoom yapıyorum ya da açıyı tekrar genişe alıyorum. 50mm alırsam tek bir Zoom seviyesinde mi çekebileceğim yoksa yine yakınlaşıp uzaklaşabilecek miyim?
50mm 1.8 sabit mm lenstir. Sadece 50mm çeker. Diğer türlü Tamron 17-50mm 2.8 lens var 17'den 50mm'e kadar minimum 2.8 diyafram veriyor. Ama 2. el fiyatları 3-4 bin TL'yi bulabiliyor. Hem bütçenize uygun hem de düşük ışık ihtiyacınızı giderecek lens 50mm 1.8'dir. Tek dezavantajı sabit mm olması.

50mm 1.8 sabit mm lenstir. Sadece 50mm çeker. Diğer türlü tamron 17-50mm 2.8 lens var 17'den 50Mm'e kadar minimum 2.8 diyafram veriyor. Ama 2. el fiyatları 3-4 bin TL'yi bulabiliyor. Hem bütçenize uygun hem de düşük ışık ihtiyacınızı giderecek lens 50mm 1.8'dir. Tek dezavantajı sabit mm olması.

İşte o beni ikileme soktu. Çünkü uzaktan çekip mm artırınca bazı fotoğraflarlara daha değişik bir hava katıyor daha profesyonel duruyor. Buna bir çözüm bulabilir miyim 50mm ile hocam? Bulamazsam yapacak bir şey yok maalesef. Sonuçta elimdeki 18-55 kit lens. Alacaklarım bundan hep iyi oluyor.

İşte o beni ikileme soktu. Çünkü uzaktan çekip mm artırınca bazı fotoğraflarlara daha değişik bir hava katıyor daha profesyonel duruyor. Buna bir çözüm bulabilir miyim 50mm ile hocam? Bulamazsam yapacak bir şey yok maalesef. Sonuçta elimdeki 18-55 kit lens. Alacaklarım bundan hep iyi oluyor.
Çözümden kastınız 50mm ile o havayı yakalamak ise 50mm 1.8 ile çok fazlasını yaşarsınız. Çektiğim fotoğrafları size atarım. Ya da internete "EF 50mm 1.8 sample photos" yazarak örnek fotoğraflara bakabilirsiniz. Akşam ben eve gidince kendi çektiğim fotoğraflardan atarım buraya.

Çözümden kastınız 50mm ile o havayı yakalamak ise 50mm 1.8 ile çok fazlasını yaşarsınız. Çektiğim fotoğrafları size atarım. Ya da internete "ef 50mm 1.8 sample photos" yazarak örnek fotoğraflara bakabilirsiniz. Akşam ben eve gidince kendi çektiğim fotoğraflardan atarım buraya.

Aslında buraya 1 2 örnek yüklerseniz daha hoş olur hocam. O havadan kastım misal bazen çektiğim kişinin arkasında istemediğim bir şey oluyor veya tüm arka manzarayı almak istemiyorum kişi önde olsun diye bunu 50 ile ayarlamak sıkıntı olur mu ondan öyle bir kuşkuya düştüm.

IMG_1819.jpg

asddsadasddas.PNG

_MG_0086.jpg

Bu ben 🙈 :) Portre örneği de atayım dedim.

IMG_0348.jpg

IMG_0359.jpg

Arka planı almak istemiyorsanız bu lens ile 1.8 diyaframda arka plan bulanıklığından yararlanarak portreyi ön plana çıkarabilirsiniz. Tabii şunu unutmayın, arka plan ne kadar uzaksa alan derinliği de o kadar fazla olur.

Hocam örneklere bakıyorum da lensin, vallahi bir yanım al bir yanım alma diyor. Bu uzaktan çekip Zoom atma olayı veya yakınlaşıp mm düşürme olayından dolayı. Bu instagram hesabı da benim örneklerimi attığım yer. Hepsi kit lens ve Canon 600D ile çekildi. Gece fotosu için iyi olacaksa alacağım önerdiğiniz lensi. Peki ikinci el denemeden alacağım malum sarı siteden veya dolaptan bakacağım. Neye dikkat etmeliyim?

Basketbol fotoğrafı gayet güzel olmuş. Özellikle ışık açısı gayet iyi.

2. el lenslerde;

Lensin af motorunun düzenli çalışıp çalışmadığını
Lens kontaklarında darbe, çizik vs olmaması
Lensin ön ve arka merceklerine çizik olmaması (kılcak çizikler çok önemli değil)
f9 ve f11 diyafram ayarında çekilen fotoğrafların keskinlik durumu.
f9 ve f11 arası, lenslerin en keskin diyafram aralığıdır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı