Canon 650D Hala Alınır mı?

Buğra tulpar

Kilopat
Daha fazla  
Bir iki ay arası almayı düşünüyorum. İlk defa profesyonel kamera alacağım. Çoğunlukla fotoğraf için kullanacağım ama arada kaliteli videolarda çekmek istiyorum. Sorum gayet açık 650D hala alınabilir mi? Beni memnun eder mi? Yok artık alınmaz derseniz 1500-1600 TL arası önerebileceğiniz kameralar var mı? Şimdiden yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim. Ayrıca Canon, Nikon ayırt etmem iki markada önerebilirsiniz.

Öncelikle giriş seviyesi her makine 'hala' alınabilir. x makine şu tarihte çıktı işini görmez diyenler olacaktır. Neye göre kime göre sorusunu yöneltmek gerek hemen o kişilere.

Fotoğrağ ağırlıklı çalışacağın için aşağı yukarı her makine işini çok rahat görecektir. Makine tabi ki önemlidir, fakat makineden ziyade makinenin önüne takacağın lens senin yapacaklarını belirleyecektir. Önce ne çekeceğine karar vermelisin. Ben insan çekmeyi seviyorum. O yüzden portre ağırlıklı çalışacağım dediğinde sana 10 kişiden 7'si 50mm al diyecektir. Ama bilinmez ki 50mm hiçbir zaman ''gerçek'' bir portre lensi olmamıştır. Gerçek anlamda en iyi sonuçları alacağın Portre lensi 85mm'dir. 85mm ile 125mm arası genelde çok iyi sonuçlar alabileceğim aralıktır. Ama tabi makinelerdeki crop çarpan faktörünü hesaba katarak seçim yapmalısın. Mesela senin düşündüğün 650D crop çarpanlı DX yani Fullframe olmayan bir makinedir. Yani önüne takacağın lensi makinenin crop çarpanı olan 1.6 ile çarparak hesaplayacaksın. Kafan karışmasın sakin. Yani şöyle 50mm bir lens taktın diyelim, 50*1.6=80mm olarak kullanıyor olacaksın. Yani 650D ye 50mm bir lens tatığında 50mm deki açıyı değil 80mm açıyı görüyor ve kullanıyor olacaksın. Bu crop faktör ile ilgili detay öğrenmek istersen bu videoyu izlemeni öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yok ben çok seyehat edip çok geziyorum ve manzara onulu temaları çekmeyi seviyorum diyorsan, o zaman manzarayı geniş alabileceğin lens seçimleri yapmalısın. Ne olabilir bu; mesela canon tarafında 10-22mm f/3.5-4.5 olabilir, sigma 10-20mm F4-5.6 olabilir, Canon 10-18mm f/4.5-5.6 olabilir, Tokina 12-28mm f/4 bu tarz seçenekler çoğaltılabilir. Nikon tarafında ise sigma 10-20mm F4-5.6 olabilir, Tokina 12-28mm f/4 olabilir, Tokina 11-16mm f/2.8 olabilir, Nikon 10-24mm f/3.5-4.5 olabilir gibi gibi gibi.

Ben canlıları veya nesnelerin içine kadar girip en ayrıntılı hallerini çok merak ediyorum ve ilgi duyorum dersen o zaman makro lensleri tercih etmen gerekecek.

Ben gündelik genel çekimler için kullanacağım, çıkacağım sokaklara her şeyi çekeceğim dersen o zaman 18-105 gibi- 18-135 gibi , 70-300mm f/4-5.6 gibi, 55-200 gibi, 55-250 gibi, 50-100 gibi hem bir nevi geniş açı çekebileceğin hemde zoom yaparak uzaktaki noktaları çekebileceğin seçimler olmuş olur.

Bu konu aslında daha uzun bir konu ama şimdilik bu kadar bilgi azda olsa seçim yapmanda yardımcı olacaktır diye düşünüyorum ;)

Bu arada bu söylediğin tüm lensler ile gayet iyi video kadrajları da alabileceksin. Makinemarka ve modeline çok takılma derim. Orta seviye 1000-1600 TL arası her makine çok çok işini görecektir. Her zaman söylediğim şey 'makineye değil, lense yatırım yapın'

Hoşçakal ;)

Arkadaş çok güzel açıklamış. Ben de bir 600D kullanıcısı olarak size 650D'yi rahatlıkla tavsiye edebilirim. Başlangıç olarak gerçekten çok başarılıdır. Ben 18-135 mm seçimiyle hem geniş hem de biraz zoom yapabileceğim bir lensle başladım. Sonradan 50 mm alarak portre ağırlıklı çekimler yapmaya başladım. Lens olarak size tavsiyem tak gez diyebileceğimiz geniş aralıklı lens alıp ihtiyacını belirlemen olacaktır. Daha sonra ihtiyacınıza göre arkadaşın dediği gibi ilerlemek istediğin açıda ve kaliteli lenslere yatırım yaparsınız.

Neden alınmasın , video konusunda canon bir adım önde . Bu aralar piyasadan biraz uzak kaldım ama bildiğim kadarı ile 650d lensi ile video çekerken lensin sesini ieri veriyor . Bu sesten kurtulmak için stm olan bir lens kullanman lazım . Bu stm lens 700d ile birlikte geliyor , ben 700d kullanıyorum otomatik odaklama yaparken hiç ses yok . Ama bu stm lenns ile cihazların fiyatı biraz yükseliyor :)
Yani video ağırlıklı kullanacaksana buna biraz özen göstermen gerek yoksa stm olmayan bir lens olursa videoyu izlergen videodan motor sesleri çıkabilir :D

650 D alınırmıyı bırak 550 d bile alınır bana göre burda önemli olan lensin.

Halen yanımdan ayırmadığım ikinci body imdir kendileri, 450 550 den sonra 50 li serilere 650 ile son verdim, mutluyuz kendisiyle... portre istersen yanına 50mm 1.8 , zoom istiyorum kanka diyorsan 55 250, zoom sarmadı hem geniş açı hem portre fotoğraflar istiyorum diyorsan tmron yada sigma 17-50 2.8 takarsın, iş lenste bitiyor crop sensör diye ezme yani kendini, yolun açık olsun :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı